Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna ukraińsko-rosyjska – ostatnia: rosyjski gubernator ostrzega przed „żądzą zemsty” po wybuchu na Krymie

Wojna ukraińsko-rosyjska – ostatnia: rosyjski gubernator ostrzega przed „żądzą zemsty” po wybuchu na Krymie

Po wybuchu zapalił się jedyny most łączący Krym z Rosją

Co najmniej 17 osób zginęło w Zaporożu w nocy, kiedy domy zostały zaatakowane przez naloty przypisywane Rosji, według urzędnika miasta.

Kolejne 49 osób, w tym sześcioro dzieci, trafiło do szpitala w wyniku bombardowania miasta w południowo-wschodniej Ukrainie.

Gubernator regionu, Oleksandr Staruch, powiedział, że dziewięciopiętrowy budynek został częściowo zniszczony, pięć innych budynków mieszkalnych zostało spłaszczonych, a inne uszkodzone w 12 rosyjskich atakach rakietowych.

„Może pod gruzami jest więcej ludzi” – powiedział w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram. Na miejscu zdarzenia trwa akcja ratunkowa. Osiem osób zostało już zbawionych”.

Wcześniej urzędnik miejski Anatolij Kortew powiedział, że co najmniej 17 osób zginęło, gdy pociski uderzyły w wieżowce i budynki.

W sobotę trzy osoby zginęły podczas ataku na 12-kilometrowy most w Cieśninie Kerczeńskiej w anektowanym regionie Krymu.

Żadna ze stron nie przyznała się do ataku, ale rosyjski gubernator Krymu Siergiej Aksionow powiedział: „Oczywiście, namiętności się skończyły i istnieje zdrowa chęć zemsty”.

1665331920

Wojsko twierdzi, że Ukraina odzyskała 450 mil kwadratowych w Chersoniu

Rzecznik wojskowy twierdził, że Ukraina odzyskała ponad 450 mil kwadratowych terytorium w południowym regionie Chersoniu od rozpoczęcia kontrataku pod koniec sierpnia.

Ukraina dokonała szybkich i szerokich zdobyczy dzięki ofensywie w regionie Charkowa, ale jej nacisk na południe, aby wyeliminować rosyjski przyczółek na zachodnim brzegu rozległej rzeki Dniepr, był bardziej wydłużony.

„Wciąż trwają prace nad konsolidacją terytorium, oczyszczeniem go i prowadzeniem operacji stabilizacyjnych, ponieważ osady, do których wchodzimy, kryją w sobie wiele niespodzianek pozostawionych przez okupantów” – powiedziała nadawcom rzeczniczka Południowego Dowództwa Wojskowego Ukrainy Natalia Homenyuk.

„Na dzień dzisiejszy, od początku kontrataku, w kierunku Chersoniu wyzwolono ponad 1170 kilometrów kwadratowych” – powiedziała Hominiuk.

Ewentualne większe straty terytorialne w Chersoniu zagroziłyby rosyjskim liniom dostaw na Krym, do którego Kijów aspiruje od czasu jego okupacji przez Rosję w 2014 roku.

READ  Krytyk Putina Aleksiej Nawalny, lat 47, zmarł w więzieniu na kole podbiegunowym

Ta mapa pokazuje stan rosyjskiej inwazji na Ukrainę z 2 października

(zdjęcia Stowarzyszenia Prasowego)

1665330055

Rosja wywołała chaos swoimi dronami kamikaze. Teraz Ukraina stawia opór

Według raportu Bill Trio z Pokrowska, Charkowa i Kijowa w wojnie o wyniszczenie artylerii drony zajęły centralne miejsce w Bitwie o Ukrainę:

Dla ukraińskiej jednostki artylerii Igor jest ich szczęściem. Bez niego prawdopodobnie nie siedzieliby w rozdartym wojną mieście Donbas Trochę niestosowne jedzenie pizzy w przerwie od frontu.

25-letni pilot drona jest ich oczami i uszami w krwawej wojnie artyleryjskiej na wyczerpanie.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć całą historię.

Drony Atlas są zaprojektowane do działania nawet pod rosyjskimi zagłuszaczami

(Rachunek Prawda)

1665328255

Ukraina twierdzi, że do tej pory zginęło 62 500 rosyjskich żołnierzy

Rząd Zełenskiego twierdzi, że podczas inwazji na Ukrainę zginęło ponad 62 000 rosyjskich żołnierzy.

W 228. dniu konfliktu ukraińskie MSZ opublikowało nowe dane, które według niego pokazują dotychczasowe straty Putina.

Oprócz dziesiątek tysięcy zabitych żołnierzy Ukraina twierdzi, że zniszczyła obecnie ponad 260 samolotów i ponad 240 pocisków manewrujących.

1665326248

Starcia trwają we wschodnim regionie Doniecka

W niedzielę wokół miast Bachmut i Awdijewka we wschodnim regionie Doniecka trwały zaciekłe starcia, gdy siły rosyjskie ogłosiły niedawne zdobycze terytorialne.

W swoich regularnych aktualizacjach w mediach społecznościowych Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy nie przyznał się do żadnych strat terytorialnych, ale stwierdził, że „najbardziej napięta sytuacja” na całym terytorium Ukrainy została zaobserwowana wokół obu miast.

Gubernator obwodu zaporoskiego poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 32 po uderzeniu rosyjskiej rakiety w cywilny konwój opuszczający miasto 30 września. .

