Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie: przesłanie do Joe Bidena lub zmiana taktyki – dlaczego Władimir Putin zaatakował Lwów?  |  wiadomości ze świata

Wojna na Ukrainie: przesłanie do Joe Bidena lub zmiana taktyki – dlaczego Władimir Putin zaatakował Lwów? | wiadomości ze świata

Rosyjskie ataki rakietowe wymierzone w zachodnioukraińskie miasto Lwów — zaledwie kilka godzin po tym, jak czołowy generał zasygnalizował, że Moskwa ogranicza swoją inwazję, by skoncentrować się na Donbasie na wschodzie.

Lwów został w dużej mierze oszczędzony od czasu rozpoczęcia inwazji. Szacuje się, że około 200 000 ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich rodzinnych miast.

Jednak w sobotę Seria ciosów uderzyła w jej kończyny Jeden pocisk uderzył w zakład naftowy.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Ogromny pożar lwowskiego zakładu naftowego

Sky News rozmawiał online z wicemarszałkiem lotniczym Seanem Bellem, ekspertem wojskowym, aby dowiedzieć się o używanych urządzeniach i dlaczego mogą nastąpić zmiany w Rosyjski taktyka.

Na okupowanych terytoriach Rosji rozpoczyna się „wojna partyzancka” Co wydarzyło się na Ukrainie?

Jaka broń jest używana?

„Ze względu na położenie Lwowa – na dalekim zachodzie Ukraina – Możliwe, że były to pociski kierowane – powiedział pan Bell.

„Samo miasto nie znajduje się w zasięgu moździerzy, więc te ataki będą prawdopodobnie jakąś formą pocisku manewrującego, który można wystrzelić z dystansu.

„Ze względu na odległość i celność były to najprawdopodobniej pociski kierowane”.

Skąd się wzięły pociski?

Burmistrz miasta, Andrei Sadovy, powiedział, że strajki miały miejsce przy użyciu pocisków wystrzelonych z Sewastopola na Krymie.

Inni wskazywali, że ataki zostały przeprowadzone ze statku – teoria ta pojawia się po piętach na filmie opublikowanym przez rosyjskie Ministerstwo Obrony, pokazującym podobne ataki na ukraińską infrastrukturę wojskową z Morza Czarnego.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Rosyjskie wojsko twierdziło, że przeprowadziło ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę wojskową z Morza Czarnego.

Jednak pan Bell mówi, że nie możemy być pewni.

READ  Siły czeczeńskie podpisują kontrakt z Rosją po odmowie Wagnera | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

„Rakiety wycieczkowe mogą przebyć taką odległość, że te ataki mogą zostać wystrzelone z regionu Donbasu, z marynarki wojennej lub z samej Rosji. Nie wiemy”.

Dlaczego obrona przeciwlotnicza nie działała?

„Po pierwsze, Lwów nie był jeszcze głównym celem w tym konflikcie, więc większość obrony przeciwrakietowej będzie zlokalizowana w miejscach takich jak Kijów i Mariupol, gdzie widzieliśmy najbardziej zaciekłe walki.

„Po drugie, kierowane pociski manewrujące są szczególnie trudne do obrony. Mogą zmieniać tor lotu, przemieszczać się na ekstremalnych wysokościach, a nawet śledzić obwód Ziemi.

„Stałe punkty radarowe będą generalnie umieszczane na wyższym podłożu, aby zapewnić lepsze śledzenie. Pociski kierowane mogą tego uniknąć.

„I jasne jest, że mobilna obrona jest umieszczana w obszarach o wysokim prawdopodobieństwie ataków – które do tej pory nie były we Lwowie”.

Dlaczego Rosja może zaatakować Lwów?

Bill mówi, że rosyjski prezydent Władimir Putin mógł mieć wiele różnych motywów ataku na Lwów.

Prezydent USA Joe Biden przebywał z wizytą w Polsce w czasie ataku. I choć nie jest tak blisko – z pewnością można to odbierać jako komunikat, że „nie skończyliśmy”.

„Inną możliwością jest to, że prasa światowa jest we Lwowie. Widzieliśmy doniesienia, które pokazują nam, jak ludzie w mieście tak jak zwykle radzą sobie ze swoim życiem. Mógł to być sposób na powiedzenie im, że nie są bezpieczni.

Czytaj więcej: Rosja próbuje podzielić Ukrainę jak Korea Północna i Południowa

„Rosja mogła również celować w strategiczne lokalizacje, które mogą nie mieć wpływu na ukraiński wysiłek wojenny od razu – ale być może w pewnym momencie później.

Zapisz się do ukraińskiego dziennika wojennego na Podcast AppleA spotify A głośnik

„Ale może to było po raportach Rosja miała skoncentrować się na Donbasie. Czy to była dezinformacja przed planowanym atakiem na zachodnie miasto?

READ  Donald Trump wielokrotnie starł się z sędzią podczas swoich zeznań w Nowym Jorku

A może ta reakcja Putina po tym, jak dał jednemu ze swoich generałów złe wrażenie – czy też była błędna?