Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Yad Vashem wymaga dokładności historycznej w polskich wyjazdach młodzieżowych

Yad Vashem wymaga dokładności historycznej w polskich wyjazdach młodzieżowych

Yad Vashem w poniedziałek z zadowoleniem przyjął wznowienie wyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski w celu edukacji o Holokauście, podkreślając jednocześnie potrzebę zachowania „absolutnie historycznej dokładności” w odniesieniu do mieszanej roli tego kraju europejskiego podczas Zagłady.

Oświadczenie Yad Vashem – Światowego Centrum Pamięci o Holokauście w Jerozolimie – wyprzedza porozumienie między krajami o naprawieniu stosunków i wznowieniu takich wycieczek edukacyjnych. Podkreśla potrzebę okazania Żydom zarówno polskiego współudziału, jak i bohaterstwa w czasie niemieckiej okupacji.

„Yad Vashem docenia znaczenie wizyt grupowych z Izraela w Polsce w celu zbadania Holokaustu i zachowania jego pamięci” – czytamy dalej w oświadczeniu. „Niezbędne jest jednak odpowiednie przygotowanie, prowadzenie i postępowanie z tymi grupami przy zachowaniu pełnej dokładności historycznej, w tym prześladowań, wydawania i zabijania Żydów podczas Holokaustu oraz roli Polski w akcjach ratunkowych.

„Niedawne porozumienie w sprawie odnowienia misji edukacyjnych nie wydaje się dyktować ani ograniczać ich działania w tym zakresie” – napisano.

Jednak na liście miejsc rekomendowanych przez stronę polską do umieszczenia w programie wycieczek młodzieżowych znajdują się „obiekty problemowe, których nie należy zwiedzać w kontekście edukacyjnym.

„Jednak umowa nie zobowiązuje nas do odwiedzania tych miejsc” – zauważył Yad Vashem.

Zgodnie z umową Warszawa i Jerozolima będą przekazywać sobie wzajemnie rekomendowane miejsca do odwiedzenia w swoim kraju, ale każda z nich będzie musiała zdecydować o faktycznym planie podróży – powiedziała p.o. ambasadora RP w Izraelu Chargé d’Affaires Agata Szablińska. powiedział.

Mieszana rola Polski w Holokauście od dawna powoduje napięcia między krajami. Debata nasiliła się w ciągu ostatnich kilku lat po tym, jak rządząca koalicja nacjonalistyczna w Warszawie starała się przedstawiać zbrodnie Polaków jako drobne wydarzenie i skupiała się tylko na Polakach, którzy pomagali Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

READ  Upadek dźwigu w Krakowie spowodował wiele poważnych obrażeń

Sześć milionów Żydów, w tym trzy miliony mieszkających w Polsce, zostało zabitych przez nazistów i ich kolaborantów.

Do wybuchu konfliktu co roku dziesiątki tysięcy młodych Izraelczyków przyjeżdżało do Polski na wycieczki edukacyjne, odwiedzając byłe niemieckie obozy, aby dowiedzieć się o Zagładzie i upamiętnić zamordowanych. Wycieczka od dawna uważana jest za rytuał przejścia w izraelskiej edukacji i doskonały sposób studiowania Holokaustu.

Stosunki między obydwoma krajami pogorszyły się po tym, jak polski rząd przyjął ustawę, która była postrzegana jako wybielanie roli Polaków w Holokauście i zakazała roszczeń o zwrot mienia zajętego przez ofiary Holokaustu i ich bliskich.

Lider opozycji Yair Lapid potępił porozumienie osiągnięte w zeszłym miesiącu. W 2021 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Lapid wezwał ambasadora RP do swojego ministerstwa w sprawie restrukturyzacji, doprowadzając do kontroli stosunków.

Jako kolejny znak ocieplenia więzi oczekuje się, że prezydent Izraela Isaac Herzog odwiedzi Warszawę w tym miesiącu z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, zbrojnego powstania Żydów w okupowanej przez nazistów Polsce w 1943 roku.