Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna ukraińska nadaje Polsce nową rolę międzynarodową

Wojna ukraińska nadaje Polsce nową rolę międzynarodową

Osłabiona na arenie międzynarodowej Odkąd w 2015 roku doszedł do władzy nacjonalistyczny rząd, zmienił się w ciągu ostatniego roku wizerunek Polski, która odgrywa wiodącą rolę w proukraińskiej koalicji.

Kiedy rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę 24 lutego 2022 r., sąsiednia Polska otworzyła swoje granice dla milionów Ukraińców uciekających ze swojego kraju, a zwykli Polacy ustawili się w kolejce, by powitać uchodźców w swoich domach.

Podobnie jak kraje bałtyckie, Polska szybko stała się głównym orędownikiem sprawy Ukrainy w UE i NATO, wysyłała duże ilości broni i stała się głównym krajem tranzytowym dla pomocy międzynarodowej.

Polska zwiększyła również zakupy broni, a jej budżet wojskowy wzrósł w tym roku do ponad czterech procent produktu krajowego brutto.

„Reakcja Polski, zarówno ze strony rządu, jak i zwykłych obywateli, którzy przyjęli uchodźców, została odebrana bardzo pozytywnie” – powiedział Lukas Masek z Instytutu Jacquesa Delorsa w Paryżu.

Wojna wzmocniła też pozycję Polski w NATO – uważa Rolf Nikel, wiceszef think tanku DGAP w Berlinie.

„Polska stała się nowym krajem na linii frontu w globalnym konflikcie, który wyłania się między Zachodem a Rosją, w roli podobnej do tej, jaką pełniły Niemcy podczas zimnej wojny” – powiedział AFP.

„To również wzmacnia znaczenie Polski dla Stanów Zjednoczonych”.

– „Granice moralne” –

Polsce pomogło częściowo to, że była przystankiem dla większości zachodnich przywódców udających się do Kijowa.

We wtorek prezydent USA Joe Biden po raz drugi w ciągu ostatnich 12 miesięcy rozpoczął oficjalną wizytę w Warszawie.

Nastąpiło to po jego niespodziewanej podróży do Kijowa tuż przed pierwszą rocznicą rozpoczęcia inwazji.

„W obliczu konfliktu na Ukrainie Polska stanowi moralną i fizyczną granicę dla Zachodu” – powiedziała dziennikarzom premier Włoch Giorgia Meloni, przejeżdżając przez Warszawę przed wejściem do pociągu do Kijowa.

READ  Polska wysyła 2000 żołnierzy na granicę z Białorusią wśród obaw Wagnera

„To kraj, któremu jako Europejczycy musimy podziękować za jego niezwykłą pracę na rzecz Ukrainy” – powiedziała.

Te słowa są muzyką dla uszu polskiego rządu PiS, który znalazł się pod ostrzałem w kraju i za granicą za impas z Brukselą w sprawie reformy sądownictwa.

Na mocy ustawy Prawo i Sprawiedliwość Polska również pozostawała w tyle w międzynarodowych rankingach standardów demokratycznych i wolności mediów.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska wszczęła proces po tym, jak polski Trybunał Konstytucyjny wydawał się kwestionować prymat prawa UE.

Aby Polska mogła skorzystać z jej zwiększonej wiarygodności, powiedział Masek, „musi wyjść z impasu… w stosunkach z resztą Unii Europejskiej”.

„Nie można uważać się za głównego przeciwnika Władimira Putina, prowadząc w kraju politykę, która pachnie putinizmem” – powiedział AFP.

Ponieważ wybory parlamentarne mają się odbyć jeszcze w tym roku, kontekst międzynarodowy oznacza, że ​​krajowy krajobraz polityczny Polski jest ostatnio mniej podzielony.

W kwestii Ukrainy rząd może liczyć na zbiorowe poparcie.

„W tej chwili działa jako element jednoczący wszystkie siły polityczne w Polsce” – powiedział TalkFM były minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rootfeld.

„Ta bezklasowa klasa polityczna pokazała, że ​​w tym przypadku jest w stanie sprostać wyzwaniu”.

sw / dt / amj / ach