Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zabiegi solne w polskich kopalniach pomagają mieszkańcom w walce z długą zatoką

Entuzjastycznie nastawiona do brzmienia „Girls Just Want to Have Fun” grupa Polaków w średnim wieku zmaga się z przedłużającymi się objawami wola podczas rund na siłowni, ale nie jest to zwykłe ćwiczenie. Znajduje się 130 metrów (427 stóp)) w jaskini obok ciemnozielonego słonego jeziora w dawnej kopalni soli w południowej Polsce przed XIII wiekiem. „Kiedy tu dotarłem, byłem oszołomiony tym miejscem” – powiedziała AFP uczestniczka Jatvika Novak. Inni uczestnicy w dresach podnoszą piłki fitness w powietrzu, jeżdżą na rowerach fitness i na miejscu.

„Czułem tę atmosferę, tę ciszę, tę ciszę i to powietrze było zupełnie inne niż na powierzchni. Tu jest magia” – powiedział 60-latek, który przez 16 dni pracował na wentylatorze z Covitem, odkąd został przyjęty do szpitala. szpital w październiku.

Weliska, jedna z najstarszych kopalni soli na świecie, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na przestrzeni wieków górnicy przekształcili go w wyjątkowe dzieło sztuki, wyrzeźbiając labirynt tuneli prowadzących do pokoi i świątyń z solnymi żyrandolami.

Była atrakcją turystyczną, ale od prawie 200 lat prowadzi kurację solną – głównie inhalacyjną, ale solną – jako uzdrowisko dla pacjentów z problemami z płucami.

Obecnie zabiera byłych pacjentów rządowych i klientów opłacanych prywatnie skierowanych przez Organizację Zdrowia Publicznego na trzytygodniowe pobyty.

Goście wjeżdżają windą z 10 lub 15 grupami do dawnego tunelu i spacerują wzdłuż wyrytych solą tuneli, podążając torami używanymi niegdyś w moich pociągach.

Po wejściu do sali Wessel Lake, która ma 15 metrów wysokości i jest pokryta drewnianymi meblami, pacjenci są poddawani serii ćwiczeń oddechowych i rozciągających i monitorowani przez lekarza.

„Z reguły pacjenci z kością ogonową mają gorsze objawy niż normalni pacjenci z astmą. Ale dawne ofiary rządowe mogą odzyskać normalne zdrowie. Średnio ich badania fizykalne wykazują poprawę o 60 do 80 procent ”- powiedziała fizjoterapeutka Agatha Kita po pobycie w Wilejskiej.

READ  Pomimo rozmów polski prezydent i nowy premier rozłamali się w sprawie praworządności

Naukowcy szacują, że od 10 do 15 procent byłych chorych na rząd będzie otrzymywało długotrwałe leczenie, z objawami takimi jak zmęczenie, słaba koncentracja, bóle ciała i problemy z oddychaniem.

Polska jest liderem programów rehabilitacyjnych i badań nad chorobą długookresową, uruchamiając we wrześniu swoją pierwszą placówkę do leczenia pooperacyjnego.

Jeden ze szpitali biorących udział w inicjatywie znajduje się w Gloucester, na granicy z Czechami, gdzie pacjenci mają zapewnioną opiekę psychiatryczną i gry w wirtualnej rzeczywistości, aby sprawdzić ich umiejętności reagowania.

Podczas wizyty w tym tygodniu tamtejsi lekarze powiedzieli AFP, że Govt znalazł ponad 50 unikalnych objawów fizycznych i psychicznych u ludzi.

„Oprócz objawów płucnych występują bóle mięśni i stawów, problemy z równowagą i koordynacją, utrata pamięci i koncentracji oraz objawy związane z depresją i depresją” – powiedział John Schkeilnyak, rehabilitant w Glucose.

Jednym z pacjentów był Piotr Zyzhevsky, trener taekwondo, który po podpisaniu kontraktu przez Kovita w październiku musiał izolować się w domu przez 37 dni.

„Wcześniej biegałem codziennie co najmniej 20 kilometrów (12 mil), a wieczorami trenowałem kursy taekwondo. Trwało to cały tydzień i miałem najwyższą wytrzymałość.

„Teraz trudno mi zaakceptować, że mam problemy z chodzeniem przez 20 minut” – powiedział.

W Weliskach pokój rozbrzmiewa głośnymi ćwiczeniami oddechowymi.

To miejsce ma atmosferę teatru surrealistycznego ze względu na małe wnęki wykute w skale.

W jednym rogu widać pacjentów rzucających bańki mydlane lub wiatraczki, aby sprawdzić swój oddech.

Nie zabrakło też humoru i śmiechu podczas ćwiczenia, które wydawało się być swego rodzaju „tagiem” – ale wielu z uczestników dopiero niedawno poważnie zachorowało.

Terapia solna, czyli holoterapia, jest popularna w Europie Środkowo-Wschodniej, chociaż międzynarodowa społeczność naukowa jest podzielona co do jej prawdziwych korzyści, a niektórzy naukowcy uważają, że ma ona tylko efekt placebo.

Ale lekarz Weiliska, Magdalena Ramadovska, powiedziała, że ​​widziała korzystne efekty.

READ  Polska rewolucja cydrowa po cichu zyskuje na popularności - pierwsze wiadomości

„W końcu powietrze tutaj jest czyste. Bez alergii. To środowisko jest idealne dla tchawicy.

„Ma wysoką wilgotność, bardzo niski prąd i dużo słonego powietrza, które działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie” – powiedział.

Lucina Sulk, która w marcu pojechała z Covidem do szpitala i spędziła 20 dni na wentylatorze, jest przekonana, że ​​kopalnia soli dobrze jej robi.

„Kiedy wyszedłem ze szpitala, mój oddech był bardzo słaby” – powiedział 59-latek.

„Teraz czuję się lepiej. Czuję też, że poprawia się moja kondycja fizyczna. Łatwo jest mi szybko ćwiczyć i nadążać za ludźmi, którzy kiedyś rządzili – powiedział.

Przeczytaj wszystkie najnowsze wiadomości, najświeższe wiadomości i wiadomości o wirusie koronowym tutaj