Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wołodymyr Zełenski spotyka się z papieżem Franciszkiem, gdy Włochy obiecują pełne wsparcie Ukrainie w walce z Rosją Putina.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z papieżem Franciszkiem w Watykanie po tym, jak Włochy zobowiązały się do pełnego wsparcia Kijowa w jego obronie przed rosyjską inwazją.

Żadna ze stron nie podała od razu szczegółów 40-minutowych rozmów, chociaż papież powiedział wcześniej, że katolicki kraj pracuje za kulisami, aby zmusić Moskwę do wycofania się z wojny, którą Władimir Putin rozpoczął w lutym ubiegłego roku.

„To wielki zaszczyt” – powiedział Zełenski, kładąc dłoń na sercu i pochylając głowę, pozdrawiając 86-letniego papieża, który stał z laską.

Prezydent wręczył gospodarzowi kamizelkę kuloodporną, której używał ukraiński żołnierz, a którą później pomalował wizerunkiem Madonny.

Papież otrzymał stałe zaproszenie od Zełenskiego do odwiedzenia Kijowa, ale wcześniej powiedział, że chce również odwiedzić Moskwę w ramach tej samej misji pokojowej.

Zełenski spotkał się wcześniej z premierem Włoch Giorgią Meloni, która potępiła „brutalną i niesprawiedliwą agresję” Rosji, zadeklarowała wsparcie Włoch dla Ukrainy „tak długo, jak będzie to konieczne” i wezwała Rosję do natychmiastowego wycofania się.

„Nie można osiągnąć pokoju przez poddanie się” – powiedziała na wspólnej konferencji prasowej. „To będzie bardzo niebezpieczny precedens dla wszystkich krajów świata”.

Potwierdziła poparcie Włoch dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i „intensyfikacji” partnerstwa z NATO.

Papież Franciszek i Zełenski podają sobie ręce po prywatnej audiencji w Watykanie

(AFP/Getty)

Meloni popiera pomoc wojskową i inną pomoc dla Ukrainy, ale chociaż jej skrajnie prawicowa partia Bracia Włoscy popiera zasadę suwerenności narodowej, musiała walczyć z przywódcami dwóch koalicjantów, którzy publicznie wyrażali podziw dla Władimira Putina.

Zełenski uda się do Niemiec w niedzielę, po tym jak Berlin ogłosił 2,7 miliarda euro (2,4 miliarda funtów) pomocy wojskowej dla Ukrainy, największą jak dotąd taką umowę, i obiecał większe wsparcie dla Kijowa tak długo, jak będzie to konieczne.

Dym unosi się w miejscu katastrofy helikoptera w miejscowości Klintsy w Briańsku

(Reuters)

Prezydent Ukrainy i jego zespół agresywnie promują 10-punktowy plan pokojowy z Kijowa i wzywają światowych przywódców do zwołania globalnego szczytu pokojowego w oparciu o propozycje.

Wzywa do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, wycofania wojsk rosyjskich i zaprzestania działań wojennych oraz przywrócenia ukraińskich granic państwowych. Zełenski wielokrotnie powtarzał, że plan nie podlega negocjacjom.

Po tym, jak Moskwa przyznała w piątek, że jej siły wycofały się na północ od ukraińskiego miasta Pakhmut, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii stwierdziło, że siły rosyjskie prawdopodobnie wycofały się „w złym stanie”.

Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjska 72. oddzielna brygada strzelców zmotoryzowanych, która została utworzona jesienią ubiegłego roku, jest nękana zarzutami o słabe morale i ograniczoną skuteczność bojową, a jej rozmieszczenie w Bachmucie odzwierciedla dotkliwy brak niezawodnych jednostek bojowych ze strony Moskwy .

Zełenskiego i Meloniego w Palazzo Chigi w Rzymie

(EPA)

Tymczasem moskiewski serwis informacyjny Kommersant poinformował, że dwa rosyjskie myśliwce i dwa helikoptery wojskowe zostały zestrzelone w sobotę w pobliżu granicy z Ukrainą, co byłoby dramatycznym zamachem stanu dla Kijowa, gdyby zostało to potwierdzone.

Kommersant, szanowany i niezależny dziennik biznesowy, poinformował na swojej stronie internetowej, że myśliwiec Su-34, myśliwiec Su-35 i dwa śmigłowce Mi-8 utworzyły grupę rajdową i zostały „prawie jednocześnie zestrzelone” w zasadzce w obwód briański graniczący z Koreą Północną, wschodnia Ukraina.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna Tass poinformowała o katastrofie SU-34 i helikoptera w okolicy.

Tymczasem doradca prezydenta Republiki Południowej Afryki ds.

Reuters przyczynił się do tego raportu

READ  Jill Biden wyjmuje kota z torby: White House Dogs mają nowego kociego przyjaciela Joe Biden