Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wysłannicy Arabii Saudyjskiej i Omanu prowadzą rozmowy pokojowe z przywódcami Huti w Jemenie |  Wiadomości Huti

Wysłannicy Arabii Saudyjskiej i Omanu prowadzą rozmowy pokojowe z przywódcami Huti w Jemenie | Wiadomości Huti

Wizyta pokazuje postępy w pośredniczonym przez Oman dialogu między Arabią Saudyjską a rebeliantami Huti w Jemenie.

Delegacje Arabii Saudyjskiej i Omanu przeprowadziły rozmowy z przedstawicielami Huti w stolicy Jemenu, Sanie, w ramach międzynarodowych wysiłków na rzecz rozwiązania dziewięcioletniego konfliktu w Jemenie, podały media kierowane przez Huti.

Wizyta wskazuje, że poczyniono postępy w konsultacjach prowadzonych za pośrednictwem Omanu między Rijadem a Saną, które toczą się równolegle z wysiłkami pokojowymi podejmowanymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Negocjacje nabrały również tempa, odkąd arcy-rywale, Arabia Saudyjska i Iran, zgodziły się przywrócić stosunki w ramach umowy wynegocjowanej przez Chiny.

Agencja informacyjna Huti (Saba) poinformowała, że ​​wysłannicy, którzy przybyli późnym wieczorem w sobotę, spotkali się z szefem Najwyższej Rady Politycznej Huti, Mahdim Al-Mashatem, w celu rozmów na temat zakończenia działań wojennych i zniesienia kierowanej przez Arabię ​​​​Saudyjską „blokady” na porty jemeńskie.

Prezydent Mashat potwierdził, że jego ruch dąży do „honorowego pokoju”, a Jemeńczycy chcą „wolności i niepodległości”, według Saby.

Przywódca Huti, Mohammed al-Buqaiti, powiedział wcześniej na Twitterze, że przedstawiciele Arabii Saudyjskiej i Omanu będą omawiać „sposoby osiągnięcia wszechstronnego i trwałego pokoju w regionie”.

Powiedział, że osiągnięcie honorowego pokoju między Huti a Arabią Saudyjską byłoby „zwycięstwem obu stron” i wezwał wszystkie strony do podjęcia kroków w celu „utrzymania pokojowej atmosfery i przygotowania się do przewrócenia karty z przeszłości”.

Hans Grundberg, wysłannik ONZ do Jemenu, nazwał trwające wysiłki, w tym rozmowy saudyjskie i omańskie w Sanie, „Jemen był najbliższy rzeczywistego postępu w kierunku trwałego pokoju” od początku wojny.

„To moment, który należy wykorzystać i na którym należy się oprzeć, i prawdziwa okazja do rozpoczęcia pluralistycznego procesu politycznego pod auspicjami ONZ w celu trwałego zakończenia konfliktu” – powiedział agencji prasowej Associated Press.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Arabii Saudyjskiej.

Przemawiając ze stolicy Kataru, Doha, Hashim Ahlabra z Al Jazeera powiedział, że scena polityczna w Jemenie jest złożona i że negocjacje mogą zostać przedłużone.

READ  Brexit news: Home Office ogłasza w ostatniej chwili decyzję o ochronie obywateli UE | Polityka | Aktualności

„ONZ od jakiegoś czasu próbuje zebrać wszystkie strony, aby wynegocjować porozumienie polityczne” – powiedział.

Dodał, że obie strony rozumieją, że rozstrzygnięcie wszystkich różnic między nimi będzie bardzo trudne.

Treść rozmów

Źródła poinformowały agencję Reuters, że rozmowy między Arabią Saudyjską a Huti koncentrują się na pełnym ponownym otwarciu kontrolowanych przez Huti portów i lotniska w Sanie, wypłacie pensji urzędnikom państwowym, wysiłkom na rzecz odbudowy i ustaleniu harmonogramu wyjścia obcych sił z kraju.

Abdul Ghani Al-Iryani z Centrum Studiów Strategicznych w Sanie powiedział, że jasne jest, że zmęczenie walką odczuwają wszystkie strony konfliktu.

„Houthi chętnie rozmawiają z Saudyjczykami pod nieobecność innych partii jemeńskich, a to jest wielkie niebezpieczeństwo” – powiedział Al Jazeera z Ammanu.

„Jemen jest teraz kontrolowany przez różne grupy zbrojne, które kontrolują pewne źródła dochodów” – powiedział al-Iryani, dodając, że aby negocjacje były owocne, należy uzgodnić minimalny poziom konsensusu w sprawie kształtu państwa po wojnie.

Wojna w Jemenie jest postrzegana jako jedna z kilku bitew zastępczych między Iranem a Arabią Saudyjską. Sprzymierzeni z Iranem Huti obalili wspierany przez Arabię ​​​​Saudyjską rząd w Sanie pod koniec 2014 roku i przejęli de facto kontrolę nad północnym Jemenem.

Od 2015 roku walczą z koalicją wojskową kierowaną przez Arabię ​​​​Saudyjską w konflikcie, w którym zginęło dziesiątki tysięcy ludzi, a 80 procent populacji Jemenu jest uzależnione od pomocy humanitarnej.

Urzędnik Huti powiedział w sobotę, że grupa przyjęła 13 więźniów zwolnionych przez Arabię ​​​​Saudyjską w zamian za wcześniejsze uwolnienie jednego z saudyjskich więźniów, przed szerszą wymianą więźniów uzgodnioną przez walczące strony.

Podczas rozmów, które odbyły się w Szwajcarii w zeszłym miesiącu w obecności Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, rząd Jemenu i rebelianci Huti zgodzili się na uwolnienie 887 zatrzymanych. Abdul Qadir al-Murtada, urzędnik grupy Huti, powiedział, że 13 więźniów jest częścią porozumienia.

READ  Były premier Sudanu ostrzega przed wojną domową, która może być „koszmarem dla świata” | Sudan