Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna nuklearna wystarczyłaby, aby pogrążyć cały świat w „małej epoce lodowcowej”

a Wojna nuklearna między dwoma krajami Wystarczyłoby pogrążyć świat w „małej epoce lodowcowej”, ostrzegają naukowcy.

Naukowcy odkryli, że nawet narody niezaangażowane w konflikt cierpiałyby z powodu nieurodzaju i niższych temperatur, ponieważ sadza i dym z bomb jądrowych znajdujących się tysiące mil dalej blokowałyby słońce.

W pierwszym miesiącu po detonacji nuklearnej średnie globalne temperatury spadną o około 13 stopni Fahrenheita — większa zmiana temperatury niż podczas ostatniej epoki lodowcowej, ostrzegają eksperci z uniwersytetów stanu Luizjana i Rutgers.

W miarę ochładzania się planety, w niektórych basenach lód morski rozszerzy się o ponad sześć milionów mil kwadratowych i 6 stóp głębokości, zamykając główne porty, w tym Tianjin w Pekinie, Kopenhagę i Sankt Petersburg.

Lód morski rozprzestrzeni się na obszary przybrzeżne zwykle pozbawione lodu, utrudniając żeglugę na półkuli północnej – utrudniając dostawę żywności i zaopatrzenia do niektórych miast.

Nagły spadek temperatury światła i oceanów, zwłaszcza od Arktyki po Północny Atlantyk i Północny Pacyfik, zabije morskie glony, które stanowią podstawę morskiej sieci pokarmowej, powodując głód na oceanach, skutecznie doprowadzając do zastój przemysłu rybnego.

„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć wojny nuklearnej”

„Nie ma znaczenia, kto kogo bombarduje, Mogą to być Indie i Pakistan Albo NATO i Rosja” – powiedział profesor Sherrill Harrison, główny autor z Wydziału Oceanografii i Nauk Przybrzeżnych Louisiana State University.

„Kiedy dym zostanie uwolniony do górnej atmosfery, rozprzestrzenia się na całym świecie i wpływa na wszystkich.

Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć wojny nuklearnej. Skutki najprawdopodobniej będą katastrofalne na całym świecie”.

Niniejsze badanie jest pierwszym, które mierzy wpływ obecnej broni jądrowej i symuluje wpływ wojny między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, w której oczekuje się 4400 100 kiloton broni. Zbadano również wpływ wojny między Indiami a Pakistanem, gdzie oczekuje się, że pocisków będzie około 10 razy mniej.

READ  W drugim podejrzanym pożarze w ciągu jednego dnia spłonął największy zakład chemiczny w Rosji

Naukowcy oszacowali, że nawet mniejsza wojna doprowadziłaby do wyrzucenia od 11 do 103 miliardów funtów dymu i sadzy do górnych warstw atmosfery, blokując światło słoneczne. Wojna między wielkimi mocarstwami może być trzykrotnie wyższa.

Odbudowa oceanu prawdopodobnie potrwa dekady na powierzchni i setki lat na głębokości, podczas gdy zmiany w lodzie arktycznym prawdopodobnie potrwają tysiące lat i będą faktycznie „nuklearną małą epoką lodowcową”.

Świat po prostu nie może iść w tę stronę.

„Wojna nuklearna ma niszczące konsekwencje dla wszystkich” – dodał Alan Roebuck, współautor i wybitny profesor na Wydziale Nauk o Środowisku na Uniwersytecie Rutgers.

Światowi przywódcy wcześniej wykorzystali nasze badania jako bodziec do zakończenia wyścigu zbrojeń nuklearnych w latach 80., a pięć lat temu do przyjęcia traktatu ONZ zakazującego broni jądrowej. Mamy nadzieję, że to nowe badanie zachęci więcej krajów do ratyfikowania traktatu zakazującego.

Wojna nuklearna będzie ważnym punktem zwrotnym na poziomie planetarnym. Z Rosją w stanie wojny na Ukrainie i Prezydent Władimir Putin grozi użyciem broni jądrowejTe odkrycia są potężnym ostrzeżeniem, że świat po prostu nie może podążać tą ścieżką”.