Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zakłady zgodnie z polskim prawem medialnym są wymierzone w amerykańskiego nadawcę Politico

WARSZAWA – W piątek nieoczekiwanym ruchem rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przedstawiła w parlamencie kontrowersyjną ustawę medialną wymierzoną w krytyków TVN, największego polskiego niezależnego nadawcy, którego właścicielem jest amerykański portal Discovery.

Ustawa zakłóciłaby stosunki Warszawy z Waszyngtonem, które w przeszłości eksplodowały.

Ustawa zezwala na posiadanie koncesji na nadawanie w Polsce tylko większości firm należących do firm z europejskiej strefy ekonomicznej. Zmusi to amerykańskie Discovery do sprzedaży większościowego pakietu akcji TVN, największego niezależnego nadawcy w Polsce. TVN formalnie należy do zarejestrowanej w Holandii spółki należącej do Discovery.

TVN i jego dział informacyjny TVN24 rozgniewały rząd swoimi krytycznymi wypowiedziami. Nacjonalistyczny rząd kierowany przez PiS dążył do objęcia niektórych części polskich mediów kontrolą polityczną.

PiS twierdzi, że prawo jest potrzebne do kontrolowania zagranicznych wpływów na krajowe media, ale Discovery jest jedyną firmą, której dotyczy prawo.

Ustawa medialna została po raz pierwszy zatwierdzona przez niższą izbę parlamentu w sierpniu, zanim została odrzucona przez Senat izby wyższej, kontrolowany przez opozycję.

Zaskakujące było, że pojawi się ponownie w piątek, ostatni dzień kalendarza sejmowego, ponieważ wątpliwe było, czy rząd z najsłabszą większością parlamentarną zdobędzie głosy, by ominąć Senat. Ale stan wyjątkowy został uchwalony, ponieważ partie opozycji politycznej twierdziły, że narusza procedury parlamentarne.

Musi ją podpisać propisowski prezydent Andrzej Duda. Wcześniej, latem, Duda zaznaczył, że zawetuje nowe przepisy. W piątek powiedział, że „analizuje” rachunek.

Wynalazek TVN Nazywa Referendum w sprawie „bezprecedensowego ataku na wolne media”.

„Posunięcie skierowane jest do największego i najważniejszego polskiego sojusznika, ponieważ Stany Zjednoczone są podstawą polskiego bezpieczeństwa i dużej części polskiej gospodarki” – podała spółka w oświadczeniu. „Wykorzystamy wszelkie środki prawne, aby kontynuować pracę naszych mediów w Polsce” – powiedział, dodając, że ma nadzieję, że Duda zawetuje ustawę.

READ  Dlaczego lewicowcy przedstawiają w Polsce prawicowy rząd?

Pix Aliu pełni funkcję ambasadora USA w Warszawie. Powiedział Waszyngton jest „głęboko rozczarowany” wydarzeniami i wezwał polskiego prezydenta do odrzucenia ustawy.

Opozycja oskarżyła rząd o uchwalenie ustawy mającej na celu odwrócenie uwagi kraju od szeregu spraw, w tym rosnącej liczby zgonów rządzących, wysokich cen energii i obecnego kryzysu granicznego z Białorusią.

„Idą na wojnę z wolnymi mediami” Czy napisał to na Twitterze Donald Zmierzch, lider głównej opozycji Platformy Obywatelskiej.

Ustawa powiększa długą listę problemów Warszawy w Brukseli.

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za praworządność i wolność mediów, powiedziała w oświadczeniu. Raport W referendum podkreślono, że „jeśli ustawa stanie się prawem, Bruksela nie zawaha się podjąć działań”, jeśli nie będzie zgodny z prawem UE.