Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojska amerykańskie odwiedzają Biden w Polsce, aby spotkać się z ukraińskimi uchodźcami

Prezydent Joe Biden usłyszy w piątek bezpośrednio od żołnierzy amerykańskich stacjonujących w pobliżu granicy Polski z Ukrainą i dowie się o rosnącej humanitarnej reakcji na miliony Ukraińców uciekających przed atakiem Rosji na ich ojczyznę.

Biden ma spotkać się z członkami 82. Sił Powietrznych Armii USA, które współpracują z polskimi żołnierzami. Przyleciał na lotnisko w Rzeszowie, największym mieście południowo-wschodniej Polski, w piątek po południu, gdzie część żołnierzy amerykańskich znajduje się w odległości godziny od granicy z Ukrainą.

W sobotę przeprowadzi w Warszawie rozmowy z prezydentem RP Andrzejem Dudą i innymi osobami. Polski lider miał powitać Pitę na lotnisku w piątek, ale jego lot został opóźniony z powodu problemów technicznych.

Unia Europejska twierdzi, że z kraju uciekło około 3,5 mln Ukraińców, z czego połowa to dzieci, a ponad 2,2 mln trafiło do Polski.

Kongres USA w tym miesiącu zatwierdził wydatkowanie ponad 13 miliardów dolarów na pomoc humanitarną i wojskową dla Ukrainy. Administracja zaczęła przeznaczać na to środki.

Jack Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w Białym Domu, rozmawiał bezpośrednio z żołnierzami amerykańskimi i ekspertami humanitarnymi o sytuacji w terenie i o tym, jakie dalsze kroki należy podjąć, aby dolary amerykańskie były inwestowane we właściwym miejscu.

Biden, który spędził czwartek z sojusznikami USA, aby zjednoczyć się przeciwko Rosji, spekulował, że jego wizyta w Polsce „wzmocni moje zobowiązanie, że Stany Zjednoczone muszą zapewnić, że jesteśmy ważną częścią relokacji wszystkich”. Pomoc humanitarna jest potrzebna na Ukrainie i poza nią.

Przemawiając w Brukseli po spotkaniach z innymi światowymi przywódcami, Biden powiedział, że w czasie swojej kariery politycznej odwiedził wiele stref wojennych i obozów dla uchodźców, i że widok małych dzieci lub mężczyzn i kobiet bez rodziców z pustymi twarzami jest „druzgocący”. Boże, gdzie ja jestem? Co się ze mną stanie?”

Powiedział, że Polska, Rumunia i Niemcy nie powinny być pozostawione samym sobie, aby poradzić sobie z największym kryzysem uchodźczym w Europie od II wojny światowej.

READ  Polska: Sektor prywatnego wynajmu – mobilność i elastyczność | Miller Canfield

„To jest międzynarodowa odpowiedzialność” – powiedział Biden wkrótce po ogłoszeniu 1 miliarda dolarów dodatkowej pomocy dla ukraińskich uchodźców. Zapowiedział też, że Stany Zjednoczone przyjmą 100 000 z nich uchodźców. Biały Dom twierdzi, że większość ukraińskich uchodźców w końcu wróci do domu.

Biden powiedział, że Stany Zjednoczone są zobowiązane do „robienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby złagodzić cierpienie i cierpienie niewinnych kobiet, dzieci i mężczyzn za granicą”.

Powiedział: „Próbuję zobaczyć tych ludzi… Mam nadzieję, że mogę zobaczyć wielu ludzi”.

W piątek na dworcu kolejowym w Przemyślu w Polsce przeprowadzono wywiady z niektórymi uchodźcami, którzy powiedzieli, że mają nadzieję, że w końcu wrócą na Ukrainę. Niewiele wierzyli w przybycie Bidena.

„Na pewno nie mam żadnych oczekiwań” – powiedział Ira Satula Kannir Malka, lat 32, z Kremensuk. Sadula podziękowała Polsce za wszelkie wsparcie i ciepłe przyjęcie.

— Ale dom jest domem i mam nadzieję, że wkrótce tam dotrzemy — powiedział Satula.

68-letnia Olga Antonovna z Czernikowa powiedziała, że ​​„to naprawdę 50-50” i że Biden wystarczy.

„Myślę, że potrzebowaliśmy pomocy dawno, dawno temu” – powiedział.

Sullivan powiedział, że Biden wygłosi w sobotę przemówienie zatytułowane „Akcje chwili, pilność nadchodzącego wyzwania i co konflikty na Ukrainie oznaczają dla świata”.

___

Raport z Superville Washington. Srdjan Nedeljkovic, dziennikarz wideo Associated Press, Poz, Przemyśl, przyczynił się do powstania tego raportu.