Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Za niedawne awarie GPS w Polsce i krajach bałtyckich obwinia się rosyjskie testy broni elektronicznej

Za niedawne awarie GPS w Polsce i krajach bałtyckich obwinia się rosyjskie testy broni elektronicznej

W dniach 16 i 17 stycznia w północnej i środkowej Polsce zaobserwowano niespotykaną wcześniej ilość zakłóceń GPS. Podobne przechwycenia zarejestrowano pod koniec grudnia wzdłuż polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz w północno-zachodniej i środkowej Polsce.

Polska agencja informacyjna Radio Jet zasugerowała, że ​​przyczyną przerwy mogły być ćwiczenia NATO w tym rejonie lub testy rosyjskich systemów walki elektronicznej (EW) pochodzących z obwodu kaliningradzkiego.

Prasowe spekulacje potwierdził w czwartek Instytut Studiów Wojennych (ISW) raport Szwedzka służba wywiadu wojskowego i bezpieczeństwa (MUST) oświadczyła, że ​​wszczęła dochodzenie w sprawie zamieszek. Rzecznik szwedzkiego ppłk Joachima Basikivi powiedział, że istnieją dowody na to, że Rosja przechwyciła sygnały GPS w Europie Północnej podczas rosyjskich manewrów w obwodzie murmańskim oraz podczas ćwiczeń NATO.

Rosyjskie media podały, że jednostki EW rosyjskiej Floty Bałtyckiej od połowy grudnia szkolą się na wielofunkcyjnym systemie EW Borysoglebsk-2 w rosyjskiej eksklawie kaliningradzkiej. Niepokój budzi pomysł, że Rosja rozmieściła w eksklawie kaliningradzkiej zdolności EW, które mogłyby znacząco zakłócać systemy nawigacyjne w Polsce i regionie bałtyckim.

Internetowy serwis gpsjam.org, który śledzi cywilne zakłócenia GPS na całym świecie i codziennie je aktualizuje, 16 stycznia opublikował internetową mapę zagłuszania dla Polski. To pokazuje skalę problemów z GPS w dużej części kraju. Kaliningrad.

Inne interesujące tematy

Zapis radiowy: Dwóch rosyjskich pilotów Su-34 trafionych ukraińskimi rakietami ma szczęście

„Pocisk przeleciał obok mnie”: Dwa Su-34 są zaskoczone, gdy podczas lotu nad Morzem Azowskim stają się celem ukraińskiego rakiety przeciwlotniczej. Wygląda na to, że niezidentyfikowany pocisk minął swój cel.

styczeń Zrzut ekranu mapy gpsjam.org przedstawiającej zakłócenia GPS w Polsce w dniu 16.2024

Od 18 stycznia Newsweek Jukka Savolainen, przedstawiciel fińskiego Centrum Zdolności Hybrydowych, powiedział, że w styczniu wykryto zakłócanie sygnału GPS we wschodnich i południowo-wschodnich regionach nowego członka NATO.

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie wskazują, że wojna EW pomiędzy Rosją a Ukrainą nasila się.

Wadym Skibicki, rzecznik ukraińskiej Służby Wywiadu Wojskowego (HUR), powiedział w czwartek, że Rosja zmodyfikowała swoje rakiety manewrujące Kh-101, aby zapewnić lepszą ochronę przeciw EW.

Wcześniej rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat zauważył, że Ukraina wykorzystała EW w połączeniu z analizą rosyjskich systemów powietrznych do zneutralizowania ponad 20 rakiet wroga, w tym trzech broni szybkostrzelnych Kinzel, podczas obrony powietrznej przed 40 rakietami wystrzelonymi na Ukrainę w styczniu. 13.

READ  Ukraińscy Żydzi w Polsce oferowali żydowskie zajęcia łącznikowe | JNS