Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wraca mamut włochaty.  Czy powinniśmy je jeść?

Wraca mamut włochaty. Czy powinniśmy je jeść?

aA jaka włochata bestia, której zegarek w końcu nadejdzie, chwieje się w kierunku narodzin laboratorium?

Około 3900 lat temu na kontynencie syberyjskim pojawił się ostatni znany mamut włochaty. Od tego czasu ludzie znają mamuty tylko z ich szczątków: rozrzuconych kości i kilku zamrożonych zwłok, z rozrzuconymi szczątkami jednodniowego kudłatego futra. Te szczątki od wieków wzbudzały naszą ciekawość – ciekawość, która pewnego dnia może zostać zaspokojona. Colossal Biosciences, startup z Teksasu, wykorzystuje inżynierię genetyczną w dążeniu do przywrócenia gatunków do życia.

„Mamut włochaty był opiekunem zdrowszej planety” – mówi firma. Używając ocalonego DNA mamuta, Colossal będzie modyfikować genetycznie słonie azjatyckie, najbliższych krewnych gatunku. Jeśli jej plany się powiedzą, za sześć lat wyprodukuje mistycznego olbrzyma – lub tak bliską replikę, jak to tylko możliwe. W tym roku firma zebrała od inwestorów 75 milionów dolarów.

I tak, około 3906 lat po tym, jak pomyślał, że zobaczył nasze plecy, mamut włochaty mógł rozpoznać ludzi – gatunek, który nigdy nie widział dużego ssaka, któremu nie podoba się pomysł jedzenia. Ich wyginięcie było nie tylko naszą odpowiedzialnością – koniec epoki lodowcowej radykalnie zmniejszył rozmiar ich potencjalnego siedliska – ale, jak twierdzą niektórzy paleontolodzy, prehistoryzm jest zaśmiecony ciałami megafauny, którą zjedliśmy aż do wyginięcia. Gigantyczne leniwce, gigantyczne pancerniki, straszne wilki… kto służył planeta Ziemia W tamtych czasach musiał trzymać się na palcach.

Biorąc pod uwagę oczywiste postępy w rekreacji mamuta, możemy również odpowiedzieć na oczywiste pytanie: czy powinniśmy je jeść? Colossal nie wspomniał o takiej możliwości, skupiając się natomiast na ekologicznych korzyściach z restytucji mamutów: ciężki chód zwierzęcia zagęszcza wieczną zmarzlinę, czyli warstwę trwale zamarzniętej gleby, żwiru i piasku pod powierzchnią ziemi, która zapobiega jej rozmrażaniu i uwalnianiu gazów cieplarnianych. „Jeśli uda się ożywić mamutowy ekosystem stepowy, może to pomóc w odwróceniu szybkiego ocieplenia klimatu i, co ważniejsze, w ochronie wiecznej zmarzliny arktycznej – jednego z największych na świecie złóż węgla” – mówi firma.

READ  Natryskiwanie „metalicznego” tworzywa sztucznego może być stosowane w elektronice do noszenia | technologia do noszenia

Można się jednak zastanawiać, czy ludzie byliby skłonni do delektowania się, tak jak robili to ich przodkowie. W pewnym momencie będziemy musieli zdecydować, czy my również chcemy jeść mamuty włochate – i rzeczywiście, które inne gatunki zdecydujemy się ożywić. Czy jesz?

Byłaby na to przygotowana, mówi Holly Whitelaw, dyrektor ds. odnawialnej żywności i rolnictwa. „Zjadłbym wszystko, co jest pielęgnowane holistycznie” – mówi Whitelaw. Mówi, że wędrujące zwierzęta mają dobre zdrowie gleby; Podczas wędrówki roznoszą nasiona i drobnoustroje. Im zdrowsza gleba Arktyki, tym więcej użytków zielonych podtrzymuje i tym więcej węgla z atmosfery. „To jak przywracanie wilków” — mówi Whitelaw. „Znowu otrzymujesz ten pełny poziom systemu, który działa lepiej”.


Byłoby wielką tragedią, gdybyśmy wepchnęli te majestatyczne osoby do naszych czasów po prostu po to, by je wykorzystać i wykorzystać dla własnej korzyści.

Victoria Heridge, paleontolog z Muzeum Historii Naturalnej i ekspert od mamutów włochatych, wezwała do ostrożności. Dr Heridge powiedział, że realizując tego typu projekty środowiskowe telegraf„Przeprowadzasz eksperyment bioinżynieryjny, jeśli Twoim celem jest to [met], przyniesie zmiany w skali globalnej. Powstaje pytanie: kto manipuluje systemem klimatycznym planety? „

Rozmawiając z niezależnyDr Heridge wyraził dodatkowe obawy dotyczące pochodzenia tych mamutów. „Mam problem ze wszystkim, co dotyczy matek zastępczych” – mówi. Będziesz nosić genetycznie zmodyfikowany amalgamat mamuta w słoniach azjatyckich, narażając je na znaczny ból i ryzyko medyczne.

To zastrzeżenia do samego projektu, a nie pomysł zjedzenia mięsa mamuta na jego końcu. Dr Heridge uważa ten scenariusz za mało prawdopodobny, ale przedstawia hipotetyczny scenariusz, w którym można rozważyć spożywanie mięsa mamuta. Przewiń do przodu o 100 lat. Wyobraź sobie, że Syberia to nie bagno, jest miejsce, w którym mogą wędrować słonie włochate, nie brodząc w bagnie pełnym komarów. Załóżmy, że w tym momencie udaje im się wyhodować 20 000 słoni włochatych. Wędrują przez Banff, powodując spustoszenie, aby utrzymać tych mieszkańców, musieli przeprowadzać coroczny lincz. Czy odmówiłbym? Nie. Ale jest wiele zastrzeżeń.

READ  Współtwórca Dead Space, Glenn Schofield, opuścił studio Callisto Project po jego niepowodzeniu

Mamuty z pastwisk mają dobry stosunek tłuszczów omega:3 do omega:6, mówi Whitelaw, co czyni je dobrym wyborem żywieniowym. Mając to na uwadze, łatwo wyobrazić sobie entuzjastów Paleo zaspokajających zapotrzebowanie konsumentów. Jednak dr Heridge ponownie jest sceptyczny. „Pomysł, że można wrócić do tego staromodnego sposobu, jest naprawdę problematyczny” – mówi. „Istnieje naiwna idea, że ​​istnieje utracony Eden. Nasz pogląd na ten temat opiera się wyłącznie na myśleniu życzeniowym i stereotypach.”

kolacja dziś wieczorem? Mamut włochaty w filmie „Epoka lodowcowa: kurs kolizyjny” z 2016 roku

(walka o akcje)

Są inne sposoby spojrzenia na to pytanie. Myśliciele tacy jak Brian Tomasek, autor bloga Artykuły o zmniejszaniu cierpieniaprzekonuje, że jeśli zamierzasz jeść zwierzęta, „ogólnie lepiej jest jeść większe zwierzęta, aby uzyskać więcej mięsa w przerażającym życiu i bolesnej śmierci. Na przykład krowa bydła produkuje ponad 100 razy więcej mięsa na zwierzę niż kurczaka, więc przejście od zjedzenia całego kurczaka na rzecz całej wołowiny zmniejszy liczbę zabijanych zwierząt gospodarskich o ponad 99 procent”.

Patrząc na kwestię jedzenia mamutów włochatych, Tomasek mówi: „Mamuty wilcze ważą około 10 razy więcej niż krowa, więc jedzenie mamutów zamiast młodych zwierząt jeszcze bardziej zmniejszy śmiertelność zwierząt”.

Powinniśmy też pomyśleć o tym, w jaki sposób zginął mamut. „To, czy śmierć z polowania jest lepsza czy gorsza od śmierci naturalnej na wolności, zależy od tego, ile czasu zajmie mamutowi śmierć po postrzeleniu i jak bolesna jest aż do śmierci rana postrzałowa” – mówi Tomasek. Mówi, że dzikie jelenie mogą umrzeć w ciągu 30-60 minut po postrzeleniu ich w płuca lub serce. Ich mózgi są bardzo małym celem, chociaż w przypadku mamuta może to wyglądać inaczej.

Istnieje wiele konkurencyjnych rozważań. Chociaż odmładzanie muraw arktycznych może być korzystne dla klimatu, może również pociągać za sobą większą liczbę dzikich zwierząt. Tomasek uważa to za złą wiadomość. „Prawie wszystkie zwierzęta lądowe to bezkręgowce lub małe kręgowce, które wydają dużą liczbę potomstwa, z których większość umiera boleśnie wkrótce po urodzeniu”.

READ  Startup technologiczny GalaxEye Space zbiera 3,5 miliona dolarów - The New Indian Express

Myślę, że będzie jak wieprzowina

Silny sprzeciw wobec pomysłu pochodzi od Elisy Allen, wiceprezesa programów PETA. Allen przekonuje, że powinniśmy skupić się na ochronie istniejących gatunków, których siedliska szybko zanikają, a nie na przywracaniu do życia gatunków, które już utraciły swoje siedliska: innych ich członków, kiedy nie musimy. Allen mówi, że „przyszłość mięsa przemysł tkwi w mięsie wytwarzanym w laboratorium lub drukowanym”. Trójwymiarowy”.

Gacy Reis-Anthes, współzałożyciel Sentience Institute, uważa, że ​​zastosowanie tej technologii do mamutów włochatych jest etycznie najlepsze dla ich polowań. „Jednym z najpilniejszych wyzwań stojących przed ludzkością w XXI wieku jest położenie kresu nieetycznemu i niezrównoważonemu przemysłowi przemysłowemu” – mówi. „Mięso hodowlane jest jedną z najbardziej obiecujących alternatyw, więc jeśli mięso mamutów jest tym, co ekscytuje ludzi, jestem nim podekscytowany. Hodowanie i hodowanie żywych mamutów byłoby bardzo marnotrawstwem, jeśli możemy w zrównoważony sposób hodować tkankę mięsną w bioreaktorach ”.

Pozwoliłoby to uniknąć tego, co Anthes uważa za nieodłączny błąd zabijania dla naszej przyjemności stworzenia, które potrafi myśleć i czuć. Interesuje się technologią, mówi, ale zapewnia, że ​​ważne jest, aby „utrzymać granice szacunku i cielesnej integralności czujących istot. Jednym z najbardziej owocnych ograniczeń jest prawo do nieposiadania i wykorzystywania dla dobra innych. Odnosi się to do ludzi, ale coraz częściej realizuje to w przypadku zwierząt i jest podstawowym filarem odpowiedzialnego nadzoru nad innymi stworzeniami.

„To byłaby wielka tragedia, gdybyśmy w epoce lodowcowej dotarli do naszego technologicznego ramienia i skłonili te majestatyczne osoby naszych czasów, by używały ich i eksploatowały dla naszej własnej korzyści”.

Dla naszych przodków, którzy budowali budynki z kości mamuta, połowa z nich nie stanowiła problemu. Ale wyobraźmy sobie danie na bazie mamuta, pochodzące nie z polowania, ale z bioreaktora. Jak będzie smakować? Whitelaw domyśla się. „Myślę, że byłoby trochę jak wieprzowina. Musiałbyś go długo i powoli gotować, aby zredukować tłuszcz, aby to zrobić. A może mógłbyś zrobić to smaczne i chrupiące.”

Zadbaj jednak o to futro.