Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Z rosyjskich e-maili wynika, że ​​„sieć” ma 4,5 miliarda dolarów aktywów powiązanych z Putinem | Rosja

Podobno udostępniono pałace, jachty i winnice Prezydent Rosji Władimir Putin Dzięki przyjaciołom i oligarchom mogą być teraz połączeni z czymś, co wydaje się być nieformalną siecią z aktywami o wartości ponad 4,5 miliarda dolarów (3,7 miliarda funtów).

Cyfrowa ścieżka papierowa wydaje się wskazywać, że grupa domów wakacyjnych i innych aktywów rzekomo używanych przez rosyjskiego prezydenta, które zgodnie z dostępnymi danymi należą lub są własnością oddzielnych osób, firm i organizacji charytatywnych, są połączone wspólną nazwą domeny e-mail, LLCInvest .ru.

Schemat Putina

Obraz wymiany wiadomości e-mail, które wyciekły z września ubiegłego roku, wskazuje, że menedżerowie i administratorzy powiązani z niektórymi odrębnymi podmiotami, które utrzymują te zasoby i zarządzają nimi, omawiali codzienne problemy biznesowe, jakby byli częścią jednej organizacji.

Ekspert ds. walki z korupcją w Rosji, który poprosił o zachowanie anonimowości ze względu na sytuację polityczną w Moskwie, powiedział, że wyniki wzbudzają wątpliwości, czy istnieje poziom „wspólnego zarządzania”.

Zasugerowali, że „LLCInvest wygląda głównie jak spółdzielnia lub stowarzyszenie, za pośrednictwem którego jego członkowie mogą wymieniać korzyści i majątek”.

Prawie dwie dekady temu Putin został oskarżony o potajemne gromadzenie ogromnej fortuny za pośrednictwem pełnomocników, napędzany serią ujawnień w przeciekach, takich jak dokumenty Pandory, na temat losów najbliższych mu osób.

Biznesmen Siergiej Kolesnikow twierdził 10 lat temu, że stoi za planem, który pozwolił grupie czołowych rosyjskich oligarchów zgromadzić miliardy rubli w swego rodzaju „funduszu inwestycyjnym” dla Putina, który był wówczas premierem. Minister. Te zarzuty zostały odrzucone, a Kolesnikow uciekł z Rosji.

W zeszłym miesiącu brytyjski rząd porównał „rozrzutny styl życia” Putina z oficjalnymi rosyjskimi dokumentami, które wspominały o „skromnym pochodzeniu”, w tym o małym mieszkaniu w Petersburgu, dwóch samochodach z czasów sowieckich z lat 50., przyczepie i małym garażu.

Aleksiej Nawalny twierdził, że ta warta 1 miliard funtów rezydencja została zbudowana na własny użytek Putina w Gelendżyku nad Morzem Czarnym. Zdjęcie: AP

Po rocznym dochodzeniu Projekt raportowania o przestępczości zorganizowanej i korupcji (OCCRP) A Serwis informacyjny Meduza w języku rosyjskim Zidentyfikowano 86 firm i organizacji non-profit, których przedstawiciele wydają się używać wspólnej nazwy domeny LLCinvest, często w połączeniu z firmowymi kontami e-mail.

Odrzucono zarzuty o tajną prezydencką fortunę i nie zidentyfikowano żadnego królewskiego łańcucha dowodzenia prowadzącego do Putina. Rzecznik Kremla powiedział: „Prezydent Federacji Rosyjskiej nie jest w żaden sposób powiązany ani powiązany z rzeczami i organizacjami, o których wspomniałeś”.

Willa Sellagren
Willa Selgrena należy do Siergieja Rudnowa, syna przyjaciela Putina z dzieciństwa. Zdjęcie: Navalny.com

Według OCCRP i Meduza aktywa powiązane z organizacjami lub otaczającymi strukturami instytucjonalnymi, dla których wydaje się być używana domena poczty e-mail LLCinvest.ru, obejmują:

  • W Gelendżyku nad Morzem Czarnym została zbudowana warta 1 miliard funtów rezydencja, którą, jak twierdził Aleksiej Nawalny, zbudowano na własny użytek Putina. Miliarder Arkady Rothenberg, który jest objęty sankcjami UE i USA, twierdził, że jest właścicielem nieruchomości. Według danych firmy w rosyjskiej bazie danych Spark z czerwca, lek należy do firmy Kompleks, której spółką macierzystą jest Binom. Wygląda na to, że dyrektor firmy Binom do lipca ubiegłego roku miał zarejestrowaną domenę e-mail LLCInvest.ru. Adres LLCinvest.ru jest nadal wymieniany w Spark, największej bazie danych firm w Rosji, jako kontakt.

  • Akry winnic wokół Pałacu Gelendżik. Nawalny twierdził, że winnice to „hobby” Putina, które wymknęło się spod kontroli. Winnice otaczające pałac należą do fundacji non-profit założonej przez dwóch pomocników Putina, Giennadija Timczenkę i Władimira Kolbina, którzy również podlegają sankcjom zachodnim. Wygląda na to, że Kolbin i inne osoby związane z winnicami mają konta e-mail LLCInvest.ru.

