Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wybierz kosmiczną załogę kosmitów, aby rozpocząć

Wybierz kosmiczną załogę kosmitów, aby rozpocząć

Kwalifikujący się kandydaci mają przejść szeroko zakrojone, systematyczne szkolenie w Chinach

Chiny wkrótce rozpoczną proces selekcji i szkolenia zagranicznych astronautów do udziału we wspólnych lotach na krajową stację kosmiczną Tiangong, według wysokiego urzędnika kosmicznego.

Chen Shangguang, zastępca głównego planisty chińskich programów kosmicznych załogowych, powiedział w sobotę China Central Television, że kilka krajów powiedziało Chinom, że mają nadzieję wysłać astronautów na stację Tiangong.

„Wkrótce rozpoczniemy selekcję kandydatów z tych krajów do wspólnych lotów na naszą stację kosmiczną, a oni będą mogli współpracować z naszymi astronautami przy realizacji misji naukowych w kosmosie” – powiedział Chen.

Według Chen, gdy kandydaci przejdą wstępną selekcję, przyjadą do Chin, aby przejść systematyczne i intensywne szkolenie, aby dowiedzieć się, jak obsługiwać chiński statek kosmiczny oraz mieszkać i pracować na stacji Tiangong.

„Mamy również nadzieję, że zagraniczni kandydaci będą mogli zdobyć trochę wiedzy na temat chińskiej kultury, ponieważ będą na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej. Ponadto mamy nadzieję, że wymiana kulturalna między zagranicznymi i chińskimi astronautami pomoże im w podróży” – powiedział.

Jednym z najważniejszych kryteriów dla kandydatów z zagranicy jest znajomość języka chińskiego, powiedział w niedzielę Pang Zhihao, ekspert w dziedzinie technologii eksploracji kosmosu i znany pisarz o lotach kosmicznych.

„Językiem roboczym Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest angielski. Dlatego językiem używanym na chińskiej stacji jest naturalnie chiński” – powiedział Pang, powtarzając radę Chen, że zagraniczni astronauci powinni znać chińską kulturę.

Chen nie jest pierwszym chińskim urzędnikiem kosmicznym, który mówi o wysyłaniu kosmitów na stację Tiangong.

Przed Chen, Yang Liwei, pierwszy Chińczyk w kosmosie, a obecnie zastępca głównego planisty załogowych lotów kosmicznych w kraju, oraz Hao Chun, szef Chińskiej Agencji Kosmicznej, powiedzieli, że Chiny są otwarte na międzynarodową współpracę na swojej stacji kosmicznej, w tym wspólne loty z inne kraje.

READ  Astronomowie chcą zmienić nazwy galaktyk nazwanych na cześć „brutalnego kolonialnego” odkrywcy Ferdynanda Magellana

Ni Haisheng, starszy astronauta i dowódca załogi misji Shenzhou XII, powiedział w 2021 roku, że on i jego koledzy chińscy astronauci z zadowoleniem przyjmą obecność zagranicznych kolegów na stacji Tiangong.

„Witamy naszych zagranicznych odpowiedników, których będziemy traktować jak przyjaciół, aby dołączyli do nas w tym„ kosmicznym domu ”. Jesteśmy zdeterminowani, aby nasza stacja stała się wspólną platformą promowania nauki i technologii z korzyścią dla wszystkich ludzi na całym świecie” powiedział.

W sierpniu 2017 roku Samantha Cristoforetti z Włoch i Matthias Maurer z Niemiec, obaj z Europejskiej Agencji Kosmicznej, wzięli udział w ćwiczeniu Marine Survival, zorganizowanym przez China Astronaut Center, na wodach u wybrzeży nadmorskiego miasta Yantai w prowincji Shandong.

Byli pierwszymi zagranicznymi astronautami, którzy uczestniczyli w szkoleniu lotów kosmicznych w Chinach.