Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wzrasta liczba przejść migracyjnych na granicy polsko-białoruskiej

Liczba imigrantów z Bliskiego Wschodu próbujących nielegalnie przedostać się do Unii Europejskiej na granicy białorusko-polskiej wzrosła, poinformowała w piątek polska służba graniczna.

W ciągu ostatnich 24 godzin funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali 117 migrantów z Syrii, Jemenu, Egiptu, Iraku, Kamerunu, Maroka i Sri Lanki, dodając 65 aresztowań poprzedniego dnia. Białoruscy funkcjonariusze straży granicznej odmówili komentarza.

W zeszłym tygodniu polska służba graniczna opublikowała 26 października wideo, na którym białoruscy pogranicznicy prowadzili grupę migrantów w pobliżu granicy z Polską, próbując ukryć twarze przed kamerą. Białoruska straż graniczna pomaga migrantom przekroczyć granicę do Polski, a większość migrantów podróżuje teraz najpierw do Rosji, a następnie odbywa zorganizowany tranzyt na Białoruś.

„Żołnierze białoruscy są aktywnie zaangażowani w organizowanie nielegalnych przekroczeń granicy polsko-białoruskiej, sprowadzając ludzi, którzy chcą nielegalnie wjechać do krajów europejskich” – poinformowała Polska Służba Graniczna.

Wzrost następuje rok po tym, jak tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, pojawiły się na Białorusi i próbowały przekroczyć granicę UE, wywołując kryzys.

W tym czasie zachodnie rządy oskarżały białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę o wykorzystywanie migrantów jako pionków do destabilizacji bloku 27 państw. Białoruś zaprzecza oskarżeniu.

Polska zbudowała mur o wartości 330 milionów dolarów wzdłuż granicy z Białorusią, który został ukończony w czerwcu. W ostatnich miesiącach polscy strażnicy graniczni donosili o dziesiątkach migrantów aresztowanych po pokonaniu muru lub przejściu przez tunele pod nim. W niektóre dni liczba ta wzrosła do 130 lub więcej.

Polscy żołnierze rozpoczęli w środę wznoszenie drutu kolczastego na granicy Polski z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim po tym, jak rząd nakazał budowę bariery, aby zapobiec temu, co według jego obaw może stać się kolejnym kryzysem migracyjnym.

READ  Nazistowskie prześladowania Kościoła katolickiego w Polsce

___

Śledź wszystkie wiadomości AP na temat globalnej migracji na https://apnews.com/hub/migration.