Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wybory w Brazylii 2022 na żywo: Lula prowadzi z 90% policzonych głosów, ale prawdopodobna jest druga tura | Brazylia

Najważniejsze wydarzenia

Oto analiza tego, co dzieje się dziś wieczorem, za pośrednictwem The Associated Press.

Wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że żaden z dwóch faworytów w wyborach krajowych w Brazylii nie otrzyma więcej niż 50% ważnych głosów, co nie obejmuje pustych i zepsutych kart do głosowania, co oznacza, że ​​druga tura głosowania zostanie zaplanowana na 30 października.

„Prawdopodobnie będziemy mieli drugą rundę”, powiedział Nara Pavao, profesor nauk politycznych na Federalnym Uniwersytecie Pernambuco. „Prawdopodobieństwo, że wybory zakończą się teraz (w pierwszej turze) jest bardzo małe.”

„Skrajna prawica wykazała się dużą odpornością w wyborach prezydenckich i wyścigach stanowych” – powiedział Carlos Mello, profesor nauk politycznych na University of Inspire w São Paulo.

„Jest za wcześnie, by iść za głęboko, ale te wybory pokazują, że zwycięstwo Bolsonaro w 2018 roku nie było przeszkodą” – dodał.

Według Rafaela Corteza, który nadzoruje ryzyko polityczne w firmie konsultingowej Tendencias Consultoria, Bolsonaro osiągnęło lepsze wyniki w południowo-wschodnim regionie Brazylii, który obejmuje zaludnione stany Sao Paulo, Rio de Janeiro i Minas Gerais.

„Sondaże nie odzwierciedlały tego wzrostu” – powiedział Cortez.

Gdy liczenie jest już prawie ukończone, zwycięstwo Luli w pierwszej turze wygląda na odległe, co oznacza, że ​​prawdopodobnie zmierzy się z Bolsonaro w drugiej turze wyborów 30 października.

Zwycięstwo Luli w tej rundzie nie jest w żaden sposób gwarantowane.

Ekonomista polityczny Felipe Campante:

Do moich nie-Brazylijskich zwolenników: Nie popełnijcie tego błędu, perspektywy dla brazylijskiej demokracji są teraz bardziej ponure niż 24 godziny temu. Bolsonaro będzie miał realną szansę na wygranie powtórki, w takim przypadku jesteśmy w poważnych tarapatach.

– Philipe Campante 2 października 2022

Andrew Downey relacjonuje dla Guardiana z São Paulo:

Dwie główne rady w południowej Brazylii zdobywają stanowisko prezydenta Brazylii Jair Bolsonaro. W stanie Paraná wybory wygrał Sergio Moro z 33,6% głosów, aw Rio Grande do Sul Hamilton Moro również wygrał z 44,3%.

Mourao, były generał armii, był wiceprezydentem Bolsonaro, a Moro był sędzią, który prowadził śledztwo w myjni samochodowej, które doprowadziło do uwięzienia Luli w 2017 roku.

Oko Bolsonaro Moreau jako Minister Sprawiedliwości Jednak jego wizerunek jako orędownika przeciwko korupcji został zniszczony, gdy więcej sądów wyższych unieważniło jego decyzję o uwięzieniu Luli i uwolnieniu byłego prezydenta.

że Dochodzenie przez przechwytywanie Pokaż, że Moreau zmówił się z prokuratorami, aby uszkodzić obronę Luli.

Próbował kandydować na prezydenta, ale jego kampania nigdy nie wystartowała i po rozmowach z partiami w co najmniej dwóch różnych stanach zdecydował się kandydować do Senatu w swoim stanie.

Tymczasem Mourao pokonał weterana Partii Pracy Olivio Dutrę, byłego gubernatora Rio Grande do Sul.

Lula ma teraz przewagę o około 4%, ale nie otrzymała wystarczającej liczby głosów, aby uniknąć drugiej tury z Bolsonaro. Liczenie dobiega końca.

Przepraszam – pomyliłem matematykę w tym ostatnim poście (a teraz go zaktualizowałem). Aby Lula wygrał, musiałby zdobyć prawie wszystkie pozostałe głosy i nie więcej niż połowę pozostałych głosów. Jest wysoce nieprawdopodobne, aby nie doszło do spływu.

Zbliżamy się do końcowego rezultatu, ale wciąż jest mało prawdopodobne, by Lula zagwarantowała całkowite zwycięstwo. Jeśli nie zdobędzie więcej niż 50% głosów, 30 października Brazylijczycy ponownie wezmą udział w wyborach do drugiej tury wyborów.

Z technicznego punktu widzenia wygrana jest nadal możliwa – będzie potrzebował prawie wszystkich pozostałych głosów.

Licząc ponad 90% głosów, Lula wciąż prowadzi – teraz z ponad 3%.

Spływ nadal wydaje się najbardziej prawdopodobnym wynikiem. pic.twitter.com/meEgOYgIQV

– Helen Sullivan (@helenrsullivan) 2 października 2022

Kim jest Lola? Były czyściciel butów, robotnik fabryczny i człowiek, który Barack Obama określił kiedyś jako „najpopularniejszy prezydent na Ziemi”.

Od mojego kolegi Toma Phillipsa:

Po wygranej w 2002 roku Brazylia W wyborach Lula wykorzystała gratkę z boomu towarowego, aby pomóc milionom obywateli wyjść z ubóstwa i stać się szanowanym międzynarodowym mężem stanu, pomagając Brazylii w zabezpieczeniu Mistrzostw Świata 2014 i Igrzysk Olimpijskich 2016.