  • Ośrodek narciarski Igora w obwodzie leningradzkim, w którym w 2013 r. odbył się ślub córki Putina. Według ksiąg ziemskich należy do firmy Ozon, firmy Jurija Kowalczuka, przyjaciela i prezesa Putina oraz największego udziałowca Banku Rosji, Sanctions, miał znaczny udział. Konto e-mail LLCInvest.ru jest kontaktem w Spark Records dla firmy macierzystej Ozon, Relax. Ozon nie jest w żaden sposób powiązany z notowanym na Nasdaq gigantem e-commerce o tej samej nazwie.

  • Willa na północ od Sankt Petersburga, znana miejscowym jako „Putin Dacha”. Właścicielem willi Selgrena był Oleg Rudnov, przyjaciel Putina z dzieciństwa, odziedziczony przez jego syna, Siergieja Rudnowa, za pośrednictwem firmy o nazwie North. Rudnov wydaje się używać adresów e-mail LLCinvest.ru, zgodnie z danymi Sparka.

  • Drewniany budynek na północ od Petersburga, znany jako Chata Rybaka. E-maile, które wyciekły od firmy budowlanej, wskazują, że trzy różne firmy korzystające z nazwy domeny posiadają różne działki wokół kompleksu, podczas gdy czwarty podmiot LLCInvest — organizacja non-profit o nazwie Reviving Marine Traditions — obsługuje budowę. Ten sam zakład, który niedawno został objęty zachodnimi sankcjami, jest właścicielem dwóch jachtów, Schelst i Nega, Powiedziano przez Departament Skarbu USA związać się z Putinem.

Mapa aktywów Rosji

Aktywa o wartości 4,5 miliarda USD posiadane przez podmioty LLCInvest obejmują duże depozyty gotówkowe. Istnieją dwie organizacje non-profit, których współzałożycielami są Timchenko i Kolbin, które zgodnie z zapisami Sparka używają nazwy domeny i mają do dyspozycji znaczne środki.

Projekt Rozwoju Inicjatyw Rolniczych miał na koncie depozytowym 17 miliardów rubli (248 milionów funtów) na koniec 2020 roku, podczas gdy rozwój efektywnego rynku inwestycyjnego zgromadził ponad 20 miliardów rubli (292 milionów funtów) w depozytach długoterminowych i prawie 5 1 mld rubli (73 mln funtów) w lokatach krótkoterminowych na koniec 2020 r., zgodnie z publicznie dostępnymi rachunkami.

jacht
Jacht Shellest jest własnością organizacji non-profit Reviving Marine Traditions.

LLCinvest nie jest standardowym, publicznie dostępnym dostawcą poczty e-mail, takim jak Yahoo, ale domeną na serwerze należącym do Moskomsvyaz, firmy telekomunikacyjnej ściśle powiązanej z Bankiem Rosji. St Petersburg Bank podlega zachodnim sankcjom i został opisany przez Ministerstwo Skarbu jako „bank osobisty wyższych urzędników Federacji Rosyjskiej”.

Rosja została również opisana jako „Bank Putina” za rzekomą rolę w realizacji oferty rosyjskiego przywódcy. Kreml zaprzeczył takim powiązaniom i wpływom.

Udostępniona domena e-mail została wykryta poprzez analizę wyciekających metadanych z serwerów Moskomsvyaz, które wydają się pokazywać nazwy nadawców i odbiorców wiadomości e-mail LLCinvest.ru, temat i czas korespondencji. Zostało to zweryfikowane za pomocą logów open source i oddzielnego wycieku treści niektórych pełnych wiadomości.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Moskomsvyaz i wszystkie osoby z wyjątkiem jednej, które prawdopodobnie korzystały z adresów e-mail LLCInvest.ru, nie odpowiedziały na prośby o komentarz. Nie jest jasne, jaki jest cel wspólnej usługi e-mailowej ani motywacja widocznej współpracy w kwestiach kadrowych i logistycznych.

Nic nie wskazuje na to, by wszyscy użytkownicy LLCInvest.ru byli zaangażowani w zarządzanie aktywami, które były powiązane w raportach do Putina. Tylko jeden człowiek korzystający z konta e-mail LLCinvest.ru jako kierownik wielu firm rozmawiał przez telefon. Twierdził, że nie zna natury swojej pracy.

Zapytany, powiedział: „Jestem skromnym pracownikiem i dbam o własny biznes”. Podpisuję tylko dokumenty. Wiesz, jak bezdomni są czasami rejestrowani jako dyrektorzy firmy. Nie jestem bezdomna, ale podpisuję dokumenty, tak jak oni, bez wchodzenia w szczegóły”.

„Gdyby moja firma była częścią dużego holdingu, nie wiedziałbym” – dodał. Tożsamość mężczyzny została zatajona dla jego bezpieczeństwa.

READ  Storm Ida: Co najmniej 58 zabitych w wyniku powodzi i huraganów nadal uderza w Stany Zjednoczone | Wiadomości z USA