Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wołodymyr Zełenski ląduje w Arabii Saudyjskiej w drodze do Grupy Siódemki

Wołodymyr Zełenski ląduje w Arabii Saudyjskiej w drodze do Grupy Siódemki

Wołodymyr Zełenski przybył do Arabii Saudyjskiej w drodze na szczyt G7 w Japonii, podczas gdy Kijów stara się rozszerzyć międzynarodowe wsparcie poza swoich zachodnich sojuszników.

Prezydent Ukrainy przybył do Dżuddy, gdzie odbywa się szczyt Ligi Arabskiej, w piątek w południe. Cztery osoby poinformowane o przygotowaniach do spotkania G7 powiedziały, że w ten weekend pojedzie do Hiroszimy.

Zełenski napisał na Twitterze, że rozpoczął swoją „pierwszą w historii wizytę w Arabii Saudyjskiej w celu wzmocnienia stosunków dwustronnych i stosunków Ukrainy ze światem arabskim”.

Jego podróż ma miejsce, gdy Ukraina i jej sojusznicy szukają większego wsparcia ze strony krajów Globalnego Południa – z których wiele nie przyłączyło się do zachodnich działań mających na celu ukaranie Moskwy – w krytycznym momencie wojny, gdy Kijów przygotowuje się do rozpoczęcia kontrofensywy.

Zełenski powiedział, że jego program obejmuje „tymczasowo okupowane terytoria”, „formułę pokoju” i współpracę energetyczną. Dodał, że Arabia Saudyjska „odgrywa ważną rolę i jesteśmy gotowi przenieść naszą współpracę na nowy poziom”.

Arabia Saudyjska ma dobre relacje z Kremlem, współpracuje z Moskwą w zakresie cięć wydobycia ropy za pośrednictwem OPEC+ i zaoferowała pomoc w mediacji w konflikcie.

Zełenski stara się również wzmocnić poparcie Zachodu dla Ukrainy swoją wizytą na szczycie G7 w Hiroszimie, jak donosił po raz pierwszy Financial Times.

W piątek we wspólnym oświadczeniu w sprawie Ukrainy przywódcy G7 zgodzili się wspierać Kijów „tak długo, jak będzie to konieczne” i zwiększyć presję na Moskwę dodatkowymi sankcjami, w tym działaniami na rzecz ograniczenia eksportu diamentów.

Ale oświadczenie nie zawierało wcześniejszej obietnicy zamknięcia rosyjskich szlaków eksportu energii, które Moskwa tymczasowo zamknęła od początku wojny.

Rozwodnienie tej obietnicy, od „zapobiegania ponownemu otwarciu dróg wcześniej zamkniętych przez rosyjską broń energetyczną” do obietnicy, że „Rosja nie może już używać przeciwko nam energii jako broni”, nastąpiło po tym, jak członkowie Grupy Siedmiu Unii Europejskiej wezwali do zmiany. , powiedział trzy osoby poinformowane o raporcie Negocjacje dla Financial Times.

READ  Więcej strajków kolejowych w Wielkiej Brytanii w celu zakłócenia podróży w grudniu i styczniu | Strajki kolejowe

Obecność Zełenskiego może skomplikować starania japońskiego premiera Fumio Kishidy o to, by szczyt, który odbywa się w Azji po raz pierwszy od siedmiu lat, nie koncentrował się wyłącznie na wojnie na Ukrainie.

Kishida chce, aby spotkanie skupiło się na kwestiach bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku i dotarciu do krajów rozwijających się, a także konflikcie na Ukrainie. Stany Zjednoczone chcą też mocno skoncentrować się na regionie Indo-Pacyfiku i zadbać o to, by kraje mogły wykazać się jak największą jednością w podejściu do Chin.

Oczekuje się, że Zełenski podwoi wysiłki w celu zapewnienia zwiększonego wsparcia wojskowego ze strony zachodnich sojuszników, w tym dostaw amerykańskich myśliwców F-16, co wymagałoby zgody Waszyngtonu.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że samoloty będą głównym tematem dyskusji Zełenskiego w Japonii. „Platforma powietrzna powinna być częścią obrony przeciwlotniczej Ukrainy” – powiedział Reznikow „Financial Times”. „Obrona powietrzna jest naszym priorytetem numer jeden”.

Minister powiedział, że zachodni sojusznicy utworzyli już sojusze, które później zgodziły się na dostawy czołgów, artylerii i bojowych wozów piechoty. „Następnym etapem powinien być sojusz„ ptaków ”- powiedział Reznikow, odnosząc się do myśliwców. Wielka Brytania i Holandia poinformowały w tym tygodniu, że pracują nad zbudowaniem międzynarodowej koalicji, która pomoże Ukrainie kupić F-16.

Oczekuje się również, że ukraiński prezydent omówi wysiłki na rzecz realizacji 10-punktowego planu pokojowego, który ma zakończyć wojnę, który zakłada całkowite wycofanie się Rosji i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy. Konkurencyjna chińska propozycja nie wspomina o tych warunkach wstępnych rozmów pokojowych.

Ołeksiej Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, nie potwierdził obecności Zełenskiego na szczycie w Hiroszimie, ale powiedział w piątek państwowej telewizji, że „tam będą rozstrzygane bardzo ważne sprawy, więc fizyczna obecność naszego prezydenta jest bardzo ważna, aby bronić naszych interesów”.

READ  Zachodni dyplomaci stąpają z Izraelem po niemożliwej linie

Japoński rząd powiedział wcześniej, że Zełenski miał wziąć udział w wydarzeniu za pośrednictwem wideokonferencji.

Jego plany podróży międzynarodowych w czasie wojny były utrzymywane w tajemnicy do ostatniej chwili ze względów bezpieczeństwa.

Zełenski nie był w Azji od początku konfliktu, ale wcześniej w tym tygodniu złożył niespodziewane wizyty w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Niemczech.

Chris Johnston, japoński ekspert i były urzędnik Pentagonu, powiedział, że pojawienie się Zełenskiego na G7 wzmocni pogląd Kishidy, że wydarzenia w Europie i Azji są „silnie ze sobą powiązane”.

Japonia zajęła zdecydowane stanowisko wspierające Ukrainę, w tym nałożyła sankcje na Rosję, po części dlatego, że chce europejskiego wsparcia w obliczu rosnącego wyzwania ze strony Chin.

„To także wyzwanie dla Europy, aby być równie silnym w powstrzymywaniu się [at] „Chińskie zachowanie”, powiedział Johnston, który obecnie pracuje w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

W piątek Kanada dołączyła do innych członków G7, nakładając kolejną rundę sankcji na Rosję w związku z podejrzeniem łamania praw człowieka i karząc osoby i podmioty dostarczające technologię wojskową rosyjskim siłom zbrojnym.