Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wybory dają inwestorom nowy powód do zakupów na rynkach wschodzących

Wybory dają inwestorom nowy powód do zakupów na rynkach wschodzących

Zhijia Song i Carolina Wilson; Bloomberga

23 października 2023, 19:10

Ostatnia modyfikacja: 23 października 2023 o 19:21

Plakat wyborczy wspierający Sergio Massę, argentyńskiego ministra gospodarki i kandydata na prezydenta Partii Jedność dla Ojczyzny, w Buenos Aires. Fotograf: Maria Amasanti/Bloomberg

„>

Plakat wyborczy wspierający Sergio Massę, argentyńskiego ministra gospodarki i kandydata na prezydenta Partii Jedność dla Ojczyzny, w Buenos Aires. Fotograf: Maria Amasanti/Bloomberg

  • Inwestorzy obserwują niedzielne głosowanie w Argentynie w sprawie wyboru prezydenta
  • Na początku tego miesiąca Ekwador i Polska wybrały liderów probiznesowych

Wybory rzucają światło na borykające się z trudnościami rynki wschodzące, a nowe przywództwo otwiera możliwości w tej klasie aktywów.

Choć w niedzielnych sondażach Argentyńczycy po raz kolejny zaskoczyli wyborem kolejnego prezydenta, wynik nastąpił zaledwie tydzień po tym, jak wyborcy w Ekwadorze i Polsce poparli nowych, probiznesowych liderów. Egipt, Indie i Meksyk przygotowują się do przeprowadzenia własnych wyborów w nadchodzących miesiącach.

Dodaje to kolejną warstwę złożoności – a dla niektórych inwestorów – optymizmu – do rozwoju aktywów. Według danych zebranych przez Bloomberg oczekuje się, że łącznie te sześć wyborów wpłynie na obligacje skarbowe o wartości ponad 200 miliardów dolarów.

Jakakolwiek podwyżka związana z głosowaniem pomogłaby zrównoważyć tegoroczne straty w zakresie długu, akcji i walut gospodarek wschodzących, które znalazły się pod presją kryzysu na rynku nieruchomości w Chinach, dłuższego, zdecydowanego stanowiska Rezerwy Federalnej oraz wojen w Europie i na Bliskim Wschodzie.

„Wkraczamy w okres bardzo napiętego kalendarza wyborczego” – powiedział Philip Fielding, współszef ds. rynków wschodzących w Mackay Shields w Wielkiej Brytanii. „Istnieje ogromny potencjał pozytywnych niespodzianek politycznych w ciągu najbliższych 12 miesięcy”.

Inwestorzy zauważyli już zyski po tegorocznych wyborach. Zwycięstwo Daniela Noboa, 35-letniego biznesmena z zamożnej rodziny eksportującej banany, w Ekwadorze pomogło krajowym obligacjom zapadającym w 2035 r. odnotować największy wzrost w regionie w zeszłym tygodniu.

READ  Refleksje małych firm na temat niepowodzeń, sukcesów i partnerstw finansowych —

Polskie akcje, obligacje i złoty również wzrosły po tym, jak prounijna koalicja obaliła nacjonalistyczny rząd, co zarządzający pieniędzmi określili jako najlepszy scenariusz dla rynków.

Claudia Kalic, dyrektor ds. długu rynków wschodzących w M&G Investments, powiedziała, że ​​przed głosowaniem kupiła polskie obligacje w twardej walucie i nadal je trzyma po zeszłotygodniowej zaliczce.

„Istnieje ryzyko pozytywne dla wyborów, jeśli zmiany w ich wyniku będą krokiem we właściwym kierunku” – stwierdziła. Kalic zwrócił uwagę na reelekcję prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w Turcji na początku tego roku, kiedy to lider odszedł od niekonwencjonalnej polityki gospodarczej.

Ryzyko pozostaje

Nie ma jednak gwarancji, że każdy cykl wyborczy doprowadzi do wzrostu aktywów. Ponieważ Argentyna zbliża się do szóstej recesji w ciągu dekady, bankowi centralnemu brakuje dolarów, a Argentyna zmaga się z trzycyfrową inflacją, inwestorzy w obligacje przygotowują się na większe zamieszanie w poniedziałek po wystąpieniu ministra gospodarki Sergio Massy, ​​który rozwiał nadzieje na zawarcie porozumienia. Gwałtowna zmiana polityki wydatków rządowych.

Większość długu państwowego kraju jest notowana po cenie poniżej 30 centów za dolara, a rentowności sugerują obawę przed dziesiątym niewypłacalnością – zwłaszcza w związku ze spłatami głównych długów przypadającymi na przyszły rok.

Niektóre kraje „potrzebują potencjalnie trudnych reform gospodarczych, które wymagają od interesariuszy z całej gospodarki rozmów ze sobą i osiągnięcia porozumienia” – powiedział Eamonn Aghdasi, analityk długu rynków wschodzących w Grantham Mayo van Otterloo & Partners.

Podczas grudniowych wyborów w Egipcie w centrum uwagi znajdzie się także trudna sytuacja gospodarcza. Obligacje skarbowe tego kraju znajdują się w obrocie na zagrożonym terytorium, które z czasem umożliwi odblokowanie większego finansowania z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi potwierdził, że będzie kandydował na kolejną kadencję.

Tymczasem oczekuje się, że w pierwszej połowie 2024 r. w Indiach odbędą się kolejne wybory powszechne, a sondaże wskazują już na trzecią kadencję premiera Narendry Modiego.

READ  ManiMe Nail Naklejka Manicure Recenzja

Zwycięstwo będzie prawdopodobnie oznaczać kontynuację reform przyjaznych rynkowi, wydatki na infrastrukturę i wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych, powiedział Malcolm Dorson, starszy menedżer portfela i szef strategii rynków wschodzących w Global X Management Co.

Może to zapewnić większy wzrost cen akcji spółek National, które stały się faworytami na Wall Street dzięki stosunkowo odpornej gospodarce opartej na konsumpcji. W centrum uwagi będą także indyjskie obligacje rządowe po tym, jak JPMorgan Chase & Co. podała, że… Doda te papiery wartościowe do swojego referencyjnego indeksu rynków wschodzących, co będzie długo oczekiwanym wydarzeniem, które może spowodować wielomiliardowy napływ kapitału zagranicznego.

Światowy Każde z tych rozwiązań mogłoby pomóc w zmniejszeniu ryzyka politycznego i zgromadzeniu kapitału na finansowanie rozwoju w pobliżu kraju, powiedział.

„Postrzegamy przyszłoroczny cykl wyborczy jako pełen pozytywnych katalizatorów dla rynków wschodzących jako klasy aktywów i różnych krajów w ich obrębie” – powiedział.


Zastrzeżenie: Artykuł ten ukazał się po raz pierwszy w serwisie Bloomberg i jest publikowany przez specjalną dystrybucję.