Economy

Wypędzenie Polaków z Wielkiej Brytanii. Bezdomni też wracają do kraju

Według dziennika „Rzeczpospolita” saldo za ostatnie cztery lata wynosi 2,5 tys. Polacy, którzy wrócili do ojczyzny z Wielkiej Brytanii. Są to osoby uważane za „niepożądane”, często z bagażem orzeczeń sądowych.

Tylko w pierwszych pięciu miesiącach tego roku do kraju wróciło około 140 Polaków, którzy wcześniej przebywali w brytyjskich więzieniach. Wrócili sześcioma wyczarterowanymi samolotami. To o połowę więcej niż w całym 2020 roku – więc w związku z pandemią Polska zawarła tylko trzy umowy z „niepożądanymi” ludźmi.

Rzeczpospolita przekazała informacje z MSZ: „Zgodnie z brytyjskim prawem niemal w każdym przypadku po wygaśnięciu wyroku minister spraw wewnętrznych automatycznie decyduje się na deportację ich z Anglii”.

Zobacz też: Statistica: Związek Banków Polskich

Ponadto, jak zaznacza dziennik, po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE kraj może po raz kolejny deportować bezdomnych cudzoziemców. Zakaz obowiązuje od 2017 roku i został wprowadzony wyrokiem Sądu Najwyższego.

Jak czytamy, jeśli cudzoziemiec mieszkający na ulicy odmawia przyjęcia pomocy w kryzysie bezdomności, może zostać pozbawiony prawa pobytu, a w konsekwencji może zostać deportowany z Wielkiej Brytanii.

beoNNnFp

Zasada ta nie dotyczy jednak obywateli UE, którzy uzyskali status osiedleńca. Dotyczy to cudzoziemców, którzy przybyli na wyspy po 1 stycznia 2021 r., kiedy obowiązywał już nowy system imigracyjny.

beoNNnFK
READ  Polski Tusk wraca na linię frontu, by zmierzyć się ze swoim starym przeciwnikiem Kaczyńskim

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment