Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zabójstwo Shireen Abu Aqla: była głosem wydarzeń w Palestynie |  terytoria palestyńskie

Zabójstwo Shireen Abu Aqla: była głosem wydarzeń w Palestynie | terytoria palestyńskie

sWyznaczyli Abu Okla, korespondenta Al Jazeery, który był Zginął w Jenin na Zachodnim BrzeguJako doświadczony obserwator konfliktu izraelsko-palestyńskiego zasłynął w całym świecie arabskim jako autorytatywny głos w najbardziej kontrowersyjnej historii regionu.

51-letnia obywatelka Palestyny ​​i Ameryki relacjonowała prawie każdy punkt zapalny na okupowanym Zachodnim Brzegu i Wschodniej Jerozolimie przez ponad trzy dekady, podczas których regularnie podróżuje między obiema stronami, aby opowiadać historie Palestyńczyków i Izraelczyków z domów, pól bitew i salony dla liderów.

Obejmowała drugą intifadę, izraelskie oblężenie Jeninu w 2002 r Śmierć Jasera ArafataLiczne naloty na Zachodni Brzeg i nieudane próby znalezienia trwałego pokoju.

Wysoko ceniona w całym regionie, Abu Okla była postrzegana jako jeden z wybitnych talentów sieci, której relacje, od czasu jej pojawienia się na ekranie w 1997 roku, były intensywnie badane pod kątem partykularnych interesów po obu stronach konfliktu.

Sherine Abu Akleh. „To była naprawdę istotna część historii palestyńskiej”. Zdjęcie: AP

„Shireen jest twarzą/głosem wydarzeń na terytoriach palestyńskich – i każdy, kto śledzi stamtąd wiadomości, prawdopodobnie ją zna” – powiedziała Tamara Al-Rifai, rzecznik Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA). „Nie można śledzić wiadomości z Zachodniego Brzegu i nie słyszałem/widziałem doniesień z Shirin.

„Była naprawdę integralną częścią palestyńskiej historii, a fakt, że relacjonowała tak wiele burzliwych wydarzeń bez szwanku, sprawia, że ​​jej śmierć jest jeszcze bardziej szokująca”.

Muzna El Shehabi, stary przyjaciel, powiedział: „Shireen jest prężną osobą, która straciła rodziców w bardzo młodym wieku, ale wróciła i zdobyła dyplom z dziennikarstwa w czasach, gdy dziennikarze w świecie arabskim byli zaledwie wasalami swoich rządów .

Wiedziała, że ​​wszystko się zmienia i kontynuowała to, dopóki nie została gawędziarzem sprawy palestyńskiej. To odniesienie w świecie arabskim. Wszyscy na ulicy zatrzymają się i oddadzą jej cześć za odwagę, determinację i wyjątkowy sposób opowiadania palestyńskich historii. Arabowie nie mogą jechać do Palestyny. Shireen je tam zabrała.

READ  Wydaje się, że jedyna oficjalna cywilna ofiara brytyjskich bombardowań przeciwko Państwu Islamskiemu nie istnieje armia

Koledzy Abu Akleh twierdzili, że została zabita przez izraelski ogień wkrótce po tym, jak przybyła na miejsce nalotu w pobliżu Jenin. Izrael odrzucił to twierdzenie, sugerując, że winni mogą być palestyńscy bojownicy.

Ambasador USA w Izraelu, Tom Nedis, powiedział, że był „bardzo smutny”, gdy dowiedział się o śmierci Abu Akle. „Zachęcam do dokładnego zbadania okoliczności jej śmierci i obrażeń przynajmniej innego dziennikarza dzisiaj w Jenin” – napisał na Twitterze.