Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wrak statku SS Montevideo Maru z drugiej wojny światowej z najgorszej katastrofy morskiej w Australii znaleziony po 81 latach

Wrak statku SS Montevideo Maru z drugiej wojny światowej z najgorszej katastrofy morskiej w Australii znaleziony po 81 latach

Lokalizacja wraku statku Montevideo Maru była tajemnicą przez ponad 80 lat – aż do teraz.

Wrak został zlokalizowany u wybrzeży Filipin po 12-dniowych poszukiwaniach przez zespół z australijskiego Departamentu Obrony, non-profit Silentworld i specjalistów od badań głębinowych Fugro.

Wykorzystali technikę zwaną „mapowaniem dna”, aby zlokalizować wrak, a następnie rozmieścili robota głębinowego – samojezdny pojazd podwodny – w celu bardziej szczegółowego zbadania go.

Wrak statku został wyznaczony jako miejsce pochówku wojskowego i nie zostanie naruszony, ani nie zostaną podjęte żadne próby wydobycia jakichkolwiek ludzkich szczątków.

Ale jego odkrycie przypieczętuje setki australijskich rodzin, z których część od lat nie wiedziała, co stało się z ich bliskimi, i miała nadzieję, że wciąż żyją.

„Patrzymy na cmentarz ponad 1000 osób” – powiedział w rozmowie z Australian Broadcasting Corporation John Mullins, dyrektor Fundacji Silentworld.

„Straciliśmy prawie dwa razy tyle [Australians] Jak w całej wojnie w Wietnamie, tak i dla rodzin i wnuków jest to niezwykle ważne.

„Kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy obrazy pochodzące ze statku, którego nikt nie widział od 80 lat, od tamtej strasznej nocy, były to bardzo emocjonalne rzeczy”.

Niektóre australijskie rodziny straciły wielu krewnych w katastrofie. Na przykład rodzina Turnerów w Nowej Południowej Walii straciła trzech synów, którzy razem zaciągnęli się do oddziału komandosów.

Na pokładzie statku poszukiwawczego było kilku Australijczyków, którzy stracili członków rodziny podczas zatonięcia, w tym Andrea Williams, której dziadek i wujek zmarł.

„Dziś jest niezwykły i doniosły dzień dla wszystkich Australijczyków związanych z tą tragiczną katastrofą” – powiedziała.

READ  Rosyjska ekipa filmowa wraca na Ziemię po nakręceniu pierwszego filmu w kosmosie | przestrzeń