Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie: Co najmniej jedna osoba zginęła w nowych rosyjskich atakach na Odessę

Wojna na Ukrainie: Co najmniej jedna osoba zginęła w nowych rosyjskich atakach na Odessę

Co najmniej jedna osoba zginęła, a 19 zostało rannych w nowych rosyjskich atakach rakietowych na portowe miasto Odessa – poinformowały władze.

Gubernator prowincji Ołeh Kiber powiedział, że w wyniku wybuchu do szpitala trafiło 14 osób, w tym czworo dzieci.

Rada miejska poinformowała, że ​​w wyniku strajków zniszczona została także zabytkowa Katedra Przemienienia Pańskiego.

Moskwa przeprowadza niemal ciągłe ataki na Odessę od czasu wycofania się z historycznej umowy zbożowej w poniedziałek.

„Odyssey: Another Night Attack of the Beasts” – napisał Kepper w Telegramie. Dodał, że naloty zniszczyły sześć budynków mieszkalnych – w tym szereg budynków mieszkalnych.

Administracja wojskowa w Odessie poinformowała, że ​​Sobór Przemienienia Pańskiego Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, połączony z Moskwą, został poważnie uszkodzony.

Budynek jest największą cerkwią w Odessie i został konsekrowany w 1809 roku. Został zburzony przez Związek Radziecki w 1939 roku, po czym został odbudowany w 2003 roku.

Na filmie opublikowanym przez radę miejską w mediach społecznościowych widać, jak burmistrz Giennadij Truchanow idzie przez gruzy wewnątrz kościoła.

Inne klipy przesłane do mediów społecznościowych pokazywały nieszczęśliwego mężczyznę wchodzącego do katedry i skandującego: „Kościoła już nie ma… Panie, zmiłuj się nad nami”.

BBC nie było w stanie samodzielnie zweryfikować raportów o uszkodzeniach ani wideo.

Agencja kultury ONZ, UNESCO, wielokrotnie wzywała Rosję do zaprzestania ataków na Odessę. Organizacja wpisała historyczne centrum miasta na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu na początku tego roku, pomimo rosyjskiego sprzeciwu.

Jednak w aktualizacji opublikowanej na Facebooku ukraińskie dowództwo południowe poinformowało, że Rosja wycelowała w region Odessy co najmniej pięć różnych typów pocisków.

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak po niedawnym ataku na Odessę powtórzył swoje apele o więcej rakiet i systemów obronnych.

Moskwa znacznie zintensyfikowała ataki na miasto portowe, odkąd w poniedziałek wycofała się ze wspieranej przez ONZ umowy zbożowej, a Ukraina oskarżyła ją o ukierunkowanie dostaw zboża i infrastruktury krytycznej na potrzeby porozumienia.

Urzędnicy powiedzieli, że strajk na początku tego tygodnia zniszczył około 60 000 ton zboża.

Odessa jest największym portem Ukrainy, a zgodnie z warunkami umowy z jej doków wysłano miliony ton zboża.

Umowa – wynegocjowana przez Turcję i ONZ – została zawarta między Rosją a Ukrainą w lipcu 2022 r., zezwalając statkom towarowym na pływanie korytarzem na Morzu Czarnym.