Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyższy urzędnik Departamentu Sprawiedliwości odchodzi w związku z protestem przeciwko konfiskacie akt Demokratów | Polityka amerykańska

Doniesiono, że wysoki rangą urzędnik w Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Departamentu Sprawiedliwości opuszcza swoje stanowisko Wrzawa wokół konfiskaty akt records najlepszych Demokratów i dziennikarzy w ramach śledztwa w sprawie wycieków informacji niejawnych w trakcie Administracja Trumpa.

Według New York Timesa, jednej z placówek, do których uzyskano dostęp do danych reporterów, od miesięcy trwają prace nad odejściem Johna Demersa, zastępcy prokuratora generalnego Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego.

Ale wiadomość o jego zwolnieniu pojawiła się w trakcie intensywnej kontroli departamentu z powodu ustanowienia rekordu w świetle śledztwa w sprawie przecieków, które rozpoczęło się pod Donald Trump.

Prokurator generalny Merrick Garland ma spotkać się z kierownictwem New York Times, Washington Post i CNN w poniedziałek po południu.

„Jak stwierdziłem podczas przesłuchania zatwierdzającego, względy polityczne lub inne niewłaściwe względy nie powinny odgrywać żadnej roli w żadnych decyzjach dochodzeniowych lub prokuratorskich” – powiedział Garland w oświadczeniu.

Istnieją ważne pytania, które należy rozwiązać, dotyczące wysiłków departamentu w celu uzyskania danych dotyczących członków Kongresu i personelu Kongresu.

W związku z tym skierowałem sprawę do Generalnego Inspektora i mam pełną pewność, że przeprowadzi on rzetelne i niezależne śledztwo. Jeśli w dowolnym momencie dochodzenia uzasadnione jest podjęcie działań w tej sprawie, nie zawaham się działać szybko”.

Garland powiedział, że poprosił zastępcę prokuratora generalnego, Lisę Monaco, o „ocenę i wzmocnienie obecnej polityki i procedur departamentu w zakresie uzyskiwania akt prawnych”.

„Zgodnie z naszym zobowiązaniem do praworządności musimy zapewnić, że obawy dotyczące rozdziału władzy będą miały pełną wagę w przyszłości” – podsumował.

Demers jest najdłużej urzędującym urzędnikiem Senatu, który objął urząd za Trumpa i pozostał w Departamencie Sprawiedliwości po styczniowej inauguracji Joe Bidena na prezydenta. The Times poinformował, że 25 czerwca opuści wydział.

Wiadomość ta pojawia się trzy dni po tym, jak inspektor generalny Departamentu Sprawiedliwości ogłosił, że jego biuro rozpocznie śledztwo w sprawie zajęcia akt, które Demokraci skrytykowali jako „przerażające” nadużycie władzy.

READ  Niemcy: Protestujący topless przerywają przemówienie Olafa Scholza, gdy pogarsza się kryzys paliwowy | wiadomości ze świata

Dwóch demokratycznych członków Kongresu, Adam Schiff i Eric SwalwellRaporty mówią, że Don McGahn, doradca Trumpa w Białym Domu, również skonfiskował zapisy.

w kłujące wypowiedzi w niedzielę„To, co zrobili Republikanie, co zrobiła administracja, Departament Sprawiedliwości, kierownictwo byłego prezydenta, wykracza poza granice nawet Richarda Nixona” – powiedziała CNN przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Nixon zrezygnował z funkcji prezydenta w sierpniu 1974 roku z powodu skandalu Watergate, który obejmował szturmowanie biur Partii Demokratycznej i inne nadużycia władzy.

Dwoma stałymi prawnikami generalnymi Trumpa byli były senator z Alabamy, Jeff Sessions i William Barr, który pierwszy zajmował stanowisko za George’a HW Busha.

„Richard Nixon miał koniec” – powiedział Pelosi. Chodzi o podważanie praworządności. A dla tych prokuratorów, przynajmniej na przesłuchania, powiedzenie, że nic o tym nie wiedzieli, to po prostu niewiarygodne.

Niedziela była 50. rocznica Kolejne ważne wydarzenie w latach Nixona: pierwsza publikacja Pentagonu Papers, utajniona przez New York Times, utajniona akta rządowe dotyczące wojny w Wietnamie.

Sam Fest, szef biura CNN w Waszyngtonie, ma uczestniczyć w spotkaniu z Garland w poniedziałek.

on jest Powiedzieć Jego własna niedzielna sieć: „Naszym celem jest upewnienie się, że dokumenty Pentagonu i inne historie o wyjątkowym znaczeniu publicznym mogą zostać opublikowane w przyszłości. Chodzi o ochronę wolności prasy teraz i w przyszłości”.