Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie skłania UE do złagodzenia napięć związanych z polskimi rządami  Komisja Europejska

Wojna na Ukrainie skłania UE do złagodzenia napięć związanych z polskimi rządami Komisja Europejska

Komisja Europejska przygotowuje się do uwolnienia miliardów pieniędzy na okup dla Polski „w ciągu kilku tygodni”, wywołując zarzuty, że przedkłada wojenną jedność UE ponad obawy o rządy prawa w kraju.

Komisja od miesięcy odmawia otwarcia 36 miliardów euro (30 miliardów funtów) funduszy naprawczych dla Polski, powołując się na upolitycznione sądy i obawy o zdolność rządu do zagwarantowania prawidłowego wydatkowania unijnych pieniędzy. Jednak w obliczu brutalnej wojny na granicy UE z 3 milionami uchodźców uciekających do krajów sąsiednich, w tym 1,86 miliona w Polsce, władze starają się położyć kres kontrowersjom.

Według dwóch źródeł komisja jest gotowa uwolnić w Polsce miliardy, jeśli rząd będzie kontynuował plany obalenia organu regulacyjnego Sądu Najwyższego, który był w centrum toczącego się od dawna sporu o praworządność między Warszawą a Brukselą . „Komisja ma silną wolę, aby temu zapobiec”, powiedział urzędnik, dodając, że pieniądze mogą zostać uwolnione „w ciągu kilku tygodni”. W wyniku polityki Warszawy zmierzającej do uwolnienia funduszy i zwiększenia kontroli politycznej nad sądownictwem, Polska nie potrzebuje komisji do przywrócenia sędziów, którzy zostali usunięci z urzędu.

Nie oczekuje się, by Komisja poczyniła jakiekolwiek postępy w procesie embarga, który mógłby kosztować Polskę miliardy środków unijnych za naruszanie praworządności. Przełomowe orzeczenie sądu w zeszłym miesiącu potwierdziło, że UE straciłaby pieniądze, gdyby naruszyła standardy demokratyczne, wywierając presję na Brukselę, by uruchomiła „mechanizm prawny” przeciwko Polsce i Węgrom.

Egzekutywa UE chce także uwolnić Węgry w wysokości 2 7,2 mld euro, ale nie podjęła żadnej decyzji przed wyborami parlamentarnymi 3 kwietnia. Obecny premier Victor Orban, mimo swojej obecności w sondażach, staje przed jeszcze trudniejszym wyzwaniem wobec kandydata Zjednoczonej Opozycji.

Polska jest w konflikcie z Brukselą od 2015 roku, kiedy do władzy doszło prawo nacjonalistyczne i Partia Sprawiedliwości, które zaczęły kontrolować wymiar sprawiedliwości, budząc obawy o rządy prawa. Finansowanie Węgier zostało zawieszone z powodu obaw przyjaciół i rodziny Orbana o wydawanie unijnych pieniędzy i upolitycznienie przedsiębiorstw państwowych.

READ  Stellandis FCA Powertrain osiąga porozumienie w sprawie zwolnień z polskimi związkami zawodowymi - Pierwsze wiadomości

Największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej doprowadził do przybycia 1,86 miliona uchodźców do Polski i 273 000 na Węgry w ciągu trzech tygodni.

Odnosząc się do uwolnienia środków na zarządzanie warszawskimi uchodźcami, źródło powiedziało: „Nie ma sensu mieć środków ratunkowych z Polski, kiedy mamy w nich rzucać pieniędzmi”.

Daniel Freund, długoletni krytyk postępowania Komisji w sprawie kontrowersji niemieckich zielonych eurodeputowanych, powiedział, że komisja wydaje się być mieszanką uchodźców, „następnej wojny” i większego poczucia jedności. „Ignorowanie tendencji liberalnych i autorytarnych” w UE.

„Macie ludzi, którzy giną w walce o rządy prawa na Ukrainie” – powiedział. „Jednocześnie uważasz, że dobrze jest przymknąć oko na tych, którzy go używają [Vladimir] W Polsce i na Węgrzech Putin współpracuje w celu usunięcia podręcznika, sądownictwa i niezależnych mediów, zajmujących znaczną część gospodarki.

Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że będzie kontynuowała ocenę polskiego planu naprawczego, w tym „ocenę, czy środki zawarte w planie przyczynią się do skutecznego rozwiązania skierowanego do Polski zalecenia dotyczącego ochrony niezależności sądownictwa”. .

Drugi rzecznik dodał: „Ważne jest tutaj to, że jakość jest ważniejsza niż szybkość, w szczególności możemy rozsądnie oczekiwać, że każde działanie zostanie zakwestionowane w sądzie”.