Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyłącznie: polska spółka Orlin przygotowuje sprawę arbitrażową przeciwko Venture Global LNG

Wyłącznie: polska spółka Orlin przygotowuje sprawę arbitrażową przeciwko Venture Global LNG

Logo polskiej grupy naftowo-gazowej Orlin widnieje na stacji benzynowej w Białymstoku 2 października 2023 r. REUTERS/Kacper Pempel/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

WARSZAWA/HOUSTON (Reuters) – Polski koncern naftowo-gazowy Orlin (PKN.WA) przygotowuje się do złożenia wniosku o arbitraż przeciwko amerykańskiemu eksporterowi Venture Global LNG za niedostarczenie zakontraktowanych ładunków, poinformowały Reutersa trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

„Wiem, że ta sprawa jest rozpatrywana i wiem, że trwają przygotowania do złożenia skargi” – powiedziała jedna z osób, zastrzegając sobie anonimowość. Dwie kolejne osoby potwierdziły, że Orlen rozpatruje reklamację.

Biuro prasowe Orlina odmówiło komentarza w tej sprawie. Rzecznik Venture Global nie był od razu dostępny, aby udzielić komentarza.

Shell (SHEL.L), BP (BP.L), Edison (EDNn.MI) i Repsol (REP.MC) na początku tego roku złożyły pozwy na drodze arbitrażu przeciwko amerykańskiemu deweloperowi w związku z niedostarczeniem przez niego towarów z fabryki, w której znajdował się operacja na marzec 2022r.

Venture Global LNG odrzuciło zarzuty i stwierdziło, że elektrownia w Luizjanie nie pracuje z pełną wydajnością z powodu naprawianego wadliwego sprzętu energetycznego. Dopuszczalna jest sprzedaż towarów „komisowych” na własny rachunek w ramach umów.

Amerykańska firma sprzedała na rynku spot ponad 200 dostaw po cenach wyższych niż te, które można było zapewnić w ramach kontraktów długoterminowych. Dlatego Shell i inni klienci twierdzą, że firma wykorzystała problemy ze sprzętem, aby wykorzystać wzrost na światowych rynkach gazu od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę do własnej sprzedaży.

Orlen ma 20-letnie umowy z Venture Global na 5,5 mln ton metrycznych LNG rocznie (MTPA) pomiędzy obiektami eksportowymi amerykańskiej firmy Calcasieu Pass i Plaquemines LNG.

Polska spółka zgodziła się na zakup 1,5 mln ton rocznie obiektu Calcasieu Pass i 4 mln ton rocznie Plaquemines LNG po zakończeniu budowy pod koniec 2024 r., co czyni ją jednym z największych klientów Venture Global.

READ  Ukraina ma „realistyczne perspektywy” przystąpienia do NATO: Prezydent Polski – Sekcja Angielska

(Reportaż Marka Strzeleckiego w Warszawie i Curtisa Williamsa w Houston – przygotowany przez Mohammeda dla Biuletynu Arabskiego) Tekst: Anna Cooper. Pod redakcją Chizuo Nomiyamy

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę