Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Z Polski do Pelosi: podróż Zełenskiego o wysokim poziomie bezpieczeństwa do Waszyngtonu

Z Polski do Pelosi: podróż Zełenskiego o wysokim poziomie bezpieczeństwa do Waszyngtonu

WASZYNGTON, 21 grudnia (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyruszył we wtorek późnym wieczorem w niespodziewaną podróż do Polski. Była to jego pierwsza podróż zagraniczna od czasu inwazji Waszyngtonu na jego kraj 300 dni temu.

Następnego ranka dotarł do Przemyśla w południowej Polsce, gdzie widziano go na dworcu kolejowym w towarzystwie ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink, jak wynika z materiału z prywatnego nadawcy TVN.

Wizyta Zełenskiego była planowana od kilku dni i zorganizowana w tajemnicy ze względu na obawy o jego bezpieczeństwo, ale szczegóły zostały opublikowane we wtorek przez reportera amerykańskiej gazety Punchbowl News.

W Polsce wszedł na pokład samolotu rządu USA, który wylądował w Joint Base Andrews w stanie Maryland, około 12 mil na południowy wschód od Waszyngtonu, w środę po południu czasu wschodniego (1700 GMT).

Pojechał konwojem do Blair House, prezydenckiego pensjonatu przy Pennsylvania Avenue, a po odświeżeniu się po podróży pojechał do pobliskiego Białego Domu, gdzie powitali go prezydent Joe Biden i jego żona Jill Biden.

Zamiast garnituru i krawata Zełenski miał na sobie swój charakterystyczny zielony sweter i bojówki.

Nie było „matematycznego wzoru” na dokładny dzień, w którym Zełenski odbyłby podróż, powiedział dziennikarzom wysoki urzędnik administracji Bidena we wtorek, ale powiedział, że podróż będzie „dużym zastrzykiem rozmachu i witalności” dla wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych i sojuszników . Kiedy nadchodzi zima.

Administracja ściśle konsultowała się z Zełenskim w sprawie „parametrów bezpieczeństwa”, które pozwoliłyby mu opuścić Ukrainę, krótko odwiedzić Stany Zjednoczone, a następnie wrócić, powiedział urzędnik, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości.

„Oczywiście to była jego decyzja. Doszedł do wniosku, że te parametry bezpieczeństwa zostały spełnione. Zgodziliśmy się z tym, czego chciał, więc odpowiednio to wdrażamy” – powiedział urzędnik.

Rakiety Patriot w pakiecie pomocowym

Ukraina znalazła się w ostatnich tygodniach pod intensywnym rosyjskim bombardowaniem rakietowym i dronem, które zakłóciło jej infrastrukturę energetyczną, pozostawiając miliony ludzi bez prądu i bieżącej wody w okresie zimowym. Ukraina zazwyczaj doświadcza długich, mroźnych zim, ze średnimi temperaturami o kilka stopni poniżej zera i najniższymi temperaturami do -20 stopni Celsjusza.

Na kilka minut przed przybyciem Zełenskiego Departament Stanu USA ogłosił najnowszy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy o wartości 1,85 mld USD, w tym rakiety Patriot, uważane za jeden z amerykańskich systemów obrony powietrznej.

W Białym Domu Zełenski rozmawiał z Bidenem i jego czołowymi doradcami ds.

Następnie udał się na Kapitol, aby spotkać się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i innymi prawodawcami oraz przemawiać na wspólnej sesji Senatu i Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Mniej niż 12-godzinna wizyta Zełenskiego w ciągu ostatnich dwóch tygodni zbiegła się po tym, jak obaj przywódcy rozmawiali o Zełenskim podczas rozmowy telefonicznej 11 grudnia. Amerykański urzędnik powiedział, że Biały Dom wystosował do niego oficjalne zaproszenie trzy dni później.

Zełenski przyjął zaproszenie w miniony piątek, a wizytę potwierdzono w niedzielę.

Na konferencji prasowej Biden powiedział, że wizyta Zełenskiego była kluczowa dla „spojrzenia wam w oczy”.

„Prezydencie Zełenski, jestem zaszczycony mogąc powitać pana z powrotem w Białym Domu” – powiedział Biden.

Reportaż Steve’a Hollanda, Kanishki Singha i Humery Pamuka; Montaż przez Kierana Murraya i Granta McCoola

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.