Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wystawa plenerowa poświęcona dziejom polskich Żydów w podróży do miast Europy Wschodniej

Nowa, objazdowa wystawa plenerowa poświęcona historii polskich Żydów przemierza pięć miast w Polsce po udanych pokazach w Chorwacji i Norwegii.

Na wystawie zatytułowanej „Nie wypełniają przestrzeni: publiczne przywracanie pamięci Żydów polskich” 30 murali W której prezentowane są tematy dotyczące polskich Żydów i historii życia żydowskiego w kraju. Murale skupiają się na relacjach polsko-żydowskich i staraniach o upamiętnienie tych relacji przez miejskich działaczy i lokalne stowarzyszenia.

„Zwiedzający dowiedzą się m.in. o wkładzie Żydów polskich w polską kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków oraz polskiej sprawiedliwości wśród narodów” Powiedziała ten Muzeum Bolina Z historii Żydów polskich w Warszawie, jeden z organizatorów wystawy. Omawiane są także trudne rozdziały w historii polskich Żydów, w tym Holokaust i antysemicka kampania rozpoczęta przez władze komunistyczne w marcu 1968 roku.

Po pokazie w zeszłym miesiącu w Lublinie, objazdowa wystawa jest teraz w Warszawie. Planowana jest podróż do Krakowa, aby stanąć przed starą synagogą w żydowskiej części Kazimierza, a następnie do Łodzi i Rzeszowa. Każdej wystawie towarzyszyć będą wydarzenia edukacyjne i kulturalne organizowane we współpracy z lokalnymi partnerami.

Niektóre z zajęć to spacer ścieżką związaną z lokalną historią Żydów, wycieczka rowerowa, dyskusje nad nowymi pomysłami na uroczystość oraz rodzinne warsztaty z grami.

W 2022 roku wystawa zostanie pokazana w Muzeum Holokaustu na Słowacji.

READ  Prefabrykaty "można sprowadzić z Polski"