World

„Wszystko się pali”: Syberia pod ostrzałem | Rosja

Każdego ranka i wieczoru od kilku dni zmiany młodych mieszkańców wioski zmierzają do lasu tajgi wokół Terriot z pozornie niewykonalnym zadaniem: ugaszenia szalejących pożarów, które płoną coraz bliżej przez miesiąc, obejmując ten odległy wschodni Syberyjski wioska. w ostrej mgiełce.

Jak dotąd niewiele się udało. W środku najgorszego sezonu pożarów buszu w pamięci miejscowi przyrzekają bronić swojej wioski do końca, wysyłając małe dzieci, aby uchroniły je przed smogiem, aby przetrwały w obliczu płomieni.

„Już od miesiąca nic nie widać przez dym” – powiedział Varvara, 63-letni emeryt z Teriot, wsi w okręgu Ojemikonskim. Już odesłaliśmy małe dzieci. A pożary były bardzo blisko, tylko 2 km dalej [1.2 miles] z naszej wioski.

Niezwykłe pożary, które spaliły już 1,5 miliona hektarów (3,7 miliona akrów) ziemi w północno-wschodniej Syberii, wywołały duszący smog w rosyjskim regionie Jakucji. Nadchodzi po pięciu latach upalnego lata, które według mieszkańców wsi zamieniło okoliczne lasy i pola w puderniczkę.

Varvara powiedział, że ich główną nadzieją jest sprowadzenie ulewnego deszczu w tym tygodniu do ich regionu, który leży ponad 400 mil od miasta Jakuck przez tajgę lub zaśnieżone lasy.

„Pracownicy pogotowia ratunkowego i wieśniacy przybyli, aby walczyć z pożarami, ale nie mogli go ugasić, nie mogli go powstrzymać” – powiedziała telefonicznie. „Wszystko się pali”.

Smog objął ponad 50 osiedli, które okresowo wstrzymywały działalność na głównym lotnisku w Jakucji i zakłócały ruch rzeczny.

Niespotykana skala pożarów skłoniła okolicznych mieszkańców do przyłączenia się do pomocniczych straży pożarnych.

„To są nasze domy, nasze lasy, nasi ludzie” – powiedział Iwan Nikiforow, mieszkaniec Jakucka, stolicy Jakucji, który w tym roku po raz pierwszy wstąpił do ochotniczej straży pożarnej. “Nasi krewni oddychają smogiem. Nie mogłem tego znieść.”

READ  29-letnia kobieta została zraniona przez krokodyla podczas pływania w zarażonym stawie

„To gęsty żółty dym”, powiedział Nikiforow, opisując pożary w pobliżu wsi Magaras, około 100 kilometrów od stolicy Jakucka. “Nie wiem, jak miejscowi mogą to tolerować. Prawdopodobnie będzie to miało wpływ na ich zdrowie w przyszłości. Ludzie są przygnębieni i źli. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. “

Wolontariusze apelują na Instagramie o pomoc w walce z pożarami lasów na Syberii - WIDEO
Wolontariusze apelują na Instagramie o pomoc w walce z pożarami lasów na Syberii – WIDEO

Grigory Moshkin, który prowadzi kilka sal gimnastycznych w CrossFit Club w Jakucku, powiedział, że ostatnie kilka dni spędził na wolontariacie, budując bariery przeciwpożarowe i pomagając kontrolować oparzenia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się pożarów.

„Pożary wpłynęły na życie każdej osoby w Jakucji” – powiedział Mochkin. “W tym roku pożary są bardzo duże. Odkąd dym dotarł do Jakucka, ludzie bardzo głośno rozmawiają na portalach społecznościowych, ponieważ wpłynęło to na życie wszystkich. W ostatnich latach miasto było pokryte smogiem najwyżej na jeden dzień.

Dym jest postrzegany jako zagrożenie dla zdrowia zwłaszcza małych dzieci i osób starszych. „To jak stanie przy ognisku” – mówi 26-letnia Aitalina z Jakucka. “W tym roku otwierasz okno i smród wypełnia pokój. Ludzie czują się bardzo słabi.”

Duszący smog od kilku dni unosi się nad miastem, w którym mieszka ponad 280 000 osób, ponieważ ostrzegano mieszkańców, aby pozostawali w domach. „Poziom zanieczyszczenia powietrza spadł [on Monday] Przez trzy godziny dzięki wiatrowi” – ​​powiedziała Aitalina – „Poszliśmy do sklepu na 15 minut, żeby kupić artykuły spożywcze. To był pierwszy raz, kiedy od tamtego czasu wyszliśmy z mieszkania [Friday]. “

Dym z pożaru lasu ogarnia Jakuck. Zdjęcie: Jewgienij Sofroniew/AFP

Miejscowi obwiniali za pożary różne czynniki, od kryzysu klimatycznego po słabą gotowość rządu, zakazy mycia trawników na sucho, cięcia budżetowe na usługi leśne i rzekome pożary, zwłaszcza gorące lata.

„Nie było lata z tak wielkimi pożarami”, powiedział Nikołaj Wierchow, pochodzący ze Średnikolimska, wioski nad rzeką Kołymą, oddalonej o ponad 750 mil od Jakucka. „Ale w zeszłym roku wioska w mojej okolicy prawie spłonęła”. cięcia dla straży pożarnej i korupcja mogą odegrać rolę w pożarach.

„W samym Jakucku sezon pożarów znacznie się wydłużył od 2018 roku” – powiedział. “Ten rok był niewiarygodnie straszny. Ogromne obszary lasu płoną. Jest tak zadymiony, że trudno oddychać, a oczy łzawią ci”.

Kilkoro osób, z którymi się skontaktowano, przesłało zrzuty ekranu z aplikacji IQAir do kontroli jakości powietrza, które pokazały, że stężenie zanieczyszczeń w powietrzu w centrum Jakucka jest tak wysokie, że towarzyszyła mu ikona mężczyzny w masce gazowej, opisującego to jako „zagrażające życiu”.

Niektórzy mieszkańcy Jakucka starali się opuścić ten obszar w sezonie pożarów lub rozważali emigrację na stałe. Jedna młoda kobieta powiedziała, że ​​kiedy wystartowała z lotu do Moskwy z Jakucka, zdała sobie sprawę, że jej włosy i ubrania pachniały dymem.

Inni obawiają się o bezbronnych w okolicy.

„Tu w Jakucku mam wielu starszych krewnych i wszyscy się o nich martwimy” – powiedział Wierchow. Niektórzy są również zarażeni wirusem Corona. Moja ciocia była w szpitalu przez miesiąc, w końcu udało jej się obniżyć temperaturę, a potem dym pogorszył sytuację i spowolnił jej powrót do zdrowia”.