Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Xi Jinping podczas spotkania przywódców w Pekinie pochwalił „głęboką przyjaźń” z Władimirem Putinem

Xi Jinping podczas spotkania przywódców w Pekinie pochwalił „głęboką przyjaźń” z Władimirem Putinem

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Prezydent Chin Xi Jinping pochwalił rekordowo wysoki handel z Rosją i podkreślił swoją „głęboką przyjaźń” z Władimirem Putinem, gdy obaj przywódcy spotkali się w Pekinie, aby potwierdzić partnerstwo, które od wojny na Ukrainie stale się zacieśnia.

Podczas spotkania na marginesie forum z okazji 10. rocznicy pionierskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku w polityce zagranicznej Xi powiedział Putinowi, że roczny dwustronny handel między obydwoma krajami osiągnął „historyczny poziom” prawie 200 miliardów dolarów.

„W ciągu ostatniej dekady, od 2013 r. do chwili obecnej, odbyłem 42 spotkania z panem prezydentem i nawiązaliśmy silne stosunki robocze i głęboką przyjaźń” – powiedział Xi Putinowi, który odwiedza Pekin po raz pierwszy od wydania rozkazu inwazji na Ukrainę. W lutym ubiegłego roku.

Xi nie wspomniał o określeniu partnerstwa „bez granic”, którego użyto do opisania stosunków podczas ostatniej wizyty Putina w Pekinie w lutym 2022 r., na kilka dni przed atakiem Rosji na sąsiada.

Xi w sposób widoczny nie wspomniał o tym także podczas marcowej wizyty w Moskwie, kiedy za zamkniętymi drzwiami ostrzegał Putina przed użyciem broni nuklearnej na Ukrainie.

Jednak ponowna pochwała stosunków przez Xi nie wpłynie w żaden sposób na poprawę stosunków z Unią Europejską, jednym z największych partnerów handlowych Chin.

Na indywidualnej konferencji prasowej po ich trzygodzinnym spotkaniu Putin ciepło wypowiedział się na temat swoich relacji z Xi i powiedział, że omawiali „poufne” tematy „przy filiżance herbaty”.

Ale nawet jeśli Putin obiecał, że Rosja i Chiny wkrótce podpiszą „merytoryczny” plan działania do 2030 r., wydaje się, że spotkanie to nie przyniosło Moskwie niewielu wymiernych rezultatów. Warto zauważyć, że Putin nawet nie wspomniał o planie rurociągu Siła Syberii-2 – porozumienie, które, jak twierdził, zostało osiągnięte podczas marcowego spotkania. Rurociąg pomógłby Rosji przekierować eksport gazu na wschód po tym, jak Europa, jej główne tradycyjne miejsce przeznaczenia, zdecydowała się zakończyć swoją zależność od rosyjskiej energii w następstwie inwazji.

READ  „Wszyscy to widzieliśmy”: protest przeciwko Xi Jinpingowi elektryzuje chiński Internet | Chiny

Spotkanie przywódców odbywa się pomimo wielokrotnych ostrzeżeń ze strony wyższych urzędników UE w ostatnich tygodniach, w tym głównego dyplomaty bloku Josepa Borrella, który odwiedził Pekin w zeszłym tygodniu, że brak potępienia inwazji Chin na Ukrainę pogarsza ich wizerunek w Europie.

Chiny skutecznie zrównoważyły ​​własne wątpliwości co do perspektyw Rosji na Ukrainie wspólną wrogością do wspieranego przez Stany Zjednoczone systemu politycznego i gospodarczego. Oba kraje zbliżają się także do propalestyńskiego stanowiska w sprawie izraelskich operacji w Gazie, co jest kwestią, która jednoczy kraje Globalnego Południa przeciwko wsparciu Zachodu dla Ukrainy.

Kraje zachodnie są również zaniepokojone faktem, że rosnący handel Chin z Rosją wspiera ich gospodarkę i pomaga finansować konflikt na Ukrainie.

Putin pochwalił program Xi i powiedział, że dwustronny handel między Rosją a Chinami jest na dobrej drodze do przekroczenia docelowej kwoty 200 miliardów dolarów na ten rok. „Jeśli spojrzeć rok na rok, co zrobiliśmy wczoraj wieczorem, mamy już 200 miliardów dolarów. I na pewno przekroczymy tę poprzeczkę także za rok kalendarzowy. Zatem zdecydowanie idziemy także na ścieżkę dwustronną” – powiedział Putin.

Rosja w coraz większym stopniu zaakceptowała swoją rolę młodszego partnera w stosunkach po tym, jak Chiny zapewniły Kremlowi gospodarcze koło ratunkowe, gdy zachodnie sankcje wykluczyły ją z globalnych rynków finansowych i łańcuchów dostaw.

Chińskie firmy wkroczyły, aby zastąpić zachodnie firmy wysyłające niezbędne komponenty do Rosji, podczas gdy Pekin zwiększył swoje zniżki na zakupy rosyjskiego eksportu energii. Obydwa kraje dyskutują także o sposobach przyspieszenia długo oczekiwanych planów zmniejszenia zależności od dolara i rozliczania transakcji w rublach i juanach.