Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wybór Trumpa: Sąd Najwyższy stanu Michigan odrzuca wniosek o dyskwalifikację karty do głosowania

Wybór Trumpa: Sąd Najwyższy stanu Michigan odrzuca wniosek o dyskwalifikację karty do głosowania

  • Napisane przez Roberta Greenalla
  • wiadomości BBC

Skomentuj zdjęcie,

Nigdy nie uważano, że miejsce Trumpa w wyborach w Michigan jest zagrożone

Sąd Najwyższy stanu Michigan odmówił rozpatrzenia apelacji wyborców w stanie USA przeciwko wykluczeniu Donalda Trumpa z przyszłorocznych prawyborów prezydenckich.

Chcieli powołać się na klauzulę konstytucji Stanów Zjednoczonych, zabraniającą każdemu, kto brał udział w powstaniu, w związku z rolą Trumpa w zamieszkach na Kapitolu w 2021 roku.

Stan Michigan jest polem bitwy w wyborach powszechnych w 2024 r.

Stan Michigan tradycyjnie głosuje na Demokratów, ale nieznacznie wspierał Republikanina Trumpa w jego udanej kampanii prezydenckiej w 2016 r. Jednak stan powrócił do Demokratów, gdy w 2020 r. Joe Biden wygrał go z przewagą prawie 3%.

W przeciwieństwie do Kolorado, oferta stanu Michigan nie powiodła się na początku procesu, a apelacja do stanowego Sądu Najwyższego była postrzegana jako mająca niewielkie szanse powodzenia.

Trump pochwalił środową decyzję Truth Social, nazywając ją „żałosnym manewrem mającym na celu sfałszowanie wyborów”.

Prodemokratyczna grupa Free Speech for People złożyła pozew we wrześniu, a w oświadczeniu stwierdziła, że ​​orzeczenie jest wąskie i techniczne i ma zastosowanie wyłącznie do prawyborów Partii Republikańskiej w tym stanie.

„Sąd Najwyższy stanu Michigan nie wykluczył jednak, że kwestia dyskwalifikacji Donalda Trumpa za udział w powstaniu przeciwko konstytucji Stanów Zjednoczonych może zostać rozwiązana na późniejszym etapie” – powiedział Ron Finn, dyrektor prawny Freedom of Expression for the People .

Sądy niższej instancji w Michigan oddaliły sprawę ze względów proceduralnych i nie rozpatrzyły kwestii, czy zamieszki na Kapitolu, które miały miejsce 6 stycznia 2021 r., kwalifikują się w świetle prawa jako powstanie i czy Trump odegrał w nich jakąś rolę.

Sędzia Sądu Najwyższego Elizabeth Welsh wyjaśniła, że ​​przepisy stanu Michigan różnią się od przepisów Kolorado.

Napisała, że ​​wnoszący odwołanie „nie zidentyfikowali żadnego podobnego przepisu w prawie wyborczym stanu Michigan, wymagającego od osoby ubiegającej się o urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych potwierdzenia jej kwalifikacji prawnych do sprawowania tego urzędu”.

Decyzja Sądu Najwyższego Kolorado z zeszłego tygodnia większością 4 do 3, która odnosi się jedynie do prawyborów stanowych Partii Republikańskiej zaplanowanych na 5 marca, nie uniemożliwia Trumpowi kandydowania w innych stanach.

W sprawie Kolorado sędzia sądu niższej instancji orzekł, że Trump naruszył sekcję 3 czternastej poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych, która zabrania urzędnikom „zaangażowanym w powstanie lub bunt” sprawowania urzędów federalnych.

Był to pierwszy przypadek wykorzystania Konstytucji do dyskwalifikacji kandydata na prezydenta. Poprawka została ratyfikowana po wojnie secesyjnej, aby uniemożliwić secesjonistom Konfederacji powrót do władzy po powrocie południowych stanów do Unii.

Podobne próby usunięcia Trumpa z kart do głosowania w New Hampshire i Minnesocie nie powiodły się.

READ  Nigel Farage mówi, że Władimir Putin nie najechałby Ukrainy, gdyby Donald Trump był prezydentem USA | Wiadomości z USA