Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Za brak układów graficznych można prawdopodobnie obwiniać górników kryptowalut

TWasza Ekscelencjo To był ciężki rok dla graczy. Podobnie jak wirus COVID-19 zablokował osobistą rozrywkę, koszt procesorów graficznych (GPUs) niezbędne do uruchomienia gier komputerowych poszybowały w górę. Karty graficzne, takie jak karty Nvidia RTX 3080, z sugerowaną ceną 699 USD, uzyskano do 2400 USD. Kiedy sklepy stacjonarne mają kilka sklepów, kupujący ustawiają się w kolejce na noc.

Posłuchaj tej historii

Ciesz się większą ilością dźwięku i podcastów iOS lub Android.

Ceny wszystkich rodzajów żetonów wzrosły ostatnio z wielu powodów. Chipy krzemowe są rzadkie. Producenci doświadczyli zamieszania. Spekulanci używają robotów do kupowania akcji. Chipy produkowane w Chinach podlegają amerykańskim taryfom celnym. A popyt na komputery osobiste jest najwyższy od 2010 roku.

Jednak dane z Keepa, witryny śledzącej oferty Amazon, pokazują ceny wywoławcze GPUwzrosła szybciej niż w przypadku procesorów (procesors). Dane wskazują również, że za problemy graczy winni są górnicy Ethereum, drugiej co do wielkości kryptowaluty.

GPUpiasek procesorOba wykonują obliczenia, ale są używane do różnych celów. GPUs to wyspecjalizowane układy, które wyróżniają się w algebrze macierzowej, która jest wymagana dla 3dr Zadania graficzne i uczenia maszynowego, takie jak tłumaczenie języków. Jest to również najlepsze narzędzie do kopania Ethereum (choć nie Bitcoina). Z drugiej strony, procesorsą bardziej wszechstronne i obsługują większość codziennych operacji.

Ogólnie rzecz biorąc, żetony tracą z czasem swoją wartość, ponieważ powstają nowe, mocniejsze żetony. Zyski technologiczne spadły od lat 90., ale procesorNadal przestrzega tego trendu. Na przykład ma dziewięć lat procesor Taki Intel Core i7-3770 sprzedaje się za jedną trzecią ceny swojej wersji.

Jednak ceny GPUWzrósł tak bardzo, że nawet starsze karty graficzne, jak AMD’s RX580, zyskał na wartości. Wydany w 2017 roku, z sugerowaną ceną 229 USD, jest obecnie wyceniany na ponad 700 USD.

Teoretycznie to uznanie może odzwierciedlać rosnącą popularność gier i uczenia maszynowego. Dane z rynku wtórnego sugerują jednak inny powód.

Od 2015 ceny wywoławcze dla sześciu GPUŚlady Keepa poruszały się stopniowo wraz z wartością Ethereum. Pod koniec 2017 r. pierwszy znaczący wzrost waluty zbiegł się ze wzrostem cen akcji notowanych na giełdzie GPU ceny. Gdy bańka kryptowalutowa pęknie, GPU Koszty spadły na ziemię.

Kolejny boom rozpoczął się w zeszłym roku. Ponieważ cena Ethereum wzrosła ze 107 USD w marcu 2020 r. do 4400 USD w zeszłym miesiącu, wartość sprzętu do kopania po raz kolejny podążyła za tym przykładem. Za sześć miesięcy sześć GPUPodane ceny wzrosły o 150%. To są z procesorLedwo się rusza.

GPU Niedobór zaszkodził naukowcom zajmującym się danymi i użytkownikom projektowania wspomaganego komputerowo, a także graczom. Pewna ulga może być w drodze. Cena Ethereum jest teraz o 40% niższa od jej maksimum. GPU Ceny jeszcze nie spadły, ale jeśli historia jest jakimkolwiek przewodnikiem, prawdopodobnie wkrótce spadną. Co więcej, Nvidia próbowała sparaliżować swoją pracę GPUMoc wydobywcza, jednocześnie obiecując sprzedaż nowych kart skierowanych do górników. Ograniczają również produkcję starych produktów, aby skupić się na nowszych.

Jednak bez zwiększenia produkcji przydział żetonów nie wyeliminuje niedoboru. NVIDIA RTX 3080 Ti, jedna z pierwszych kart o niższej mocy wydobywczej, jest notowana na Amazon za dwukrotnie wyższą cenę niż sugerowana.

Tymczasem administratorzy Ethereum powiedzieli w maju, że zreorganizują swój blockchain, aby wymagać mniejszej liczby kont, a tym samym mniejszej ilości energii elektrycznej. Jeśli zostanie wdrożony, może się zmniejszyć GPU ceny. Jednak tak długo, jak inne kryptowaluty, takie jak Monero, polegają na żądnych władzy protokołach, które nagradzają dobro GPUs, górnicy zamienią się w różne monety – a gracze znów będą krzyczeć.

Źródła: Amazon; Kybia. Coindysk. Ekonomista

Ten artykuł pojawił się w sekcji szczegółów graficznych wydania drukowanego pod głównym nagłówkiem „Pay to Play”

READ  PS5 UK — NA ŻYWO: Najnowsze informacje o uzupełnieniu zapasów od Game, Argos, John Lewis i nie tylko