W części regionu Zaporoża znajdującego się obecnie pod kontrolą Rosji znajduje się największa elektrownia jądrowa w Europie.

READ  Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: Miesięczna prezydencja Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ spotyka się z potępieniem

Walki wielokrotnie zagrażały elektrowni atomowej w Zaporożu, a władze ukraińskie zamknęły w zeszłym miesiącu ostatni działający reaktor, aby zapobiec katastrofie radiologicznej.

Od tego czasu elektrownia w Zaporożu straciła swoje ostatnie zewnętrzne źródło energii w wyniku ponownego bombardowania i jest teraz zależna od awaryjnych generatorów diesla, podała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, organ nadzoru nuklearnego ONZ.

1665323790

Cywile w blokach nalotowych pytają: „Dlaczego?”

Więcej zdjęć zniszczeń w Zaporożu pojawiło się, gdy mieszkańcy obliczają koszty.

73-letnia Tetiana Lazonko i jej mąż Oleksiy schronili się w korytarzu swojego mieszkania na piętrze po pierwszych syrenach, a potem wybuch wstrząsnął budynkiem i uwolnił ich własność.

Lazonko płakał nieubłaganie, gdy para badała zniszczenia w ich domu od 1974 roku, zastanawiając się, dlaczego celowano w obszar bez infrastruktury wojskowej w zasięgu wzroku.

Dlaczego nas bombardują? Dlaczego? — spytała.

(AFP)

(AFP)

1665321436

Zełenski opisał Zaporoże jako „absolutne zło”

Prezydent Zełenski potępił ataki na Zaporoże jako „zło absolutne”.

W telegramie powiedział: „Znowu Zaporoże. Znowu bezlitosne ataki na cywilów, wymierzone w budynki mieszkalne, w środku nocy.

Absolutna podłość. Absolutne zło. Kto wydał ten rozkaz, każdemu, kto go wykonał: Oni odpowiedzą. Muszą. Przed prawem i ludem.

(Ukraińskie Państwowe Pogotowie Ratunkowe)

(Reuters)

1665318090

Mieszkańcy pozostali bezdomni z powodu strajków w Zaporożu

Zza policyjnej taśmy oszołomieni mieszkańcy Zaporoża obserwowali, jak ekipy ratunkowe próbowały dostać się na górne piętra budynku, który został bezpośrednio uderzony.

Atak zawalił się kilka pięter, pozostawiając w miejscu, gdzie stały mieszkania, płonącą dziurę o szerokości co najmniej 40 stóp. Kilka godzin później zawaliły się również górne piętra.

W sąsiednim apartamentowcu w promieniu kilkuset stóp grad okien i drzwi wysadzał ich futryny. Sekretarz Rady Miejskiej Anatolij Kortew powiedział, że co najmniej 20 domów prywatnych i 50 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych, a co najmniej 40 osób trafiło do szpitala.

READ  Belgia zwraca złoty ząb Patrice'owi Lumumbie, próbując odpokutować zbrodnie kolonializmu | Patrice Lumumba

76-letni Mukula Markovich z Zaporoża powiedział, że on i jego żona ukryli się pod kocem, gdy usłyszeli nadlatujące pociski i eksplozje. Powiedział: „Nastąpiła eksplozja, a potem kolejna eksplozja”. Potem, w mgnieniu oka, ich mieszkanie na czwartym piętrze zniknęło, powiedział Markovich szlochając.

– Nie wiem, kiedy zostanie odbudowany – powiedział. „Pod koniec życia zostałam bez mieszkania”.

(AFP)

(Agencja Ochrony Środowiska)

1665312071

Słowacja wysyła kolejne czołgi na Ukrainę jako „metropolię Putina”

Słowacja wysłała na Ukrainę nowe czołgi, aby wspomóc działania wojenne, jako prezent urodzinowy dla Władimira Putina.

Minister obrony Słowacji Jaru Nad opublikował zdjęcia broni na Twitterze, dodając, że będzie ich więcej.

1665309027

Ukraina opublikowała nowe zdjęcia zniszczeń po ataku na Zaporoże.

W ataku zginęło co najmniej 17 osób.

Rzecznik rządu powiedział, że gdyby Ukraina miała nowoczesne zachodnie systemy antyrakietowe, można by uniknąć śmierci.

1665307827

Rosja ma „zdrowe pragnienie zemsty” po moście krymskim

Rosyjscy nurkowie mają dziś zbadać szkody spowodowane eksplozją mostu krymskiego.

Sobotnia eksplozja na moście nad Cieśniną Kerczeńską wywołała radosne wiadomości od ukraińskich urzędników, ale nikt nie przyznał się do odpowiedzialności.

Lokalne agencje informacyjne poinformowały, że rosyjski wicepremier Marat Chosnolin powiedział, że nurkowie zaczną pracę rano, a bardziej szczegółowe badanie nad linią wody ma zostać zakończone do końca dnia.

„Sytuacja jest do opanowania – jest nieprzyjemna, ale nie śmiertelna” – powiedział dziennikarzom gubernator rosyjskiego Krymu Siergiej Aksionow. „Oczywiście, uczucia wystartowały i jest zdrowe pragnienie zemsty”.

Powiedział, że na półwyspie starczyło paliwa na miesiąc i jedzenia na dwa miesiące. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego siły na południu Ukrainy mogą być „w pełni zaopatrywane” istniejącymi drogami lądowymi i morskimi.