Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyniki polskiego Banku Millennium za trzeci kwartał ucierpiały z powodu urlopu płatniczego

WARSZAWA, 24 października (Reuters) – Bank Millennium (MILP.WA)Część portugalskiej grupy bankowej Millennium bcp (BCP.LS)Bank odnotował w poniedziałek stratę netto w wysokości 1,0 mld zł (205,31 mln USD) w trzecim kwartale, uwzględniając koszty wakacji spłaty kredytu.

Na początku tego roku Polska wprowadziła środki umożliwiające kredytobiorcom dotkniętym wzrostem stóp procentowych skorzystanie z tzw. wakacji płatniczych. Przestaną one spłacać do ośmiu rat po cztery rocznie w 2022 i 2023 roku.

Wysokie stopy procentowe banku centralnego, mające na celu walkę z inflacją, zaszkodziły wielu kredytobiorcom w kraju, w którym kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu są normą.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Bank Millennium wyceniany jest na 1,423 mld zł (292,16 mln) przed opodatkowaniem i 1,153 mld zł po opodatkowaniu.

Po wyłączeniu BM Group odnotowałby zysk netto w wysokości 152 mln zł, pomimo wyższych kosztów związanych z portfelem walutowych kredytów hipotecznych (łącznie 640 mln zł przed opodatkowaniem) i kilku znaczących pozycji jednorazowych, podał bank. .

„Koszty te są bezpośrednio związane ze znaczną stratą netto w trzecim kwartale 2022 roku” – napisano, odnosząc się do płatnych urlopów.

Millennium oszacowało, że gdyby wszyscy uprawnieni kredytobiorcy skorzystali z wakacji spłaty, maksymalny wpływ na wyniki grupy wyniósłby 1,799 mld zł.

Millennium podał, że faktyczna liczba wakacji kredytowych wyniosła średnio 66% uprawnionych kredytobiorców w trzecim kwartale, przy czym liczby były wyższe we wrześniu niż w sierpniu.

Millennium podał, że jego wyniki były niższe ze względu na koszty dodatkowych składek regulacyjnych oraz rezerwy na spłatę prowizji pobieranych od niektórych kredytów hipotecznych.

Podobnie jak w poprzednich kwartałach, wydatki związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych pozostają wysokie i nadal obniżają rentowność podstawowej działalności grupy, poinformował bank.

READ  Lewiston piszczy – Edward Little / Levitt / Polska

„Łączne rezerwy na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi wyniosły w III kwartale 498 mln zł” – podał.

Pomijając wszystkie koszty związane z portfelem kredytów hipotecznych i kosztami wakacji dłużnych, Millennium powiedział również, że grupa wypracowałaby w trzecim kwartale 743 mln zł zysku netto.

(1 USD = 4,8706 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Pawła Florkiewicza; Montaż przez Jane Merriman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.