Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna z Ukrainą: Niemcy „nie sprzeciwiają się” rosyjskiemu embargo na ropę – UE rozważa podjęcie ostatnich sankcji |  wiadomości ze świata

Wojna z Ukrainą: Niemcy „nie sprzeciwiają się” rosyjskiemu embargo na ropę – UE rozważa podjęcie ostatnich sankcji | wiadomości ze świata

Dwóch ministrów zasugerowało, że Niemcy byłyby skłonne poprzeć unijne embargo na import rosyjskiej ropy.

Komentarze pojawiły się, gdy urzędnicy Unii Europejskiej przygotowują się do ujawnienia ostatniej rundy sankcji w tym tygodniu – która może obejmować wezwanie do zakazu do końca roku.

To najnowszy znak, że kanclerz Niemiec Olaf Schulz zmienił swoje ostrożne podejście do odstawiania kraju od rosyjskiej energii, nawet jeśli towarzyszy mu Koszt ekonomiczny.

Okazało się, że UE mogłaby przezwyciężyć sprzeciw wobec zakazu ze strony Węgier i Słowacji, które są bardziej uzależnione od rosyjskiej ropy niż Niemcy, oferując parze zwolnienia.

Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że Niemcy poprą zakaz w całej UE, niezależnie od tego, czy wstrzymanie nastąpi natychmiast, czy do końca roku.

„Niemcy nie są przeciwne embargo na ropę naftową na Rosję. Oczywiście jest to duży ciężar, ale będziemy gotowi to zrobić” – powiedział Habeck dziennikarzom w Brukseli przed rozmowami z kolegami z Unii Europejskiej.

Minister finansów Christian Lindner z pro-biznesowych Liberalnych Demokratów powiedział, że niemiecka gospodarka może tolerować natychmiastowy zakaz.

„Dzięki węglu i ropie można teraz zrezygnować z importu z Rosji”, powiedział Lindner WELT.

„Cen paliw nie można wykluczyć”.

Siły rosyjskie „niosą swoich zmarłych nocą” – Ukraina Aktualności na żywo

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Czy Niemcy mogą wycofać rosyjski gaz?

Nowe sankcje naftowe UE

Dzieje się tak, gdy dwóch dyplomatów z UE powiedziało w weekend, że blok skłania się ku rosyjskiemu embargo na ropę do końca roku w ramach szóstego pakietu sankcji wobec tego kraju.

Sankcje mogą obejmować możliwe wyjątki dla krajów takich jak Węgry i Słowacja, które są w dużym stopniu uzależnione od rosyjskiej ropy naftowej.

READ  Aktualizacja Travisa Kinga: Stany Zjednoczone badają, czy Korea Północna dowiedziała się o zdezerterowanym żołnierzu, ponieważ wojsko obawia się o jego bezpieczeństwo

Unijni urzędnicy ostrzegają również, że każdy, kto zastosuje się do żądań Moskwy, aby zapłacić rachunki za gaz w rublach, naruszyłby obowiązujące sankcje.

Jeśli najnowszy pakiet zawiera zakaz zakupu rosyjskiej ropy, Moskwa zostanie pozbawiona znacznego strumienia dochodów.

Rosja dostarcza 40% gazu UE i 26% importu ropy.

Będzie podwyżka cen

Pomimo obaw niektórych z 27 państw bloku, poparcie dla embarga na ropę ze strony największej gospodarki Europy sugeruje, że opór wobec takiej propozycji słabnie.

Przed rosyjską inwazją na Ukrainę pod koniec lutego Niemcy zmniejszyły udział rosyjskiej ropy w tym kraju z 35% do 12%.

Niemcy pracują obecnie nad znalezieniem dostaw paliw alternatywnych, w szczególności rosyjskiej ropy, która rurociągiem trafia do rafinerii w Schwedt, która zaopatruje obszary wschodnich Niemiec, a także obszar metropolitalny Berlina.

Habeck z Zielonych powiedział, że „nadal nie ma rozwiązania”, jak to zastąpić.

„Nie możemy zagwarantować, że dostawy będą kontynuowane” – dodał.

„Na pewno będą podwyżki cen i będą pewne przestoje. Ale to nie znaczy, że wpadniemy w kryzys naftowy.”

02 maja 2022, Berlin: Robert Habeck (Bndnis 90/Die Grünen), federalny minister gospodarki i ochrony klimatu, przemawia na konferencji prasowej w federalnym ministerstwie gospodarki i ochrony klimatu po spotkaniu stowarzyszenia małych i średnich przedsiębiorstw .  Tematem mieszanego spotkania był aktualny stan wojny na Ukrainie oraz sankcje UE i związany z nimi wpływ na niemiecki sektor małego i średniego biznesu.  Zdjęcia: Bernd von Guterczynka / sojusz obrazkowy / dpa
zdjęcie:
Habeck powiedział, że Niemcy poprą natychmiastowy zakaz
Niemiecki minister finansów Christian Lindner oraz kilku członków rządów Indii i Niemiec czeka na rodzinne zdjęcie w ramach spotkania w Kancelarii w Berlinie, Niemcy, poniedziałek, 2 maja 2022 r. (AP Photo/Michael Sohn)
zdjęcie:
Lindner powiedział, że gospodarka może tolerować zakazy

Habeck powiedział, że „korzystnie byłoby mieć tygodnie lub miesiące na wykonanie wszystkich przygotowań technicznych” przed nałożeniem całkowitego zakazu.

Zakaz „tokenów” w Wielkiej Brytanii

Greenpeace określił brytyjski zakaz statków należących do Rosji lub przez nią eksploatowanych jako „symboliczny”, ponieważ od czasu rozpoczęcia inwazji do Wielkiej Brytanii przybyło osiem tankowców przewożących 220 mln funtów importowanej ropy.

Rosja dostarcza 18% brytyjskiego oleju napędowego, który jest używany głównie w samochodach i transporcie ciężkim, a także w pojazdach rolniczych i rybackich.

Śledź codzienny podcast napodcast jabłkowy, podcast google, spotyfikować,głośnik

Wielka Brytania zobowiązała się do stopniowego wycofywania rosyjskiej ropy do końca roku w celu zadławienia „cennego źródła dochodu” dla Moskwy.

READ  Paryż przechodzi lifting, przygotowując się do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku

Greenpeace powiedział, że tegoroczny zakaz nadchodzi za późno, a analiza organizacji wskazuje: Ile pieniędzy może przyjechać do Moskwy przed rozpoczęciem zakazu.

Rosja zażądała płatności za ropę w rublach, aby wesprzeć słabnącą walutę, mocno dotkniętą sankcjami.