Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie: Zełenski przemawia do kanadyjskiego parlamentu po zamordowaniu rosyjskich przywódców w Sewastopolu

Wojna na Ukrainie: Zełenski przemawia do kanadyjskiego parlamentu po zamordowaniu rosyjskich przywódców w Sewastopolu

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wezwał Kanadę, aby pozostała przy swoim kraju aż do zwycięstwa, udając się do parlamentu Kanady, starając się zwiększyć poparcie zachodnich sojuszników dla wojny Ukrainy z rosyjską inwazją.

reklama

Zełenski przybył do stolicy Kanady późnym wieczorem w czwartek po spotkaniach z prezydentem Joe Bidenem i prawodawcami w Waszyngtonie. W środę przemawiał na dorocznym posiedzeniu ONZ.

„Moskwa musi przegrać raz na zawsze. I przegra” – powiedział Zełenski podczas przemówienia w parlamencie.

Zełenski powiedział, że Kanada zawsze znajdowała się po „jasnej stronie historii” w walce z poprzednimi wojnami i dzięki pomocy pomogła ocalić tysiące istnień ludzkich w tej wojnie. Podziękował także Kanadyjczykom za wsparcie finansowe i sprawienie, że Ukraińcy uciekający przed wojną poczuli się w Kanadzie jak w domu.

Zełenski powiązał obecne cierpienia Ukraińców z ludobójstwem dokonanym przez Stalina w latach trzydziestych XX wieku, kiedy sowieckiego przywódcę oskarżono o wywołanie na Ukrainie spowodowanej przez człowieka głodu, w wyniku którego, jak się uważa, zginęło ponad 3 miliony ludzi. Przypomniał, że w Edmonton w Kanadzie w 1993 r. ustawiono pierwszy na świecie pomnik upamiętniający ludobójstwo wywołane klęską głodu na Ukrainie.

To pierwsza wizyta Zełenskiego w Kanadzie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Wcześniej przemawiał do kanadyjskiego parlamentu praktycznie po rozpoczęciu wojny.

Trudeau określił wizytę jako okazję do pokazania Zełenskiemu „jednoznacznie, jak mocno stoimy po stronie Ukrainy” i zapowiedział przeznaczenie dodatkowych 650 mln dolarów kanadyjskich w ciągu trzech lat na zakup 50 pojazdów opancerzonych, które mają być produkowane w Kanadzie.

„Zmieniamy nasze podejście do zapewniania wieloletniej pomocy, aby zapewnić Ukrainie przewidywalne wsparcie, jakiego potrzebuje do wsparcia długoterminowego” – powiedział Trudeau na konferencji prasowej.

Wyżsi dowódcy rosyjskiej floty zginęli w ataku na Sewastopol – Kijów

READ  Chińska gospodarka wychodzi z epidemii, z rekordowym tempem wzrostu 18,3% | Gospodarka chińska

Armia ukraińska ogłosiła, że ​​w piątek podczas nalotu na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na zaanektowanym przez nią Półwyspie Krymskim zabiła lub zraniła „wyższych dowódców” rosyjskiej marynarki wojennej.

„Szczegóły ataku zostaną ujawnione tak szybko, jak to możliwe, a jego skutkiem są dziesiątki ofiar śmiertelnych i rannych wśród okupantów, w tym starszych dowódców floty” – oznajmiło w sobotę wojsko w Kijowie.

Dodali, że do ataku doszło „podczas spotkania dowódców rosyjskiej marynarki wojennej”.

reklama

Szef ukraińskiego wywiadu Kiriło Budanow w oświadczeniu dla radia Voice of America powiedział, że w wyniku ataku zginęło „co najmniej dziewięć osób”, w tym generałowie.

Budanow nie chciał powiedzieć, czy w ataku użyto rakiet produkcji zachodniej, czy nie.

Rosja przyznała, że ​​po ataku nadal zaginął jeden z jej członków.

Wcześnie w sobotę mianowany przez Moskwę gubernator Sewastopola ostrzegł przed możliwością nowego ukraińskiego ataku rakietowego.

„Uważaj, niebezpieczeństwo rakietowe! Niebezpieczeństwo rakietowe!” Michaił Razwojew ostrzegł w telegramie. Dodał: „Zamknij szczelnie okna i nie zbliżaj się do nich” – wzywa osoby podróżujące samochodami i środkami transportu publicznego do schronienia się.

reklama

Niedługo potem ogłosił, że „niebezpieczeństwo minęło”.

Moskwa zaanektowała ukraiński region krymski w 2014 roku. Miasto Sewastopol, w którym znajduje się dowództwo marynarki wojennej, jest położone w samym sercu rosyjskiego systemu wojskowego i służy jako baza do zaopatrywania sił okupacyjnych i wdrażania rakiet. Uderzenia.