Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Xi prowadzi rozmowy telefoniczne z polskim prezydentem Xinhua

Kontener towarowy zostaje załadowany do pociągu w Małaszewiczach, Polska, 15 października 2021 r. (Xinhua / Zhou Nan)

PEKIN, 29 lipca (Xinhua) – Prezydent Chin Xi Jinping przeprowadził w piątek po południu rozmowę telefoniczną ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą.

Xi zauważył, że kiedy Duda przyjechał do Chin, aby wziąć udział w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie na początku tego roku, mieli przyjacielską wymianę zdań i osiągnęli wiele ważnych konsensusów w sprawie wzmocnienia więzi dwustronnych.

Od tego czasu różne departamenty obu krajów aktywnie współpracowały ze sobą w zakresie wdrażania i poczyniły pozytywne postępy w eksporcie polskich produktów rolnych do Chin, pociągach towarowych Chiny-Europa oraz wymianie personelu, powiedział prezydent Chin.

Odnotowując, że strona chińska pielęgnuje tradycyjną przyjaźń z Polską i uważa ją za preferowanego partnera do współpracy w Europie, Xi powiedział, że Chiny chcą utrzymywać bliską komunikację ze stroną polską, wzmacniać wzajemne zaufanie polityczne i dalej rozwijać Chiny. Polska to wszechstronne partnerstwo strategiczne.

Xi podkreślił, że obie strony powinny wzmocnić kontakty polityczne i wykorzystać mechanizmy, takie jak Chińsko-Polska Komisja Współpracy Międzyrządowej i Wspólna Komisja Gospodarcza i Handlowa, aby wzmocnić strategiczną synergię między obiema stronami i promować budowę wysokiej jakości wspólny pas i droga. Pogłębić praktyczną współpracę w takich obszarach jak gospodarka, handel i komunikacja oraz współpracować w celu promowania nowych punktów wzrostu w zielonym rozwoju, gospodarce cyfrowej i innych dziedzinach.

Dodał, że Chiny witają na chińskim rynku więcej wysokiej jakości polskich produktów i zachęcają więcej chińskich firm do inwestowania w Polsce.

Chiński prezydent powiedział, że obie strony powinny ciężko pracować nad wczesnym uruchomieniem rynku hurtowego Chiny-Kraje Środkowo-Wschodniej Europy (CEEC) i aktywnie współpracować w planowaniu i organizowaniu powiązanych wydarzeń z okazji 10. rocznicy powstania Chin- CEEC Cooperation Mechanism, w celu stworzenia solidnych podstaw współpracy w następnej dekadzie.

READ  New York Liberty zostaje pierwszą drużyną WNBA, która ma zestaw NFT

Xi wyraził również nadzieję, że Polska będzie mogła aktywnie wspierać rozwój relacji Chiny-Europa i chronić wspólne interesy relacji.

Ze swojej strony Duda wyraził zadowolenie z udziału w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w lutym w Chinach i odbył udane spotkanie z Xi, które do dziś doskonale pamięta i jest głęboko podziwiany.

Powiedział, że pomimo wpływu pandemii COVID-19, ważny konsensus osiągnięty między nim a chińskim prezydentem jest realizowany, powiedział, dodając, że odpowiednie departamenty obu stron utrzymują ścisłą komunikację, a współpraca w powiązanych obszarach postępuje.

Duda powiedział, że Polska przywiązuje dużą wagę do międzynarodowej pozycji i roli Chin oraz rozwoju relacji z Chinami.

Zaznaczył, że strona polska jest gotowa do współpracy ze stroną chińską, aby dążyć do osiągnięcia większych osiągnięć we współpracy dwustronnej w takich obszarach, jak handel, gospodarka, logistyka i łączność, iz zadowoleniem przyjmuje więcej chińskich inwestycji w Polsce.

Duda dodał, że Polska jest gotowa nadal aktywnie promować współpracę pomiędzy Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami oraz rozwijać relacje pomiędzy Europą a Chinami.

Dwaj szefowie państw wymienili też poglądy na temat kryzysu ukraińskiego.