Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo

1:43 czasu wschodniego, 17 marca 2023 r

Tajny dokument ujawnia 10-letni rosyjski plan destabilizacji sąsiadującej z Ukrainą Mołdawii

Od Tima Listera z CNN

Tajny plan sporządzony przez rosyjską służbę bezpieczeństwa, FSB, określa szczegółowe możliwości destabilizacji. Moldova – w tym wspieranie ugrupowań prorosyjskich, wykorzystywanie cerkwi i grożenie odcięciem dostaw gazu ziemnego.

Wydaje się, że dokument został sporządzony w celu przeciwdziałania zachodniemu nachyleniu Mołdawii, co obejmuje bliższe związki z NATO i wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej. Wielokrotnie wspomina o znaczeniu niedopuszczenia Mołdawii do NATO.

Został zakupiony i opublikowany po raz pierwszy przez konsorcjum mediów, w tym VSquare i Frontstory, RISE Moldova, Expressen w Szwecji, Dossier Center for Investigative Journalism i inne placówki.

CNN widziało cały dokument, który wydaje się być napisany w 2021 roku przez Dyrekcję ds. Współpracy Transgranicznej FSB. Jej tytuł to „Strategiczne cele Federacji Rosyjskiej w Republice Mołdawii”.

Dokument przedstawia 10-letnią strategię włączenia Mołdawii, byłej republiki radzieckiej między Ukrainą a Rumunią, w strefę wpływów Rosji.

Plan obejmuje uzależnienie Mołdawii od importu rosyjskiego gazu i podsycanie konfliktów społecznych, a także zablokowanie prób zdobycia przez Mołdawię wpływów w separatystycznym prorosyjskim Naddniestrzu, gdzie stacjonuje 1500 rosyjskich żołnierzy.

Granica Ukrainy: Rosja oskarżyła Ukrainę o planowanie inwazji na Naddniestrze, region graniczący z południowo-zachodnią Ukrainą. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w zeszłym miesiącu, że Ukraińcy zbierali zbroje w kilku przygranicznych wioskach. Zarówno Mołdawia, jak i Ukraina odrzuciły ten wniosek.

Odpowiedź Rosji: Zapytany w czwartek o dokument rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Nie mamy wiedzy o istnieniu takiego planu. Nie wykluczam, że jest to kolejna fikcja. Rosja jest zawsze otwarta na budowanie wzajemnie korzystnych relacji z dobrymi sąsiadami, łącznie z Mołdawią”.

Pieskow dodał: „Głęboko żałujemy, że obecne kierownictwo Mołdawii doświadcza całkowicie nieuzasadnionych i bezpodstawnych uprzedzeń wobec Moskwy”.

Przeczytaj całą historię Tutaj.

READ  Polski Sąd Apelacyjny uchyla orzeczenie przeciwko historykom Holokaustu | Polska