Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wzrost PKB w Polsce skurczył się w I kw. – pierwsze wiadomości

Wzrost PKB w Polsce skurczył się w I kw. – pierwsze wiadomości

Rządowy think tank ekonomiczny podał, że wzrost gospodarczy w Polsce spadnie o 0,5% w pierwszym kwartale 2023 r., ale wzrośnie o 0,8% w całym roku.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) podał w piątek: „Dane o sprzedaży detalicznej i przetwórstwie przemysłowym za luty wskazują, że polska gospodarka osłabi się w I kwartale 2023 roku”.

„Po ostatnich odczytach szacujemy, że wzrost PKB spadnie o 0,5 proc.” – kontynuował. W efekcie obniżamy naszą prognozę PKB (2023 – PAP). Teraz spodziewamy się wzrostu o 0,8 procent, czyli o 0,6 punktu procentowego mniej. „

Według PIE Foundation główną przyczyną słabego wzrostu gospodarczego jest słabnąca konsumpcja gospodarstw domowych.

„Oczekujemy 1-procentowego spadku wydatków gospodarstw domowych w pierwszym kwartale i umiarkowanego wzrostu w drugim kwartale (0,2 procent rok do roku)” – powiedział PIE.

PIE powiedział też, że wzrost gospodarczy w Polsce będzie bardziej zależał od inwestycji.

„Spodziewamy się, że tempo wzrostu (inwestycyjnego – PAP) zbliży się w kolejnych kwartałach do 1-2 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem” – podał think tank, dodając, że ożywienie inwestycji nastąpi w drugim kwartale roku. rok.

Według naukowca eksport netto będzie kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu gospodarczego, dodając od 0,3 do 0,4 punktu procentowego.

READ  Habeck Planowanie niemieckiej granicy gazowej, alternatywy dla dostaw z Rosji