Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna rosyjsko-ukraińska: 26 kwietnia 2022

Wojna Rosji na Ukrainie kładzie się cieniem na Mondelez International Inc.

Globalna firma przekąskowa z siedzibą w Chicago powiedziała, że ​​inwazja bezpośrednio kosztowała firmę 145 milionów dolarów. Firma poinformowała, że ​​ukraińscy producenci Mondeleza mocno ucierpieli w marcu, a wojna zwiększyła koszty produkcji i sprzedaży przekąsek.

„Potępiamy wojnę na Ukrainie, która nie tylko powoduje wielkie ludzkie cierpienie, ale także przyczynia się do i tak już bardzo trudnego środowiska w zakresie kosztów i łańcucha dostaw” – powiedział Van de Putt.

Według analityków Mondelez czerpie z Rosji i Ukrainy około 3,3% łącznych przychodów.

Przez resztę roku Mondelez powiedział, że utrata sprzedaży na Ukrainie i w niektórych sąsiednich krajach zmniejszy jego roczne przychody o około 200 milionów dolarów. Firma szacuje, że w tym roku obniży dywidendę o trzy centy na akcję.

Producenci żywności i inne firmy znalazły się pod presją konsumentów i inwestorów, aby zaprzestali prowadzenia interesów w Rosji od czasu jej inwazji na Ukrainę.

W marcu firma zapowiedziała, że ​​ograniczy mniej istotne działania w Rosji, przy jednoczesnym utrzymaniu dostaw swoich produktów spożywczych do regionu. Mondelez powiedział, że zatrzyma nowe inwestycje kapitałowe i zawiesi wydatki na media.

Jednak Mondelez nie posunął się tak daleko, aby zawiesić cały import i eksport do iz Rosji, podobnie jak jego odpowiednicy Unilever SA i Kraft Heinz. Spotkała się również z krytyką ze strony niektórych aktywistów w Europie Wschodniej za kontynuowanie różnych działań promocyjnych dotyczących przekąsek w Rosji.

Mondelez na początku tego miesiąca nadal promował ciasteczka „Batman” Oreo, z szansą dla Rosjan na wygranie tysięcy dolarów amerykańskich w powiązanym konkursie internetowym. „Batman” został wycofany z kin w Rosji na tydzień przed jego premierą w kinach.

Mondelez Inc. poinformował we wtorek, że wstrzymał reklamy na żywo, wszelkie planowane premiery produktów i sponsoring komercyjny.

READ  Polska otwiera rządową platformę koordynującą pomoc humanitarną dla Ukrainy - The First News