Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie: Polska obiecuje Ukrainie więcej odrzutowców podczas wizyty Zełenskiego

Wojna na Ukrainie: Polska obiecuje Ukrainie więcej odrzutowców podczas wizyty Zełenskiego

  • Antoinette Radford
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Radek Pietruszka/EPA

Tytuł Zdjęcia,

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Polski Andrzej Duda podają sobie ręce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Polskę, gdy jego gospodarze zobowiązali się do wysłania większej liczby myśliwców na Ukrainę.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wyśle ​​do Polski pozostałe samoloty MiG-29, „jeśli nadal będzie taka potrzeba”.

Zełenski podziękował krajowi za wsparcie przeciwko rosyjskiej inwazji.

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył zachodnie agencje wywiadowcze o udział w atakach terrorystycznych na Rosję.

W rozmowie z Radą Bezpieczeństwa Kremla Putin nie przedstawił żadnych dowodów, ale powiedział, że „istnieją wszelkie powody, by twierdzić, że zasoby krajów trzecich, takie jak zachodnie służby wywiadowcze, są zaangażowane w przygotowywanie takich aktów sabotażu i terroryzmu”.

Zełenski przybył do Warszawy w środę rano – z okazji swojej pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce od ubiegłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę.

Polska była kluczowym sojusznikiem we wspieraniu Ukrainy i zwykle przoduje w dostarczaniu broni swoim sąsiadom.

Jest to pierwszy kraj, który przekazał Ukrainie czołgi Panther 2, aw środę przekazał radzieckie myśliwce MiG-29.

Duda powtórzył silne poparcie tego kraju dla kandydatury Ukrainy do NATO i powiedział, że będzie starał się zapewnić dodatkowe gwarancje i gwarancje bezpieczeństwa, które wzmocniłyby zdolności militarne Ukrainy.

Wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że aby Ukraina wstąpiła do NATO, kraj musi być wolny i demokratyczny – dwa kryteria, których obecnie nie może spełnić w wyniku rosyjskiej inwazji.

Prezydent Rosji Władimir Putin wcześniej uzasadniał inwazję dążeniami Ukrainy do członkostwa w NATO.

Wizyta Zełenskiego ma miejsce, gdy polski minister rolnictwa złożył rezygnację po tym, jak rolnicy skarżyli się na tanie ukraińskie zboże.

Źródło obrazu, Marcin Bielecki/EPA

Tytuł Zdjęcia,

Polscy rolnicy blokują ulicę podczas protestu w Szczecinie w północno-zachodniej Polsce

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział, że jego decyzja o rezygnacji była podyktowana niedawną propozycją UE dotyczącą przedłużenia ulg podatkowych na ukraiński import zboża.

Powiedział, że nie wierzy, że „podstawowe żądania rolników nie zostaną spełnione przez Komisję” po tym, jak Warszawa zwróciła się do UE o pomoc w zmniejszeniu wpływu ukraińskiego zboża na rynek.

Zełenski poruszył tę kwestię podczas swojej wizyty, mówiąc dziennikarzom, że spodziewa się wkrótce decyzji, które uspokoją gniew rolników.

– Znaleźliśmy sposób – powiedział. „Wierzę, że w najbliższych dniach i tygodniach ostatecznie rozwiążemy wszystkie problemy, bo nie może być pytań i problemów między tak bliskimi partnerami i prawdziwymi przyjaciółmi, jak Polska i Ukraina”.

Kiedy obaj przywódcy spotkali się w Warszawie, Putin wycelował w zachodnie służby bezpieczeństwa, oskarżając je o pomoc Kijowowi w przeprowadzaniu „zamachów terrorystycznych”.

W transmitowanym przez telewizję spotkaniu z urzędnikami oskarżył też Ukrainę o popełnianie przestępstw przeciwko rosyjskim urzędnikom i dziennikarzom przy pomocy zachodnich środków.