Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zachodni urzędnicy powiedzieli, że wsparcie Chin dla Rosji szkodzi ukraińskiemu „planowi pokojowemu”.

Zachodni urzędnicy powiedzieli, że wsparcie Chin dla Rosji szkodzi ukraińskiemu „planowi pokojowemu”.

Chiny wezwały do ​​zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie i powrotu do negocjacji, ponieważ Pekin próbuje zająć pozycję rozjemcy w konflikcie w pierwszą rocznicę całkowitej inwazji Rosji.

Jednak zachodni przywódcy natychmiast zakwestionowali motywy Chin, oskarżając Pekin o to, że już stanął po stronie Rosji w wojnie.

W piątek chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało 12-punktowy dokument przedstawiający jego stanowisko w sprawie „politycznego rozwiązania” wojny, chociaż wiele środków było echem wcześniejszych rozmów Pekinu.

Chińscy dyplomaci zaangażowali się w trudną równowagę między wojną, starając się wyglądać na neutralnych pomimo bliskich powiązań Pekinu z Moskwą, jednocześnie obwiniając Waszyngton i NATO za sprowokowanie konfliktu.

„Dialog i negocjacje to jedyne realne rozwiązanie ukraińskiego kryzysu” – stwierdziło MSZ w dokumencie, którego nie określiło wprost jako wojny. Należy wspierać wszelkie wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu.

Szefowie NATO i Komisji Europejskiej powiedzieli, że propozycja jest zepsuta przez brak potępienia przez Pekin rosyjskiej inwazji.

„Oczywiście przyjrzymy się zasadom, ale przyjrzymy się im na tle opowiadania się przez Chiny po jednej stronie” – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji. „To nie jest plan pokojowy”

„Chiny nie cieszą się dużą wiarygodnością, ponieważ nie były w stanie potępić nielegalnej inwazji na Ukrainę” – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Ale prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział: „Z zadowoleniem przyjmujemy każdą konstruktywną propozycję, która przybliży nas do sprawiedliwego i sprawiedliwego pokoju”. Wezwał Pekin do komunikowania się z Kijowem i Moskwą.

Jest również mało prawdopodobne, aby plan zawieszenia broni Pekinu zyskał poparcie w Kijowie do czasu wycofania się Rosji z terytoriów okupowanych, co nie zostało uwzględnione w 12-punktowym stanowisku.

Zhanna Leshinska, chargé d’affaires w ambasadzie Ukrainy w Pekinie, wykluczyła zawieszenie broni, które zamroziłoby konflikt na obecnej linii frontu.

READ  Ujawnienie akt 320 000 żołnierzy Pendżabu z I wojny światowej | Pierwsza wojna światowa

„Widzieliśmy, że Rosja powinna bezwarunkowo wycofać wszystkie swoje siły z terytorium Ukrainy” – powiedziała w piątek dziennikarzom w Pekinie, dodając, że oznacza to uznane na arenie międzynarodowej granice kraju, w tym Krym.

Leschinska powiedziała, że ​​Chiny powinny pokazać swoją neutralność, zmuszając Rosję do wycofania swoich sił i zwiększenia zaangażowania z Ukrainą. Chiński przywódca Xi Jinping nie kontaktował się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim od czasu rosyjskiej inwazji, ale kilka razy rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Shi Yinhong, profesor na Uniwersytecie w Renmin, powiedział, że Pekin mógł wiedzieć, że żadna ze stron nie zważy na jej propozycję. Chiny czują [it] W tym momencie konieczne jest ponowne zadeklarowanie swojej neutralności w sprawie wojny, aby ocalić pewne międzynarodowe wpływy, nie tylko krytykując NATO, ale także odróżniając się od zachowania Rosji.

A Wang Yi, czołowy chiński dyplomata, wydawał się robić niewielkie postępy w forsowaniu propozycji, kiedy spotkał się z Putinem w środę.

Pekińska gazeta ostrzegała także przed użyciem broni jądrowej w czasie wojny i wzywała do ochrony ukraińskich elektrowni atomowych. Zażądał również zaprzestania sankcji, które nie zostały zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, odnosząc się do sankcji nałożonych przez państwa zachodnie.

Lily McElwee, ekspert ds. Chin w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, powiedziała, że ​​stanowisko ma na celu przekonanie Europy, że Pekin może odegrać konstruktywną rolę w konflikcie, zachowując jednocześnie partnerstwo z Rosją. Trzecim celem może być zabieganie o względy krajów „Globalnego Południa”, z których wiele nie podziela zachodniego poglądu na wojnę.

„Chiny obawiają się, że ze względu na swoje globalne cele zepsują środowisko międzynarodowe i postrzegają globalne południe jako użytecznego partnera” – powiedział McElwee.

Propozycja pokojowa wynika z zarzutów Waszyngtonu, że Pekin rozważa wysłanie śmiercionośnej broni i innej pomocy do Rosji.

READ  Inwazja na Ukrainę: Kreml mówi, że Zachód zachowuje się „jak bandyci”, Rosja „zbyt duża, by ją odizolować” Wiadomości ze świata

Stoltenberg powiedział, że istnieją „oznaki i przesłanki, że Chiny mogą planować i rozważać udzielenie pomocy wojskowej Rosji”, ale nie ma dowodów, że jeszcze to zrobiły.

Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ, powiedział, że Pekin „nie oferuje żadnych transakcji zbrojeniowych na obszarach objętych konfliktem ani stronom zaangażowanym w wojnę. To, co robimy, to zachęcanie do rozmów pokojowych”.

Hu Xijin, były redaktor nacjonalistycznej chińskiej gazety Global Times, bronił niechęci Pekinu do udzielenia bezpośredniej pomocy wojskowej.

Hu powiedział w tym tygodniu, że Chiny zapewniły już „największe wsparcie dla okaleczonej rosyjskiej gospodarki”, zwiększając import energii i żywności oraz utrzymując przepływ chińskiej „elektroniki, samochodów i mikroprocesorów”.

Chińskie dane celne pokazują, że import od sąsiada wzrósł w zeszłym roku o 43 procent do 114 miliardów dolarów, podczas gdy eksport wzrósł o 13 procent do 76 miliardów dolarów.

Dodatkowe raporty Maiky Ding i Nian Liu w Pekinie

Wideo: Były oficer Armii Ludowo-Wyzwoleńczej mówi, że Chiny ograniczają Rosji użycie broni nuklearnej