Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wybory w Nigerii 2023: Miliony głosują w najwęższej jak dotąd karcie do głosowania

Wybory w Nigerii 2023: Miliony głosują w najwęższej jak dotąd karcie do głosowania

  • przez Ndukę Orjinmo
  • BBC News, Abudża

podpis pod zdjęciem,

Uprawnionych do głosowania w wyborach jest ponad 87 milionów osób

Miliony Nigeryjczyków mają głosować w najbardziej konkurencyjnych wyborach prezydenckich od końca rządów wojskowych.

Od 1999 r. najludniejszym krajem Afryki rządzą dwie partie – rządzący Powszechny Kongres Ludowy i Partia Ludowo-Demokratyczna.

Ale tym razem jest też mocne wyzwanie ze strony kandydata z trzeciej partii – Petera Obi z Partii Pracy, którego popiera wielu młodych ludzi.

Obecny prezydent Muhammadu Buhari ustępuje ze stanowiska po odbyciu dwóch czteroletnich kadencji.

APC jest reprezentowana przez byłego gubernatora Lagos Bola Tinubu, a byłego wiceprezydenta Atiku Abubakara reprezentuje główna opozycyjna Partia Ludowo-Demokratyczna. Kandydatów na prezydenta jest łącznie 18.

Okres poprzedzający wybory został przyćmiony przez brak płynności spowodowany nieudaną próbą przeprojektowania waluty, co doprowadziło do powszechnego chaosu w bankach i bankomatach, gdy zdesperowani szukali dostępu do gotówki.

Nowe banknoty zostały wprowadzone w celu zwalczania inflacji, a także kupowania głosów. Policja poinformowała, że ​​poseł został aresztowany w przeddzień wyborów i zabrał prawie 500 000 dolarów (419 000 funtów) w gotówce oraz listę osób, które miał im przekazać.

Ktokolwiek wygra, będzie musiał poradzić sobie z przeprojektowaniem waluty, upadającą gospodarką, wysokim bezrobociem wśród młodzieży i powszechną niepewnością, która zabiła 10 000 osób w zeszłym roku.

Po zabójstwie kandydata na senatora w środę przez podejrzanych bojowników separatystycznej grupy Ibob wybory parlamentarne w południowo-wschodnim okręgu wyborczym Enugu East zostały przełożone.

Wybory spotkały się z dużym zainteresowaniem wyborców po raz pierwszy i młodych ludzi — jedna trzecia z 87 milionów uprawnionych wyborców ma mniej niż 35 lat — co może doprowadzić do ogromnej frekwencji wyborczej w porównaniu z 35% odnotowanymi w 2019 r.

61-letni Obi ma nadzieję na demontaż systemu dwupartyjnego w Nigerii po wstąpieniu do Partii Pracy w maju ubiegłego roku.

Chociaż wcześniej był w PDP, jest postrzegany jako stosunkowo nowa twarz i cieszy się silnym poparciem niektórych grup nigeryjskiej młodzieży, zwłaszcza na południu.

Bogaty biznesmen pełnił funkcję gubernatora południowo-wschodniego stanu Anambra w latach 2006-2014. Jego zwolennicy, znani jako „OBIdients”, twierdzą, że jest jedynym uczciwym kandydatem, ale jego krytycy twierdzą, że głosowanie na OBI zostało utracone, ponieważ jest mało prawdopodobne. wygrać.

Zamiast tego Partia Ludowo-Demokratyczna, która rządziła do 2015 roku, chce, aby Nigeryjczycy głosowali na 76-letniego Atiku Abubakara – jedynego poważnego kandydata z północy kraju, zamieszkałej przez większość muzułmańską.

Kandydował już pięć razy na prezydenta – wszystkie przegrał. Spotkał się z oskarżeniami o korupcję i nepotyzm, którym zaprzecza.

Większość swojej kariery spędził w korytarzach władzy, służąc jako wysoki rangą urzędnik państwowy, wiceprezydent i wybitny biznesmen.

Większość ludzi postrzega wybory jako referendum w sprawie Powszechnego Kongresu Ludowego (GPC), który był świadkiem okresu trudności ekonomicznych i zwiększonej niepewności.

Jej kandydat, 70-letni Bola Ahmed Tinubu, jest uznawany za budowniczego centrum handlowego Nigerii, Lagos, podczas dwóch kadencji gubernatora do 2007 roku.

Jest znany jako duchowy ojciec polityczny w regionie południowo-zachodnim, gdzie ma wielkie wpływy, ale podobnie jak Abu Bakr, przez lata cierpiał z powodu zarzutów o korupcję i zły stan zdrowia, czemu obaj zaprzeczają.

Oczekuje się, że głosowanie rozpocznie się o 08:30 czasu lokalnego (07:30 GMT), chociaż każdy z listy oczekujących przed jego zakończeniem o 14:30 będzie mógł głosować.

Odbywają się wybory 109 senatorów federalnych i 360 członków Izby Reprezentantów, a konserwatyści mają się odbyć w marcu.

podpis pod zdjęciem,

W wyborach wykorzystane zostanie nowo wprowadzone rozpoznawanie twarzy i skaner linii papilarnych

Po raz pierwszy Inec przeprowadził wybory krajowe przy użyciu Bimodalnego Systemu Akredytacji Wyborców (BVAS), technologii rozpoznawania twarzy i odcisków palców, która ma poprawić przejrzystość, utrudniając politykom fałszowanie procesu.

Ostateczne wyniki ogłaszane są trzeciego dnia po głosowaniu w ostatnich dwóch wyborach, ale mogą nastąpić wcześniej niż tym razem ze względu na BVAS, który również przesyła wyniki głosowania bezpośrednio na stronę internetową INEC bezpośrednio z lokali wyborczych.

Kandydat musi zdobyć najwięcej głosów i 25% głosów oddanych w dwóch trzecich z 36 stanów Nigerii, aby zostać ogłoszonym zwycięzcą.

Jeśli nikomu się to nie uda, w ciągu 21 dni odbędzie się druga tura wyborów – pierwsza w historii Nigerii.

wyjaśnij wideo,

Jakie wyzwania stoją przed kobietami-politykami w Nigerii?