Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyzwolony przywódca Katalonii wzywa Hiszpanię do „myślenia o przyszłych pokoleniach” | Hiszpania

Szef jednej z największych katalońskich grup proniepodległościowych wezwał hiszpański rząd do myślenia o „przyszłych pokoleniach, a nie tylko o stabilności parlamentarnej”, ponieważ on i ośmiu innych przywódców separatystów zostali zwolnieni z więzienia po ułaskawieniu za ich role w Katalonii. Nieudana próba separacji przez prawie cztery lata.

Jordi Queksart, prezes wpływowego, oddolnego stowarzyszenia mnium Cultural, powiedział, że cieszy się z uwolnienia po odbyciu ponad trzech i pół roku więzienia przez dziewięć lat za działalność wywrotową.

Ale powiedział, że wierzy hiszpańskiemu rządowi Kontrowersyjna i niebezpieczna politycznie decyzja o udzieleniu amnestii Było to spowodowane zewnętrznym ciśnieniem, a nie nagłą zmianą serca.

Polityczni przeciwnicy socjalistycznego premiera, Pedro SanchezOskarżyli go o zrzeczenie się niepodległościowej partii Lewica Republikańska w Katalonii, na której rząd mniejszościowy liczy na poparcie w parlamencie. Queksart chce jednak, aby rząd centralny wyszedł poza następne wybory powszechne – zaplanowane na 2023 r. – i odpowiedział na głosy Katalonii i nie tylko.

„Zostałem wysłany do więzienia za jego obronę korzystania z podstawowych praw i myślę, że jeśli hiszpański rząd nas wypuścił, to z konieczności, a nie z hojności”, powiedział The Guardian w drodze do domu, aby zobaczyć swoją żonę i dzieci. .

Katalońscy przywódcy Oriol Junqueras, Joaquim Vorn, Josep Rull, Raul Romeva, Jordi Sanchez i Jordi Quekart zostają zwolnieni z więzienia w Leedoners 23 czerwca 2021 roku. Zdjęcie: Albert Jia/Reuters

„Myślę, że presja międzynarodowa i presja z Europy A AITo znaczy, musieli nas wypuścić.

Quekart, 46 lat, już istnieje Odwołuje się od wyroku skazującego przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Wspólnie z innym liderem społeczeństwa obywatelskiego Jordi Sanchezem hiszpański Sąd Najwyższy uznał Quakarta winnym działań wywrotowych. Para została aresztowana dwa tygodnie po jednostronnym nielegalnym referendum 1 października 2017 r. i oskarżona o organizowanie protestów niepodległościowych. którzy otoczyli policję w budynku w Barcelonie i zniszczyli ich samochody.

READ  Dlaczego Rosja chce zaatakować Ukrainę i co może się wydarzyć dalej?

Sanchez opisał ułaskawienie jako Akt współczucia potrzebny, aby pomóc krajowi przewrócić stronę i wejść w „erę dialogu i zrozumienia”. Ale ten krok jest nadal na miejscu Głęboko podzielny wśród elektoratu, wśród politycznych przeciwników Sancheza Nawet wśród tych, którym ułaskawiono.

Przywódcy separatystów przyrzekli, że będą nadal naciskać na niezależność regionalną i powiedzieli, że ogólna amnestia byłaby lepsza niż amnestia indywidualna. Utrzymują również, że formalnie uzgodnione referendum jest nadal najlepszym sposobem rozwiązania dokuczliwej kwestii katalońskiej.

Dialog jest nadal niezbędny, mówi Queksart: „Nasi politycy tutaj iw Madrycie muszą rozmawiać – dlatego ludzie na nich głosowali”. Przyznaje również, że dotychczasowe gesty Sancheza wskazują na znacznie bardziej ugodowe podejście do Katalonii niż jego konserwatywnego poprzednika, Mariano Rajoy. Ale ignoruje sugestie, że rząd kierowany przez socjalistów ma zupełnie nowe podejście do rozwiązania problemu.

„Wybaczcie, ale po trzech latach spędzonych w więzieniu za Pedro Sáncheza i roku pod wodzą Rajoya, Pedro Sánchez miał czas, żeby to naprawić” – powiedział Queksart.

„Zajęło mu to trzy lata – i to nie jest błahostka! Cóż, wyszliśmy z więzienia i jasne jest, że ton Pedro Sancheza nie jest tym, który słyszeliśmy od Mariano Rajoya… Ale musimy przejść od słów do czynów. „

Podobnie jak jego koledzy przywódcy niepodległości, Quekart wskazuje na referendum w stylu szkockim jako swoją największą nadzieję. „Kiedy Pedro Sanchez jest Davidem Cameronem, może uda nam się zrobić jakiś postęp” – powiedział. „To, co musi zrobić Pedro Sanchez, to działać odważnie i nie angażować się w krótkotrwałe uniki. Musi myśleć o przyszłych pokoleniach, a nie tylko o stabilności parlamentarnej przez następne dwa lata. Nie chcę zakładać, że nie .Jesteśmy zawsze otwarci na dialog.”

Chociaż większość Katalończyków nadal sprzeciwia się niepodległości, podział obecnie istnieje currently 48,7% wobec 44,9% poparcia, według ostatniego sondażu – Prawie 70% ludności Katalonii chciałoby mieć referendum w tej sprawie. Ale Sanchez wielokrotnie wykluczał głosowanie w sprawie secesji, twierdząc, że wszystkie negocjacje muszą odbywać się z poszanowaniem prawa i konstytucji.

READ  Nasilający się kryzys w Indiach Covid może pochłonąć gęsto zaludnione obszary

„Ci, którzy są uwięzieni, nigdy nie zostali ukarani za swoje pomysły, ale za działania przeciwko legitymacji demokratycznej” – powiedział we wtorek premier. „Silna demokracja, taka jak demokracja hiszpańska, nie wymaga od nikogo rezygnowania ze swoich pomysłów, ale wykonywania ich w granicach prawa iz szacunkiem dla wszystkich Hiszpanów”.

Queksart odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy poparł pogląd wyrażony niedawno przez inną ułaskawioną osobę, byłego katalońskiego wiceprzewodniczącego regionalnego Oriola Junquerasa. Na początku czerwca Junqueras napisał artykuł, w którym przyznał się do błędów popełnionych przez ruch niepodległościowy i sugeruje, że jednostronne wysiłki na rzecz zapewnienia niepodległości są teraz „ani wykonalne, ani pożądane”..

„W ramach Òmnium nie mogę powiedzieć, że popełniłem błąd, próbując wywrzeć nacisk na katalońskich i hiszpańskich polityków, aby pozwolili nam głosować” – powiedział Queksart. Naciskałem na wszystkich, aby powiedzieli: „Proszę, chcemy głosować”. To właśnie zrobił Extinction Rebellion, to samo zrobili działacze na rzecz równości płci. Jestem aktywistką i jedynym sposobem, w jaki muszę sprawić, by ludzie mnie wysłuchali, jest wywieranie presji na politykach – pokojowo i demokratycznie”.

Zapytany, czy widzi katalońską niepodległość jako przedsięwzięcie krótko-, średnio- czy długoterminowe, Quekart powiedział, że ostatnie cztery lata tylko umocniły jego wizję. „Chodzi o korzystanie z podstawowych praw, co się w nim stało QuebecCo dzieje się w Szkocji, co stało się w Wielkiej Brytanii z Brexitem”.

„Chodzi o wsłuchanie się w głos ludzi.Chociaż może się wydawać, że hiszpański rząd nie chce ustąpić, myślę, że społeczeństwo obywatelskie będzie nadal naciskać, aby referendum odbyło się raczej wcześniej niż później. Katalonia swobodnie decydować, jaka będzie jej polityczna przyszłość”.