Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Z Garym Linekerem można „porozmawiać” po porównaniu polityki azylowej w Wielkiej Brytanii z Niemcami w latach 30.

Z Garym Linekerem można „porozmawiać” po porównaniu polityki azylowej w Wielkiej Brytanii z Niemcami w latach 30.

  • Napisane przez Kristi Cooney
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Getty Images

BBC powiedziało, że gospodarz Meczu Dnia, Gary Lineker, zostanie „rozmówiony” po tym, jak napisał na Twitterze krytycznie o rządowej polityce azylowej.

Były piłkarz napisał na Twitterze, że język, w którym sporządzono plany, „nie różni się od języka używanego przez Niemcy w latach 30.”.

Wiceprzewodniczący Partii Konserwatywnej, Lee Anderson, powiedział, że Lineker „nie ma kontaktu” i powinien trzymać się piłki nożnej.

Rzecznik BBC powiedział, że gwiazda „zostanie przypomniana o swoich obowiązkach”.

We wtorek rząd przedstawił plany zapobiegania ubieganiu się o azyl w Wielkiej Brytanii osobom przybywającym nielegalną drogą

Każdy, kto wjechał do kraju nielegalnie, nie będzie mógł w przyszłości wrócić ani ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie.

Środek ten jest częścią prób rozwiązania problemu wzrostu liczby osób przybywających do Wielkiej Brytanii przez kanały La Manche każdego roku, która wzrosła z około 300 w 2018 r. do ponad 45 000 w 2022 r.

Odpowiedz na wiadomość wideo Minister spraw wewnętrznych Soella Braverman, Lineker, lat 62, napisała na Twitterze: „O mój Boże, to nie jest straszne”.

Inny użytkownik powiedział mu, że jest „nieczynny”, on dodanyPrzyjmujemy znacznie mniej uchodźców niż inne duże kraje europejskie.

„To jest po prostu niezmiernie okrutna polityka skierowana do najbardziej bezbronnych ludzi z językiem podobnym do tego, jakiego używali Niemcy w latach 30., a ja jestem po służbie?”

Nie jest jasne, do jakiego języka konkretnie odnosił się Lineker, ale wideo pani Braverman i towarzyszący mu tweet zawierały słowa „wystarczy” i „musimy zatrzymać łodzie”.

Krytykował także kolejne konserwatywne rządy w kwestiach, w tym wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W październiku jednostka ds. skarg BBC stwierdziła, że ​​Linker naruszył zasady neutralności w tweecie z pytaniem, czy Partia Konserwatywna zamierza „przekazać darowizny od rosyjskich darczyńców”.

Komentarz pojawił się po tym, jak ówczesna minister spraw zagranicznych Liz Truss wezwała zespoły Premier League do bojkotu finału Ligi Mistrzów w Rosji w związku z inwazją na Ukrainę.

W 2018 roku, po tym, jak korespondent BBC, Jonathan Agnew, wezwał go, by „zachował swoje poglądy polityczne… dla siebie”, Lineker odpowiedział: „Jestem twarzą mojego konta na Twitterze. Będę nadal tweetował, co mi się podoba i jeśli ludzie nie zgadzaj się ze mną, niech tak będzie”.

Wytyczne redakcyjne BBC stwierdzają, że organizacja jest „zobowiązana do osiągnięcia należytej bezstronności we wszystkich swoich pracach” oraz że „publiczne komentarze, na przykład w mediach społecznościowych, kierowane do pracowników [or] Prezenterzy… mogą wpływać na postrzeganie bezstronności BBC”.

Pisząc na Twitterze po komentarzach Linekera we wtorek, Anderson powiedział, że prezenter „po raz kolejny skomentował jego nonsens wskazujący na cnotę”.

„To tylko kolejny przykład tego, jak te przepłacane gwiazdy są oderwane od elektoratu” – powiedział. „Zamiast pouczać, Lineker powinien trzymać się czytania wyników meczów i żetonów”.

W rozmowie z The Daily Telegraph konserwatywny poseł Craig McKinlay powiedział, że komentarze Linekera były „niesmaczne, nieprzemyślane i haniebne” i wezwał BBC do postawienia go w stan oskarżenia.

Rzecznik korporacji powiedział: „BBC ma opublikowane wytyczne dotyczące mediów społecznościowych. Ludzie, którzy dla nas pracują, są świadomi swoich obowiązków w mediach społecznościowych. W razie potrzeby mamy odpowiednie procedury wewnętrzne.

„Oczekujemy, że porozmawiamy z Garym i przypomnimy mu o jego obowiązkach”.