Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna rosyjsko-ukraińska – NA ŻYWO: Siły Putina przenoszą się do Bachmuta, gdy Kijów osiąga „zyski taktyczne”

Wojna rosyjsko-ukraińska – NA ŻYWO: Siły Putina przenoszą się do Bachmuta, gdy Kijów osiąga „zyski taktyczne”

Powtórka: Prezydent Ukrainy Zełenski wygłasza przemówienie na szczycie Ligi Arabskiej w Arabii Saudyjskiej

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że Rosja „prawdopodobnie” przerzuciła swoje siły do ​​kluczowego miasta Bachmut po tym, jak siły ukraińskie osiągnęły tam taktyczne zdobycze.

Wiąże się to z wątpliwościami co do zaangażowania bojowników Bachmuta należących do rosyjskiej grupy najemników Wagner, której przywódca staje się coraz bardziej krytyczny wobec Kremla.

Gdzie indziej Wołodymyr Zełenski przebywa w Japonii na szczycie G7, swojej pierwszej głośnej wizycie w Azji od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w zeszłym roku.

Jego wizyta nastąpiła po ogromnym wzroście wysiłków wojennych Ukrainy, kiedy prezydent USA Joe Biden powiedział przywódcom G7, że Waszyngton wspiera wspólne sojusznicze programy szkoleniowe dla ukraińskich pilotów myśliwców F-16.

Kreml odpowiedział, mówiąc, że jakiekolwiek posunięcie krajów zachodnich w celu dostarczenia Ukrainie myśliwców wiązałoby się z „poważnym ryzykiem”.

1684566951

Zełenski przybywa do Japonii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w sobotę do Hiroszimy na rozmowy dyplomatyczne z przywódcami najpotężniejszych demokracji świata, którzy zaostrzyli sankcje w celu ukarania Moskwy i odwrócenia trwającej 15 miesięcy inwazji na Ukrainę.

Japonia twierdzi, że decyzja Zełenskiego o wizycie w Hiroszimie wynika z jego „silnej chęci” udziału w rozmowach, które wpłyną na obronę jego kraju przed Rosją.

Urzędnik UE, który pod warunkiem zachowania anonimowości rozmawiał z dziennikarzami na temat obrad, powiedział, że Zełenski weźmie udział w dwóch oddzielnych sesjach w niedzielę. Pierwsza sesja będzie tylko z członkami G7 i będzie koncentrować się na wojnie na Ukrainie. Druga sesja obejmie Grupę Siedmiu i inne kraje zaproszone do udziału w szczycie i będzie koncentrować się na „pokoju i stabilności”.

READ  Nauczyciel został wielokrotnie dźgnięty nożem przez ucznia szkoły średniej w Perth w Australii

(AP)

(BBC)

Matta Mathersa20 maja 2023 08:15

1684581613

G7 wskazuje na wzrost „przyspieszenia chińskiego arsenału nuklearnego” wraz z przybyciem Zełenskiego do Hiroszimy

Grupa G7 wystąpiła na arenie światowej, aby ostrzec przed tym Chiny„Przyspieszenie budowy arsenału nuklearnego” Dodał jednak, że grupa bogatych krajów nie zwraca się do wewnątrz, ponieważ czołowi światowi przywódcy zebrali się w Hiroszima W sobotę z trwającą wojną Ukraina gra w tle.

Chiny „przyspieszają gromadzenie swojego arsenału nuklearnego bez przejrzystości (lub) sensownego dialogu jest źródłem niepokoju o stabilność globalną i regionalną” G7 Przywódcy powiedzieli we wspólnym oświadczeniu, skierowanym osobno do Pekinu i Moskwy.

Nie rozdzielamy się ani nie zwracamy do wewnątrz. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że odporność gospodarcza wymaga redukcji ryzyka i dywersyfikacji.

Matta Mathersa20 maja 2023 12:20

1684579789

Sunak spotyka Zełenskiego na szczycie G7, gdy rosną nadzieje, że Ukraina otrzyma myśliwce

Rishi Sunak spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim na szczycie G7 w Hiroszimie po tym, jak prezydent Ukrainy zakończył nabywanie myśliwców F-16, które chce walczyć z Rosją.

„Miło cię widzieć” – powiedział premier, klepiąc go po plecach po tym, jak przywitali się uściskiem. „Ja to zrobiłem.”

