Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Xi Jinping powiedział Anthony’emu Blinkenowi, że Chiny nie chcą zastąpić Stanów Zjednoczonych

Xi Jinping powiedział Anthony’emu Blinkenowi, że Chiny nie chcą zastąpić Stanów Zjednoczonych

Pan Blinken powiedział, że zgadza się z chińskimi przywódcami co do potrzeby „stabilizacji” stosunków, ale ma „jasną wizję” co do szerokich różnic.

„Na każdym spotkaniu podkreślałem, że bezpośrednie zaangażowanie i stała komunikacja na wyższych szczeblach to najlepszy sposób na odpowiedzialne zarządzanie różnicami i zapewnienie, że rywalizacja nie przerodzi się w konflikt” – powiedział Blinken dziennikarzom w Pekinie po dwóch dniach rozmów.

Dodał: „Nie mamy złudzeń co do wyzwań związanych z zarządzaniem tym związkiem. Jest wiele kwestii, w których zdecydowanie – a nawet zdecydowanie – się nie zgadzamy”.

Wcześniej w poniedziałek pan Blinken rozmawiał przez trzy godziny z Wang Yi, głównym urzędnikiem ds. polityki zagranicznej Chin.

Wang postawił ultimatum, mówiąc, że Waszyngton musi wybrać między „współpracą a konfliktem” przed spotkaniem pana Blinkena z prezydentem Xi.

Blinken, najwyższy rangą dyplomata USA, który odwiedził Chiny od pięciu lat, przebywał w ostatnim dniu dwudniowej podróży mającej na celu poprawę stosunków dwustronnych, które znajdują się w najniższym punkcie od dziesięcioleci.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez chińskie media państwowe, Wang powiedział: „Konieczne jest wybranie między dialogiem a konfrontacją, współpracą lub konfliktem”.

Odczyt z tego spotkania w USA nie został jeszcze opublikowany.

’wir’

„Musimy odwrócić opadającą spiralę stosunków chińsko-amerykańskich, naciskać na powrót na zdrową i stabilną ścieżkę oraz współpracować, aby znaleźć właściwy sposób dogadania się z Chinami i Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Wang.

Ostrzegł również, że Chiny „nie mają miejsca na kompromis ani ustępstwa” w kwestii Tajwanu, kraju wyspiarskiego z demokratycznie wybranym rządem, który Pekin uważa za swoje terytorium i zobowiązał się do aneksji.

READ  Brytyjscy turyści przeżyli lawinę w górach Tian Shan w Kirgistanie | Kirgistan