Lula odszedł z władzy w 2010 roku z oceną aprobaty bliską 90%. Ale następna dekada była trudna dla lewicy i jego partii. Partia Robotnicza została uwikłana w serię masowych skandali korupcyjnych i została oskarżona o pogrążenie Brazylii w brutalnej recesji. Następczyni Luli, Dilma Rousseff, została postawiona w stan oskarżenia w 2016 roku, co wielu zwolenników nazwało politycznym „przewrotem”.

Dwa lata później Lula trafił do więzienia po tym, jak uznano go winnym zarzutów korupcyjnych, które zostały obalone w zeszłym roku, przygotowując grunt pod jego sensacyjną próbę odzyskania prezydentury.

Lola spędził 580 dni za kratkami, w tym czasie był Były żołnierz skrajnej prawicy Jair Bolsonaro Został wybrany, co zapoczątkowało erę zniszczenia Amazonii i międzynarodowej izolacji.

Ale wydaje się, że weteran lewicowy mądrze wykorzystał swój pobyt w więzieniu, planując coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niewyobrażalnym powrotem do pałacu prezydenckiego w Brasilii.

W sobotę Lula powiedział, że wyjdzie na ulice Sao Paulo Noc wyborcza z okazji świętowania. Powiedział: „Powstanie z popiołów tak, jak powstaliśmy, jest powodem wielkiej radości i wielkiego świętowania”.

Licząc ponad 80% głosów, Lula nieco zyskał przewagę nad Bolsonaro.

Wydaje się jednak mało prawdopodobne – choć nie jest to technicznie niemożliwe – że zdobędzie więcej niż 50% potrzebnych do całkowitej wygranej i uniknięcia drugiej tury.

Korespondent Guardiana w Ameryce Łacińskiej, Tom Phillips, doniósł spoza hotelu Lula, gdzie niedawno ogłoszono jego przewagę nad Bolsonaro:

Przed hotelem Lola, gdzie rozeszła się wiadomość, były sceny radości. „Czuję niewytłumaczalne emocje. Znów Lula na prezydenta” – powiedziała Lilian Carvalho, 41-letnia aktywistka, która nosi czerwoną czapkę ozdobioną tym hasłem.

Carvalho powiedziała, że ​​jest przekonana, że ​​Lula zmierza do pierwszej rundy. Ale główny ankieter Brazylii, DataFolha, oczekuje teraz, że wybory prezydenckie odbędą się w drugiej turze 30 października.

Zwolennik prezydenta i byłego kandydata na prezydenta Luiza Inacio Lula da Silvy reaguje na zgromadzenie ludzi po zamknięciu sondaży w wyborach prezydenckich w Sao Paulo w Brazylii, 2 października 2022 r. Zdjęcie: Amanda Perubelli/Reuters

Ankieta Datafolha przewiduje odpływ

Firma sondażowa Datafolha przewiduje, że wybory wejdą w drugą turę 30 października, co oznacza, że ​​Lula nie zdobędzie więcej niż 50% głosów w tej turze – co jest zaskakującym wynikiem, biorąc pod uwagę poprzedni sondaż, który pokazał lewicę. Kandydat najprawdopodobniej wygra wygodnie.

Jeśli właśnie do nas dołączyłeś, Brazylijczycy głosowali w niedzielę w mocno spolaryzowanych wyborach, które mogłyby zadecydować, czy kraj ten sprowadzi lewicę z powrotem na ster czwartej co do wielkości demokracji na świecie, czy też utrzyma skrajną prawicę na stanowisku przez kolejne cztery lata.

Licząc 70% głosów, lider i były prezydent Partii Robotniczej Luis Inacio Lula da Silva wyprzedził obecnego skrajnie prawicowego prezydenta. Jair Bolsonaro.

Zwycięzca musi uzyskać ponad 50% głosów, aby uniknąć ponownego wyboru. Jeśli wybory pójdą do drugiej tury, odbędą się 30 października.

Ostatnie sondaże dały da Silvie (lepiej znanej jako Lula) prowadzenie. Najnowszy sondaż Datafolha opublikowany w sobotę wykazał, że da Silva ma 50% do 36% przewagi wśród tych, którzy zamierzają głosować. Przeprowadziła wywiady z 12 800 osobami z marginesem błędu wynoszącym dwa punkty procentowe.

Lula wychodzi na prowadzenie po podliczeniu 70% głosów

Po pierwszej godzinie odliczania – i po kolejnej napiętej godzinie – kandydatka lewicy Lula pokonała Bolsonaro w brazylijskich wyborach prezydenckich.

Lula otrzymuje obecnie 45,74% głosów wobec 45,51% na Bolsonaro.

Tom Phillips The Guardian donosi spoza hotelu Lula w São Paulo:

Spodziewamy się, że Lula lada chwila pokona Bolsonaro, ale to nie znaczy, że to koniec. Lula potrzebuje więcej niż 50%, aby wygrać od razu – mniej i będzie musiał walczyć z Bolsonaro w drugiej drugiej turze jeszcze w tym miesiącu.

Sondaże przewidywały całkowite zwycięstwo Luli, ale druga dogrywka wydaje się być możliwa.

Aby ogłosić zwycięzcę, kandydat na prezydenta w Brazylia Musi uzyskać ponad 50% głosów.

Sondaże w przeddzień wyborów wskazywały, że Lula – który rządził od 2003 do 2010 roku – był dramatycznie bliski zdobycia ogólnej większości głosów, której potrzebował, aby uniknąć drugiej tury drugiej tury przeciwko Bolsonaro pod koniec października. Jedna ankieta dała Luli 51% do 37% Bolsonaro, a inna dała im odpowiednio 50% i 36%.

READ  W skrócie: wymagania dotyczące szczepień przeciw Covid na całym świecie | Korona wirus