Zapytany przez dziennikarzy, czy to był dobry dzień dla Ukrainy, Zełenski uśmiechnął się, skinął głową i powiedział: „Dziękuję bardzo”.

Sama Blewitta Ma pełny raport:

Matta Mathersa20 maja 2023 o godzinie 11:49

1684578203

Rosja twierdzi, że zaopatrzenie Ukrainy w F-16 wiązałoby się z „ogromnym” ryzykiem dla Zachodu – Tass

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko, cytowany w sobotę przez agencję informacyjną Tass, powiedział, że kraje zachodnie staną w obliczu „poważnego ryzyka”, jeśli zaopatrują Ukrainę w myśliwce F-16.

Wyżsi urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że nie zdobyli jeszcze zobowiązań na dostawę samolotów, ale prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek przywódcom G7, że Waszyngton wspiera wspólne sojusznicze programy szkoleniowe dla ukraińskich pilotów na F-16.

„Widzimy, że kraje zachodnie nadal są zaangażowane w scenariusz eskalacji. Pociąga to za sobą poważne ryzyko dla nich samych” – powiedział Gruszko.

„W każdym razie zostanie to uwzględnione we wszystkich naszych planach i mamy wszystkie niezbędne środki, aby osiągnąć cele, które sobie wyznaczyliśmy”.

F-16 Fighting Falcon ze 140. Skrzydła Gwardii Narodowej Kolorado startuje z bazy sił powietrznych Buckley

(Copyright 2020 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.)

Matta Mathersa20 maja 2023 11:23

1684575921

Rok po upadku Mariupola ocalały z Azowstalu wspomina swoją kapitulację z bólem i poczuciem celu

Michajło Wierszynin był cieniem twardego policjanta z Mariupola, jakim był, kiedy cztery miesiące później pojawił się w rosyjskiej niewoli.

Szef patrolu policji w Mariupolu znalazł się wśród setek osób, które przed rokiem poddały się z rosyjskiego oblężenia huty Azowstal na rozkaz prezydenta Ukrainy i omal nie zginął w dniu wymiany za rosyjskich jeńców wojennych.

Sam przeżył dzień upadku ostatniego placu oblężonego miasta i teraz wspomina go z głębokim smutkiem, ale z poczuciem celu dla przyszłości Ukrainy.

Mścisław Czernow Raporty:

Matta Mathersa20 maja 2023 10:45

1684574256

Sunak spotyka Zełenskiego w G7

Rishi Sunak spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim na szczycie G7 w Hiroszimie.

„Zrobiłeś to” – powiedział premier.

Zapytany, czy to był dobry dzień, ukraiński prezydent uśmiechnął się, skinął głową i powiedział: „Dziękuję”.

(Getty Images)

Matta Mathersa20 maja 2023 10:17

1684574121

Matta Mathersa20 maja 2023 10:15

1684573803

Zełenski spotyka Włocha Meloniego

W kuluarach szczytu G7 Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Włoch.

Prezydent Wielkiej Brytanii rozmawiał z Georgią Meloni po przybyciu na wiec do Hiroszimy w Japonii, dziś rano.

Zełenski bierze udział w szczycie, aby zdobyć poparcie bogatych światowych demokracji i dworskich przywódców „Globalnego Południa” z długimi powiązaniami z Rosją.

(POOL/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Matta Mathersa20 maja 2023 10:10

1684572340

Sankcje wobec Rosji i to, co może zrobić Grupa Siedmiu, aby ją uodpornić

Oczekuje się, że Grupa Siedmiu gospodarek rozwiniętych ogłosi nowy zestaw sankcji wobec Rosji w celu utrudnienia jej działań wojennych na Ukrainie podczas szczytu w Hiroszimie w Japonii.

Udając się do Japonii, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie wspierał potrzebę lepszych środków mających na celu zdławienie rosyjskiej machiny wojennej.

Rosja jest obecnie najbardziej karanym krajem na świecie, ale pojawiają się pytania co do jej skuteczności. Przewodniczący Rady UE Charles Michel powiedział, że plan ma na celu zlikwidowanie luk i upewnienie się, że sankcje będą bolesne dla Rosji, a nie dla krajów, które je stosują.

Eileen Kortenbach Raporty:

Matta Mathersa20 maja 2023 09:45

1684570540

Oglądaj na żywo: Zełenski przybywa do Japonii na spotkanie G7

Matta Mathersa20 maja 2023 09:15