Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 96. dniu inwazji | Rosja

 • Urzędnicy mówią we wschodniej Ukrainie Rosyjskie bombardowanie Siewierodoniecka było tak intensywne, że nie można było oszacować strat i zniszczeńMoskwa zbliża się do największego miasta w Donbasie pozostającego pod kontrolą Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że ​​walki toczą się na ulicach i że „cała infrastruktura życiowa miasta” została zniszczona. Władze ukraińskie określiły warunki w Siewierodoniecku jako przypominające Mariupol.

 • „Wyzwolenie” ukraińskiego Donbasu jest „bezwarunkowym priorytetem” MoskwyRosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, zgodnie z oświadczeniem rosyjskiego MSZ, że podczas gdy inne ukraińskie ziemie powinny decydować o własnej przyszłości.

 • Zełenski odwiedził wojska w Charków Zwiedził drugie co do wielkości miasto w kraju, aby zobaczyć szkody wyrządzone siłom rosyjskim podczas pierwszego oficjalnego wystąpienia ukraińskiego prezydenta poza regionem Kijowa od początku wojny. „Charków został poddany straszliwym ciosom ze strony okupantów… Jedna trzecia obwodu charkowskiego jest nadal pod okupacją” – powiedział. Według lokalnych urzędników ponad 2000 kompleksów mieszkalnych zostało całkowicie lub częściowo zniszczonych w wyniku rosyjskich bombardowań na tym obszarze.

 • Około 31% terytorium obwodu charkowskiego to okupowane przez wojska rosyjskie Podczas gdy 5% zostało wyzwolonych przez ukraińskich obrońców, powiedział szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. „Jeszcze nie byliśmy w stanie w pełni zbadać niektórych wyzwolonych osiedli, przeprowadzić kompletnych operacji rozminowywania i rozpocząć odbudowy krytycznej infrastruktury, podczas gdy bombardowania trwają” – powiedział Oleg Senegubow, według Wydanie z biura prezydenta.

 • Zełenski Powiedział, że zwolnił szefa aparatu bezpieczeństwa państwa w Charków Nie działa w obronie miastaDodał, że teraz biorą udział „funkcjonariusze organów ścigania”. „Przyjechałem, dowiedziałem się o tym i wydaliłem szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy” [Kharkiv] Teren za to, że nie pracował w obronie miasta od pierwszych dni wojny totalnej, ale myślał tylko o sobie. Tabuk. Z jakich motywów? Funkcjonariusze organów ścigania się dowiedzą”.

  READ  Niemcy przygotowują się do zmiany kontroli nad rafinerią Rosniefti
 • UE nie osiąga porozumienia w sprawie rosyjskiego embarga na ropę Podczas niedzielnych rozmów dyskutowano o złagodzeniu embarga na import rosyjskiej ropy, by udobruchać węgierskiego przywódcę Viktora Orbana, który blokuje ostatnie sankcje europejskie. Jednak dyplomaci zapowiedzieli, że będą nadal próbować poczynić postępy przed poniedziałkowym i wtorkowym szczytem w sprawie wyłączenia dostaw rurociągami do śródlądowych krajów Europy Środkowej. Zełenski W poniedziałek ma on przemawiać za pośrednictwem łącza wideo do przywódców UE w Brukseli.

 • Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck wyraził obawę, że jedność UE w sprawie nowych sankcji wobec Rosji „zaczyna się rozpadać”. Po ataku Rosji na Ukrainę widzieliśmy, co może się stać, gdy Europa będzie zjednoczona. „Ze względu na jutrzejszy szczyt miejmy nadzieję, że tak będzie dalej” – powiedział na niedzielnej konferencji prasowej. „Ale już zaczyna się rozpadać”.

 • Rosja będzie nadal dostarczać gaz do Serbia, Po rozmowie telefonicznej między prezydentem Rosji i jego serbskiego odpowiednika. Aleksandar Vucic powiedział, że uzgodnił z Putinem trzyletni kontrakt na dostawy gazu, uzupełniając inne szczegóły z producentem Gazpromem.

 • Gazprom potwierdził, że Rosja nadal transportuje gaz do Europy przez Ukrainę. Rosyjski producent gazu podał, że jego dostawy przez punkt wejścia Sudga wyniosły 44,1 mln m3, w porównaniu z 43,95 mln w sobotę.

 • Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zaprzeczył spekulacjom, że prezydent Władimir Putin jest chory. W odpowiedzi na pytanie francuskiego radia i telewizji TF1, francuska agencja informacyjna zacytowała słowa rosyjskiego dyplomaty: „Nie sądzę, aby rozsądni ludzie widzieli w tej osobie oznaki jakiejś choroby lub choroby”.

 • Zełenski powiedział, że wierzy, iż Rosja zgodzi się na rozmowy, jeśli Ukraina odzyska całe terytorium utracone od czasu inwazji.. Wykluczył jednak pomysł użycia siły w celu odzyskania swojej ziemi. Nie sądzę, że możemy odzyskać wszystkie nasze ziemie środkami wojskowymi. Jeśli zdecydujemy się postępować w ten sposób, stracimy setki tysięcy ludzi”.

  READ  Białoruska biegaczka Kristina Tsimanoskaya otrzymuje wizę do Polski z mężem wjeżdżającym na Ukrainę | wiadomości ze świata
 • NATO nie jest już związane wcześniejszymi zobowiązaniami do wycofania swoich sił z Europy Wschodniej Zastępca sekretarza generalnego koalicji kierowanej przez USA, Mircea Guyana, powiedział AFP po tym, jak Moskwa „usunęła wszelkie treści” z aktu założycielskiego NATO i Rosji.

 • Ukraina zaczęła otrzymywać pociski przeciwokrętowe Harpoon z Danii i samobieżne haubice ze Stanów Zjednoczonych. „Obrona wybrzeża naszego kraju zostanie wzmocniona nie tylko rakietami Harpoon – będą one używane przez wyszkolone przez Ukrainę zespoły” – powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

 • Polska zgodziła się również na wysłanie artylerii na Ukrainę, Donosiły polskie media państwowe.