Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyciek rosyjskiego ropociągu Drużba wygląda na wypadek, mówi Polska

Wyciek rosyjskiego ropociągu Drużba wygląda na wypadek, mówi Polska

Polska poinformowała w środę, że wykryła wyciek w jednym z rurociągów Drużba, który doprowadza ropę z Rosji do Europy, co może być spowodowane wypadkiem, chociaż incydent może nadal budzić obawy o bezpieczeństwo dostaw energii do Europy.

We wtorek wieczorem odkryto wyciek na głównej linii transportującej ropę do Niemiec, poinformował operator PERN, gdy Europa stoi w obliczu poważnego kryzysu energetycznego po inwazji Moskwy na Ukrainę, która odcięła dostawy gazu do trwałego zastój. -Wyłączony.

„Porozmawiajmy tutaj o przypadkowych uszkodzeniach” – powiedział Reuterowi Mateusz Berger, najwyższy urzędnik odpowiedzialny za infrastrukturę energetyczną. Powiedział, że nie ma dowodów na to, że wyciek był spowodowany wandalizmem.

Dokładna przyczyna wycieku nie jest obecnie znana, powiedział PERN w oświadczeniu. Został znaleziony na odcinku rurociągu 70 kilometrów od centralnego polskiego miasta Błok.

Rzecznik PERN odmówił podania dalszych szczegółów.

Rurociąg Drushba, co po rosyjsku oznacza „przyjaźń”, jest jednym z największych na świecie, dostarczającym rosyjską ropę do znacznej części Europy Środkowej, w tym do Niemiec, Polski, Białorusi, Węgier, Słowacji, Czech i Austrii.

„Głównym działaniem (które podejmujemy) jest spuszczenie płynu, znalezienie wycieku i zatrzymanie go” – powiedział rzecznik straży pożarnej Karol Kierzkowski na antenie TVP News.

„Kiedy ciśnienie spada, przeciek zatrzymuje się i umożliwia jego dotarcie” – powiedział, dodając, że jest za wcześnie, aby ustalić przyczynę. Powiedział, że nie ma niebezpieczeństwa dla miejscowej ludności.

PERN poinformował, że druga nitka rurociągu i inne elementy infrastruktury PERN działają normalnie.

„Na tym etapie wszystkie służby PERN (techniczna, operacyjna, wewnętrzna straż pożarna i ochrona środowiska) podejmują działania zgodnie z instrukcjami przewidzianymi dla tego typu sytuacji” – powiedział operator.

Rzecznik czeskiego operatora rurociągów MERO powiedział, że nie zaobserwował żadnych zmian w przepływach do Czech.

READ  Polska: Silny PKB i wysoka inflacja wywierają presję na RPP Snap

Niemiecka rafineria Schwedt, która dostarcza 90% berlińskiego paliwa, nie była od razu dostępna do komentowania ze strony ministerstwa gospodarki i federalnego regulatora sieci.

Niemiecki rząd dąży do wyeliminowania do końca roku importu ropy z Rosji w ramach unijnych sankcji. Jednak w pierwszych siedmiu miesiącach roku Rosja nadal była jej głównym dostawcą, odpowiadając za zaledwie 30% importu ropy.

Rafineria w Schwedt jest szczególnie uzależniona od Drużby.

Niemiecki rząd negocjuje dostawę ropy z Kazachstanu do Shved, ale nawet ta ropa musi płynąć do Niemiec rurociągiem Drużba.

Przecieki w gazociągach Nord Stream 1 i 2 były obwiniane o sabotaż Zachodu i Rosji. Nie było od razu jasne, jak duży był wyciek w rurociągu Przyjaźń.

Czy ten artykuł był cenny?


Oto więcej artykułów, które mogą Ci się spodobać.

Chcesz być na bieżąco?

Otrzymuj najświeższe informacje o ubezpieczeniach
Wysłane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej.