Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wpływ inflacji na rynki rozwinięte i wschodzące

Les Nemethy i François Lesegretain badają przeszłe i obecne różnice w stopach inflacji między rynkami wschodzącymi (EM) a rynkami rozwiniętymi (DM) oraz różnice w wynikach między klasami aktywów między rynkami wschodzącymi i krajowymi w okresach inflacji.

W ciągu ostatnich 25 lat inflacja na rynkach wschodzących była konsekwentnie wyższa niż w DM i znacznie wyższa w dwóch okresach: 1994-2000 i 2018-2020.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych zaczęła przewyższać stopy inflacji większości krajowych rynków długu w 2021 r. i osiągnęła poziomy obserwowane na rynkach wschodzących, wskazujące na ocieplenie amerykańskiej gospodarki, wspierane przez bodźce monetarne i fiskalne.

Oczywiście, jeśli spojrzy się na inflację w poszczególnych krajach, wyniki są bardziej rozpowszechnione, ale wszędzie tendencja jest zwyżkowa:

Inflacja na rynkach wschodzących może mieć znacznie bardziej katastrofalne skutki niż na rynkach rozwiniętych. Na przykład Arabska Wiosna w 2011 roku była spowodowana gwałtowną inflacją, zwłaszcza cen pszenicy.

Akcje z rynków wschodzących są jednymi z najlepszych w okresach wysokiej inflacji i silnego wzrostu w porównaniu z innymi klasami aktywów. Na przykład w latach 1987-2021, kiedy globalna inflacja przekraczała 2%, akcje spółek z rynków wschodzących osiągały znacznie lepsze wyniki, generując średni roczny zwrot w wysokości około 27%.

Po recesji wywołanej koronawirusem w 2020 r., która była mniej dotkliwa na rynkach wschodzących niż na rynkach rozwiniętych pod względem wpływu na PKB, oczekuje się, że wzrost PKB na rynkach wschodzących ponownie przewyższy wzrost na rynkach krajowych, począwszy od oczekiwań silnego ożywienia w 2021 r.

Dług w dolarach amerykańskich

Lepsze wyniki aktywów rynków wschodzących można również wytłumaczyć faktem, że rynki wschodzące radzą sobie lepiej w czasie słabego dolara amerykańskiego. Dzieje się tak, ponieważ rynki wschodzące mają tendencję do emitowania długu denominowanego w dolarach amerykańskich. Gdy wartość dolara amerykańskiego rośnie, do obsługi długu wymagany jest wzrost wartości lokalnej waluty, co obciąża gospodarkę i zwiększa prawdopodobieństwo niewypłacalności.

READ  Polskie organizacje współpracują w SMR

Od kwietnia 2021 r. wskaźniki inflacji w Europie Środkowej należą do najwyższych w Unii Europejskiej. Na Węgrzech, w Polsce i Czechach inflacja wynosi odpowiednio 5,2%, 5,1% i 3,1%.

Na Węgrzech inflacja osiągnęła ostatnio roczną stopę 5,1%, powyżej głównego celu inflacyjnego banku centralnego wynoszącego 3%. Jest to najwyższa stopa inflacji w kraju od listopada 2012 r. Rynki wschodzące nie mają luksusu pozwalającego na „wzrost” swoich gospodarek i stóp inflacji; Brazylia i Węgry podniosły koszty finansowania zewnętrznego. Na przykład rada monetarna Węgierskiego Banku Narodowego (MNB) podniosła stopę bazową o 30 punktów bazowych do 0,9% na comiesięcznym posiedzeniu politycznym 22 czerwca tego roku.

Podobnie Czeski Bank Centralny podniósł swoją główną stopę procentową o jedną czwartą punktu do 0,5%, próbując powstrzymać inflację, gdy gospodarka wychodzi z pandemii koronawirusa.

Na przestrzeni lat rynki wschodzące były relatywnie lepszą inwestycją niż rynki rozwinięte, niezależnie od tego, czy inwestowano w akcje, czy w instrumenty dłużne. Należy jednak pamiętać, że rynki wschodzące będą generalnie narażone na większe ryzyko polityczne, prawne i operacyjne. W rzeczywistości zwroty i zmienność na rynkach wschodzących były stosunkowo wysokie w ciągu ostatnich 20 lat.

Jeśli chodzi o kraje, Korea Południowa (44,64%), Tajwan (40,99%), Chiny (29,49%), Indie (15,55%) i Argentyna (12,7%) to pięć najlepiej prosperujących rynków wschodzących w 2020 r.

Wyjaśnia, że ​​inwestycje na rynkach wschodzących mają miejsce w każdym portfelu, zwłaszcza w okresie narastającej inflacji. Wybór kraju, długu lub kapitału oraz tego, która firma emituje dług lub kapitał, pozostają kluczowymi kwestiami.

Nemethy nie jest dyrektorem generalnym Euro-Phoenix Financial Advisers Ltd. (www.europhoenix.com), firma zajmująca się finansami korporacyjnymi w Europie Środkowej. Jest byłym bankierem, autorem Business Exit Planning (www.businessexitplanningbook.com) i byłym prezesem Amerykańskiej Izby Handlowej na Węgrzech.

Artykuł został po raz pierwszy opublikowany w drukowanym numerze Budapest Business Journal 2 lipca 2021 r.