Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wzmacniacz Falcona 9 SpaceX, który przeszedł do historii, został w większości zniszczony podczas zestrzelenia po locie

Wzmacniacz Falcona 9 SpaceX, który przeszedł do historii, został w większości zniszczony podczas zestrzelenia po locie

26 grudnia 2023 r

– Pierwsza amerykańska rakieta komercyjna, która wyniosła astronautów na orbitę, zginęła w wyniku zniszczenia podczas ostatniej operacji odzyskiwania po locie.

SpaceX podała swój numer seryjny B1058, gdy pierwszy stopień Falcona 9 został przetransportowany na brzeg po rekordowym 19. locie, kiedy wzmacniacz „przewrócił się” z powodu silnych wiatrów i fal – podała firma. Zgłoszone w X, portalu społecznościowego znanego wcześniej jako Twitter, w niedzielę (25 grudnia). Dwa dni temu platforma pomogła wystrzelić 23 szerokopasmowe satelity Starlink firmy SpaceX, zanim pomyślnie wylądowały one na pokładzie należącego do firmy drona Just Read theInstrukcjs, który stacjonował na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy.

Zdjęcia powracającego statku udostępnione w Internecie ujawniły, że pozostał jedynie spód B1058, trzy z czterech nóg do lądowania są nadal rozmieszczone, a wszystkie dziewięć silników Merlin jest nienaruszonych.

„Planujemy uratować silniki i przeprowadzić kontrole pozostałego sprzętu przez cały okres eksploatacji” – napisał John Edwards, wiceprezes ds. startu Falcona w SpaceX. „Ten wzmacniacz wciąż ma ogromną wartość. Nie pozwolimy, aby się zmarnował .” pojazdy, Na X We wtorek (26 grudnia).

Wraz ze szczytem B1058 zaginął unikalny znacznik wskazujący, że został on użyty do wystrzelenia pierwszych astronautów NASA. Rakieta była jedynym etapem we flocie SpaceX ozdobionym logo „robaka” agencji kosmicznej.

30 maja 2020 r. B1058 po raz pierwszy wzniósł się w powietrze w ramach misji SpaceX Demo-2 (DM-2) z astronautami NASA Bobem Behnkenem i Dougiem Hurleyem na pokładzie firmowej kapsuły Crew Dragon „Endeavor”. Dwumiesięczna misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną była pierwszą misją, w ramach której wystrzelono amerykańskich astronautów ze Stanów Zjednoczonych od zakończenia programu wahadłowców kosmicznych NASA w 2011 roku.

Od tego lotu B1058 był używany do wystrzelenia 21. dostawy ładunku SpaceX na stację kosmiczną (CRS-21), wystrzelenia satelity przeznaczonego dla Korei Południowej (ANASIS-II) oraz wystrzelenia dwóch wspólnych satelitów (Transporter-1 i Transporter-1 ). 3) I 14 misji Starlink. Platforma, podobnie jak inne boostery Block 5 we flocie SpaceX, uzyskała certyfikat do przeprowadzenia 20 startów.

READ  Oto jak podróże kosmiczne stały się częścią branży turystycznej

„Sama ta wyrzutnia rakiet wielokrotnego użytku wyniosła na orbitę dwóch astronautów i ponad 860 satelitów o łącznej masie 260 ton w ciągu około 3,5 roku” – napisała SpaceX na stronie internetowej X.

Inne pierwsze stopnie Falcona 9 mogły przetrwać trudne warunki morskie dzięki ulepszeniom nóg do lądowania.

„Opracowaliśmy samopoziomujące nogi, które natychmiast wyrównują obciążenie nóg po wylądowaniu po doświadczeniu ekstremalnego ciśnienia doładowania dwa lata temu w Boże Narodzenie” – napisała Kiko Dontchev, wiceprezes SpaceX ds. startu. Na X. „Flota była w większości wyposażona, ale 1058, biorąc pod uwagę jej wiek, nie. Spotkał swój los, gdy uderzył w silne wiatry i morze, co doprowadziło do awarii częściowo zabezpieczonego OG [„octograbber” hold-down clamp] Mniej niż 100 mil [160 kilometers] od domu.”

„Jedno jest pewne, w drodze do operacji przypominających samoloty będziemy robić lemoniadę i uczyć się jak najwięcej z historycznego 1058” – napisał.

Uważa się, że po stracie 1058 egzemplarzy SpaceX ma 16 aktywnych i zainstalowanych pierwszych stopni Falcona 9, a trzy czekają na pierwsze użycie.

Fani firmy zareagowali na wiadomość o zniszczeniu Budynku 1058 z żalem, że nie dotarł on do Smithsonian lub innego muzeum w celu konserwacji.

Jak dotąd SpaceX zaparkowało cztery ze swoich wcześniej wystrzelonych stopni Falcona 9 w celu publicznego wystawienia. B1019, pierwszy samolot, który powrócił na miejsce startu i pomyślnie wylądował, stoi dziś przed siedzibą firmy w Hawthorne w Kalifornii. B1035, który wystrzelił dwie misje cargo Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną, jest teraz wyświetlany na boku w Space Center Houston w Teksasie.

B1023, który pomógł wynieść w przestrzeń kosmiczną Teslę Roadster Elona Muska jako dodatkowy wzmacniacz podczas wystrzelenia pierwszej rakiety Falcon Heavy, jest obecnie częścią atrakcji „Gateway: The Deep Space Launch Complex” w kompleksie turystycznym Kennedy Space Center na Florydzie. B1021, pierwszy wzmacniacz, który wzbił się w powietrze i pierwszy, który wylądował na dronie, został niedawno zainstalowany przed siedzibą główną Dish Network w Littleton w Kolorado.

READ  Rakieta SLS to najgorsza rzecz, jaka przytrafiła się NASA – ale może też najlepsza?