Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyłącznie – Polska stara się skorzystać z funduszy Unii Europejskiej i szybko zbliża się do Prokuratury Unii Europejskiej, podaje Reuters

Wyłącznie – Polska stara się skorzystać z funduszy Unii Europejskiej i szybko zbliża się do Prokuratury Unii Europejskiej, podaje Reuters

autorstwa Alana Sharlisha

WARSZAWA (Reuters) – Polska poinformuje Prokuraturę Europejską o chęci przyłączenia się do Prokuratury Europejskiej w ciągu pierwszych tygodni po utworzeniu nowego rządu, w związku z staraniami Warszawy o zniesienie embarga, powiedział Reuterowi człowiek, od którego powszechnie oczekuje się, że zostanie kolejnym ministrem sprawiedliwości. Fundusze Unii Europejskiej.

EPPO jest niezależną prokuraturą UE zajmującą się sprawami godzącymi w interesy finansowe bloku.

Z 27 państw członkowskich bloku 22 już przystąpiły.

Jednak polski nacjonalistyczny rząd PiS, uwikłany w liczne nieporozumienia z Brukselą w sprawie reform, które zdaniem krytyków podważają niezależność sądów, zdecydował się tego nie robić, powołując się na obawy związane z ingerencją w polski wymiar sprawiedliwości.

Dla Adama Bodnara, senatora liberalnej Koalicji Obywatelskiej (KO), który według lokalnych mediów ma teraz zostać ministrem sprawiedliwości, wstąpienie do EPPO to posunięcie w dobrej wierze, które można szybko wdrożyć i które ma na celu uwolnienie miliardów zamrożonych środków. .. Przed Unią Europejską ze względu na obawy o standardy demokratyczne.

„Są plany przyłączenia się” – powiedział Bodnar. „Nastąpi to w pierwszych tygodniach funkcjonowania rządu”.

Stwierdził, że dla Warszawy ważne jest podjęcie kroków, które „pokażą, że wracamy do praworządności”.

Poproszony o komentarz w sprawie doniesień o objęciu funkcji ministra sprawiedliwości Bodnar powiedział: „Są takie dyskusje, ale nic nie jest pewne. Decyzja należy do (lidera KO) Donalda Tuska”.

Współżycie

Prezydent Polski Andrzej Duda jest sojusznikiem PiS i dał tej partii pierwszą szansę na utworzenie rządu. Wydaje się to jednak praktycznie niemożliwe, ponieważ brakuje mu większości, a wszystkie inne partie w parlamencie wykluczyły współpracę z nim.

Jeśli PiS poniesie porażkę, otworzy to drogę do okresu koegzystencji, w którym prezydent i premier będą należeć do różnych obozów politycznych. Takie rozwiązanie mogłoby skomplikować wysiłki przyszłego rządu na rzecz wycofania reform PiS, gdyż głowa państwa mogłaby zawetować ustawy.

READ  Jak Europa Środkowo-Wschodnia przeżywa kryzys technologiczny — na razie

Jednak Bodnar, który na swoim poprzednim stanowisku rzecznika praw człowieka był zdecydowanym przeciwnikiem reformy sądów PiS, powiedział, że dołączenie do EPPO nie będzie wymagało podpisu Dudy.

„W przypadku Prokuratury Europejskiej przystąpienie wymaga jedynie pisma od premiera” – powiedział. „Następnie Komisja Europejska odpowiada w ciągu czterech miesięcy… To dobrze ze strony pieniędzy z funduszu naprawczego, ponieważ pokazuje, że jesteśmy bardziej odpowiedzialni”.

Wyraził nadzieję, że prokuratorzy EPPO przybędą do Polski i zbadają przypadki rzekomego niewłaściwego wykorzystania środków unijnych w instytucjach publicznych, takich jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Pobierz aplikację

Dołącz do milionów ludzi, którzy są na bieżąco z światowymi rynkami finansowymi dzięki Investing.com.

Pobierz teraz

Krytycy twierdzą, że polska prokuratura za czasów ustępującego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry uległa upolitycznieniu, przez co w obecnej formie nie będzie w stanie skutecznie zajmować się przypadkami rzekomych nadużyć ze strony PiS i jego sojuszników.

„Większość śledztw powinna prowadzić polska prokuratura” – powiedział Bodnar. „Ale dopóki tak dużo osób będzie powoływał do prokuratury Ziobro, to nie ma na to realnej możliwości. Dlatego dołączenie do EPPO byłoby dobrym rozwiązaniem.”