Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wzrost PKB w Polsce skurczył się w I kw. – pierwsze wiadomości

Rządowy think tank ekonomiczny podał, że wzrost gospodarczy w Polsce spadnie o 0,5% w pierwszym kwartale 2023 r., ale wzrośnie o 0,8% w całym roku.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) podał w piątek: „Dane o sprzedaży detalicznej i przetwórstwie przemysłowym za luty wskazują, że polska gospodarka osłabi się w I kwartale 2023 roku”.

„Po ostatnich odczytach szacujemy, że wzrost PKB spadnie o 0,5 proc.” – kontynuował. W efekcie obniżamy naszą prognozę PKB (2023 – PAP). Teraz spodziewamy się wzrostu o 0,8 procent, czyli o 0,6 punktu procentowego mniej. „

Według PIE Foundation główną przyczyną słabego wzrostu gospodarczego jest słabnąca konsumpcja gospodarstw domowych.

„Oczekujemy 1-procentowego spadku wydatków gospodarstw domowych w pierwszym kwartale i umiarkowanego wzrostu w drugim kwartale (0,2 procent rok do roku)” – powiedział PIE.

PIE powiedział też, że wzrost gospodarczy w Polsce będzie bardziej zależał od inwestycji.

„Spodziewamy się, że tempo wzrostu (inwestycyjnego – PAP) zbliży się w kolejnych kwartałach do 1-2 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem” – podał think tank, dodając, że ożywienie inwestycji nastąpi w drugim kwartale roku. rok.

Według naukowca eksport netto będzie kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu gospodarczego, dodając od 0,3 do 0,4 punktu procentowego.

READ  Zaangażowanie ludów tubylczych w gospodarkę | ThePeterboroughExaminer.com